„Podstatnou roli pro město Liberec má z hlediska socioekonomického vývoje v současnosti oblast cestovního ruchu. V Liberci jsou totiž velmi příznivé podmínky pro podnikání v cestovním ruchu i v odvětvích k němu vázaných. Město je zároveň nejvýznamnější centrum Euroregionu Nisa,“ uvedl vedoucí týmu odborníků a vedoucí katedry regionálních studií Vysoké školy ekonomické René Wokoun.

„Liberec ve své strategii pro příští roky počítá s tím, že využije své jedinečné polohy a výhodného napojení na evropskou komunikační síť k rozvoji cestovního ruchu a pro pořádání akcí mezinárodního významu,“ dodal.

Úspěšně byl v rámci průzkumu hodnocen také Liberecký kraj. Ten se dostal mezi pětici socioekonomicky nejvyspělejších krajů. Ze studie, která se realizuje pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, také vyplynulo, že Liberecký kraj je po Praze na druhém místě v počtu registrovaných podnikatelských jednotek na 100 obyvatel.

„Velmi slušnou základnu vytváří Liberecký kraj pro výzkumné pracovníky. Důkazem je třetí místo mezi kraji v počtu výzkumných pracovníků. Na tisíc obyvatel v Libereckém kraji připadá 2,41 výzkumných pracovníků, což je třetí nejlepší hodnota v zemi, hned za univerzitními centry Prahou a Brnem,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

„Těší mě, že výsledky projektu potvrdily má očekávání. Občané Libereckého kraje jsou podnikaví, nejen proto patří náš region mezi prvních pět socioekonomicky nejvyspělejších krajů,“ komentoval výsledky hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Odborníci kraje a města vzájemně srovnávali podle několika specifických kategorií, například podle ekonomické stability, investiční atraktivity, kvality života nebo technologické vyspělosti.