VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé dávají přednost kremaci

Liberec /FOTOGALERIE/ - Celosvětovým trendem v pohřebnictví je spalování. Tento trend se projevuje stále více i u nás. Pohřby do země už jsou téměř výjimkou. Nejen z finančních důvodů.

1.11.2010
SDÍLEJ:

Lidé si o víkendu připomněli památku zesnulých.Foto: Ondřej Kolman

Klasický pohřební průvod, který se vydává za doprovodu dechovky k místnímu hřbitovu, můžeme dnes vidět snad jen ve filmu. Převážná většina lidí dává před klasickým pohřbem do země přednost zpopelnění a uložení ostatků do urnového háje.

„Pohřeb s rakví dnes můžeme vidět už jen u romských rodin, často také u věřících ze Slovenska. Většina lidí dává přednost kremaci. To je už léta celosvětový trend,“ potvrdil manažer pro správu a údržbu hřbitovů libereckého magistrátu Josef Michalík.

Stále častější jsou však dnes rozptyly na speciálních pietních loučkách. Ty se stávají už standardní součástí hřbitovů. Těch je jen v samotném Liberci s výjimkou centrálního pohřebiště u libereckého krematoria osm. „Jejich kapacita je v souhrnu dostačující. Například ve Vratislavicích a Machníně je míst dost, horší situace je v Ruprechticích, tam je to už na hraně,“ říká Michalík.

Proto také věří, že nové vedení radnice uvolní slíbené dotace na rozšíření urnového háje a rozptylové loučky na ruprechtickém hřbitově. „Místa by měla stačit i na tomto hřbitově nejméně do roku 2011 a pak doufám, že se situace vyřeší. Kolem hřbitova jsou městské pozemky, takže by eventuálně mohlo dojít k rozšíření. I když je na jiných hřbitovech místa dost, pro mnoho lidí může být obtížné dostat se do vzdálenějších čtvrtí,“ odůvodňuje snahy Josef Michalík.

O údržbu libereckých hřbitovů pečují celkem tři hrobníci. Služebně nejstarší, Josef Macháček, se vzorně stará o hřbitov ve Vratislavicích. Ten založila už tamní průmyslnická rodina Ginských.

ANKETA: Chystáte se vzpomenout na zesnulé o Dušičkách?

Šárka Fikarová
23 let, na mateřské
Ano, v tento svátek hodlám jít na hřbitov a položit tam na hrob svíčku nebo věnec. Jsem rodilá Liberečanka, takže půjdu na místní hřbitov.

Zuzana Rousková
24 let, grafička
Normálně bych jela do Prahy na hřbitov, bohužel je tam těch věnců letos více než loni. Asi ale nepojedu, protože na takový výlet nemám právě peníze.

Liana S.
50 let
Ano, jsem věřící a právě jdu ze mše, takže na liberecký hřbitov také půjdu položit květinu. Vzpomínat na blízké, kteří odešli, by se rozhodně mělo.

Martin Horák
23 let, student
Každoročně jezdím na babiččin hrob do Pardubic položit svíčku. Letos je to trochu komplikované peněžně i časově, ale třeba to vyjde.

Johana Janečková
31 let, nezaměstnaná
Položit věnce na hroby jezdíme do Zlaté Olešnice, ale letos pojede jenom matka. Já se zrovna stěhuji, takže mám všeho až nad hlavu a nestíhám.

Autor: Jana Švecová

1.11.2010
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení