VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberec si utahuje opasek

Liberec - Další utahování opasku čeká nyní nejenom liberecký magistrát ale i jeho příspěvkové organizace. Ty by měly ušetřit mezi pěti až sedmi procenty ze svého rozpočtu.

23.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Příjemci dotací z městského rozpočtu musí počítat s jejich krácením až o 40 čtyřicet procent. Důvodem jsou komplikace spojené s případným pořádáním městského referenda, kvůli kterému nemůže město prodat liberecké letiště a Technické služby města Liberce (TSML). V rozpočtu tak pro letošní rok nemůže počítat s částkou 200 miliónů korun. Návrhy na úsporná opatření musí schválit liberečtí zastupitelé.

Novinářům to ve středu na tiskové konferenci po zasedání rady města řekl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).
Prodej městského majetku se nelíbí zastupitelům Změny pro Liberec, kteří navrhli uspořádat pod Ještědem kvůli tomu referendum. Své podpisy sbírali zatím nadvakrát. Zatímco v první várce se jim nepodařilo získat dostatečný počet podpisů, tento týden je doplnili. „První várku podpisů magistrát kontroloval 15 dnů. Očekáváme, že nově dodané podpisy budou zkontrolovány do konce týdne, a tím pádem už nebude nic bránit vyhlášení referenda na květnové schůzi zastupitelstva," sdělil Deníku Jan Korytář ze Změny pro Liberec za organizační výbor referenda. Pokud po kontrole magistrát shledá, že je počet podpisů dostatečný, budou se zastupitelé zabývat referendem na červnovém zasedání. Vedení města totiž nepředpokládá, že by se všechny podpisy podařilo zkontrolovat v tak krátkém čase.

Právě snaha o vyhlášení referenda ale nyní městu výrazně komplikuje nakládání s majetkem a sanaci svého rozpočtu nejenom pro letošní rok, ale také jeho přípravu na rok příští. A město hledá, jak zajistit provoz tak, aby to občané nepocítili. „Naše opatření by neměla mít dramatický a přímý vliv na standard služeb," podotkl Šolc. Šetřit se podle něho musí napříč magistrátem i organizacemi. „Jsou to desítky opatření, které zavádíme," dodal Šolc.
O nezbytných úsporách už byli informováni i ředitelé příspěvkových organizací města.

„Byli jsme na rozboru hospodaření a tam jsme se dozvěděli, že nám zkrátí letos dotaci o 616 tisíc korun. Přitom máme nejnižší rozpočet ze všech divadel v České republice, jen 9,5 miliónu korun, což je o 40 procent méně než má druhé divadlo s nejnižším rozpočtem v zemi," potvrdil Deníku ředitel Naivního divadla v Liberci Stanislav Doubrava. Ředitelé jsou tak postaveni před situaci, kdy neplatí jejich původně schválený rozpočet. „My se s tím nějak vyrovnáme, ale situace je opravdu už na samotné hraně," dodal Doubrava.

Město přistoupilo i k dalším opatřením, jako jsou například kontokorentní úvěry u bank. „Letos se nestane, že bychom narazili na faktické dno kasy, budeme si ale muset vypomoci krátkodobými provozními úvěry," nastínil Šolc. Liberec totiž letos musí splatit revolvingový úvěr ve výši 150 miliónů korun, který si půjčilo na předfinancování projektů financovaných z Evropské unie.

Ekonomická situace města je také důvodem rozmíšek mezi koaličními partnery. Především zastupitelé z bývalého klubu Věcí veřejných, dnes klubu nezávislých zastupitelů, kvůli tomu dokonce hrozili odchodem z koalice.

Barbora Silná

Autor: Redakce

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení