„Oproti minulému roku se situace dramaticky změnila. Máme zcela plno a i spoustu dalších zájemců, které bohužel nemůžeme uspokojit,“ potvrdila Anna Vereščáková, ředitelka Dětského centra Sluníčko, pod které jesle spadají.

Naplněnost, respektive nenaplněnost jeslí v loňském létě, kdy zařízení nabízelo několik volných míst, přitom naprosto popírala několikaměsíční snahu Liberečanů. Ti bojovali za zachování alespoň jedněch městských jeslí. Město Liberec totiž uvažovalo o tom, že je zruší. „Možná i ta nejistota, zda jesle budou fungovat, zapůsobila tak, že rodiče měli obavy děti k nám zapsat,“ zdůraznila ředitelka.

Dalším důvodem vedoucím k volným místům mohl být podle ní fakt, že po dlouhodobém fungování pod Centrem zdravotní a sociální péče se jesle přesunuly do ryze dětské městské sekce, a to právě pod Dětské centrum Sluníčko. To mimo jiné zastřešuje liberecký kojenecký ústav.

Naopak zásluhu na jeslích praskajících ve švech má fakt, že se do práce vrací maminky, které před časem využily možnosti čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte. A právě v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí s touto novinkou přišlo, zvažovalo město úplné zrušení jeslí.

„Ano, i to je jeden z důvodů, proč máme všechna místa zaplněná. Maminky se vrací dříve do práce,“ souhlasí Anna Vereščáková. Smůlu mají nyní rodiče, kteří by chtěli využít takzvaných pětidenních jeslí. Možnost dávat dítě do věku tří let do jeslí na pět dní v měsíci a nepřijít přitom o rodičovský příspěvek, jim dává zákon.

Přednost mají děti, které chodí do jeslí trvale. „Pokud některé z dětí například onemocní, tak samozřejmě dáváme možnost rodičům, kteří by rádi využili občasného hlídání. Prioritně však u nás mají místa děti, které navštěvují jesle pravidelně,“ doplnila ředitelka Dětského centra Sluníčko. Celoměsíční pobyt dítěte vyjde v libereckých jeslích na 3 200 korun. Ještě více pak rodiče zaplatí, pokud chtějí děti hlídat nepravidelně. Platí se totiž hodinová sazba, která je na šedesáti korunách. I přesto, že stojí téměř trojnásobek toho, co například mateřská škola, rodičům se vyplatí.

„Momentálně jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a až se budu muset rozhodnout o délce rodičovského příspěvku, pravděpodobně zvolím do dvou let a pak budu chtít dát dítě do jeslí. Už nyní se ale o zapsání dítěte do nich začnu zajímat, protože vím, jaký je o ně zájem,“ uvedla Jana Trostová z Liberce, kterou k brzkému návratu do zaměstnání podle jejích slov nutí finanční situace. Zvažovali kvůli hypotéce, kterou s manželem splácí, o odložení pořízení potomka na pozdější dobu.

„To však nejde donekonečna, už nyní je mi 35 let. Riskneme to, snad místo v jeslích najdeme. Mohla bych si sice najít soukromé hlídání, ale v jeslích mám jistotu, že se mi o syna postarají profesionálky,“ doplnila liberecká maminka.

Děti v jeslích totiž neopečovávají učitelky, ale jedině zdravotní sestry. Podle ředitelky libereckých jeslí je to tak v pořádku, protože péče o tak malé děti je především o zdravotní, nikoliv pedagogické péči. A vláda přitom nyní uvažuje, že by zařízení, jakými jesle jsou, přesunula z ministerstva zdravotnictví, pod která nyní spadají, pod ministerstvo školství.

„Pokud přijde taková zákonná norma, budeme tak muset, potažmo náš zřizovatel, postupovat. Otázkou však zůstává, zda by takový přesun byl ku prospěchu dětí,“ míní Anna Vereščáková.