Všichni Liberečané, kteří by si chtěli připomenout pád socialismu 17. listopadu v roce 1989, mohou přijít na slavnostní shromáždění ve čtvrtek k pomníku obětem komunismu v Jablonecké ulici. Vzpomínka na tehdejší dějinný zlom zde začne ve 13.00 hodin.

„Hlavní slovo bude mít Jan Šolc, jedna z vůdčích osobností listopadu 1989 v Liberci, pozdější poradce prezidenta Václava Havla. Den boje za svobodu a demokracii bude pokračovat zhruba od 13.30 hodin pietním pochodem z Jablonecké ulice k historické radnici,” uvedl Pavel Chmelík z tiskového odboru libereckého magistrátu.

Jak ale včera ukázaly nejnovější průzkumy SANEP, více jak dvě třetiny lidí se domnívá, že nastal čas opět vyjít do ulic. Skepse z polistopadového vývoje roste každým rokem.„Listopad byl ekonomickým převratem tehdejších estébáků. Soudruzi by měli za to, jak se jim to podařilo, dostat Nobelovu cenu,” neskrývá své rozčarování Josef Švarc, tenkrát jeden z aktivních odpůrců bývalého režimu.

Jako šéf dětského rozhlasového studia točil v listopadových dnech roku 1989 všechno, co se ve městě dělo, vedle mítinků a rozhovorů i průzkumy veřejného mínění.„Došlo jen k přejmenování ulic, institucí a funkcí. Jejich náplň zůstala. Listopad se zvrhl ve zlodějnu. K tomu, aby lidi vyšli znovu do ulic, by museli zažít ještě větší bídu,” dodal Josef Švarc.

Stoupá současně množství těch, kteří by dnes, pokud by se konaly volby, dali hlas komunistům. Podle průzkumu SANEP je mezi nimi značná část čtyřicetiletých i mladších, tedy těch, kteří bývalý režim buď nezažili vůbec nebo jen jako děti.„Vím, že za komunistů nemohli lidi cestovat a že byla cenzura. Ale připadá mi, že v něčem to byla lepší doba než teď, kdy máme demokracii. Například mohli lidi zadarmo studovat,” řekla osmnáctiletá Jana z Liberce.

Hořkost při vzpomínce na 17. listopad cítí zřejmě nejvíc starší generace. „Politici budou zase klást věnce, ale spíš by se měli stydět za to, kam to dovedli,” řekla seniorka Libuše Šmídová. „Před 22 lety se nám vedlo daleko líp. Dnes se bojíme o práci, když ji vůbec máme, bojíme se jít k doktorovi, aby nás nenechal doma, nemáme na léky, na nic. V minulém režimu měly firmy zakázky a všichni lidé práci,” doplnila.

Ne všichni lidé ale nadávají na současný stav společnosti.„Myslím, že 17. listopad stál za to, i přes tu dnešní vysokou nezaměstnanost a třeba platby u lékaře. Stejně by se bývalý systém déle neudržel,” poznamenal další Liberečan - Miroslav Starý.