„V současné době se na infekčním oddělení léčí se žloutenkou typu A pět pacientů. Všichni jsou ve věku 30 let a více. Jedná se o dva muže a tři ženy,“ potvrdila informaci o narůstajícím počtu nemocných tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová. Navíc během jediného dne se počet pacientů téměř zdvojnásobil. Ještě v pondělí přitom leželi v nemocnici s tímto onemocněním pouze tři lidé.

Nemocní přibývají

„Oba noví nemocní pocházejí z těsné blízkosti pacientů, kteří u nás již v pondělí byli hospitalizováni,“ dodala Kittnerová.

Na to, že je situace vážná, upozorňuje i varování Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS LK), která se prostřednictvím krajského úřadu rozhodla informovat školy o zvýšeném nebezpečí nákazy. „Existují reálné obavy, že po zahájení školního roku dojde k výskytu onemocnění i mezi studenty středních škol, a nelze vyloučit ani možnost onemocnění žáků základních škol,“ vysvětlila tisková mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová.

Lidé nemají protilátky

Obavy zdůvodnila faktem, že v uplynulých letech se nemoc v celé České republice téměř nevyskytovala a většina obyvatel tak nemá kvůli tomu ochranné protilátky.

Ve svém varování hygiena informovala především o tom, jak se chránit, aby člověk neonemocněl. Zejména pak o tom, že není příliš vhodné pít z jedné láhve, společně ukusovat svačiny, dělit se o jednu cigaretu nebo kouřit jednu vodní dýmku společně. „Je nezbytné řádné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití WC a před jídlem. Vhodné je doplnit toto mytí desinfekcí rukou,“ upozornila Zuzana Balašová.

Právě včera upozornění na školy dorazilo. Například na liberecké Základní škole U Školy bude vedení informovat rodiče žáků prostřednictvím žákovských knížek a kromě toho pak ještě informaci proberou s rodiči příští týden, kdy se konají třídní schůzky. „Na začátku každého roku podáváme i o žloutence žákům všeobecné informace v rámci BOZP, takže i letos jsme žáky o nutnosti dodržovat základy hygieny informovali již s předstihem,“ dodala zástupkyně ředitele Jitka Vojčinijaková.

Na Obchodní akademii v Liberci podle slov ředitele Jaroslava Počera budou studenty informovat prostřednictvím rozhlasu a při úklidu budou ve zvýšení míře používat desinfekční prostředky. „Epidemie se může šířit i potravinami, jako tomu bylo v roce 1979, kdy onemocnělo 30 tisíc lidí žloutenkou typu A. Tehdy se nákaza rozšířila z mražených jahod dovážených z Polska,“ dodala vedoucí protiepidemického odboru KHS Jana Prattingerová.

Nejúčinnější ochranou proti žloutence typu A je včasné očkování. Očkuje se ve dvou fázích, přičemž jedna vakcína vyjde přibližně na jedenáct set korun. Některé zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. „Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá částkou v maximální výši pět set korun,“ uvedl Stanislav Šetina, tiskový mluvčí liberecké pobočky VZP.

Podle krajské epidemioložky Jany Prattingerové není situace prozatím natolik vážná, že by se uvažovalo o plošném očkování. V každém případě však hygiena doporučuje navštívit lékaře v momentě, že se u nemocných vyskytnou následující příznaky: únava, nechutenství, malátnost, bolest břicha, pocit na zvracení nebo zvracení a zažloutnutí bělma očí.

Epidemický výskyt žloutenky typu A probíhá v současné době především na území Prahy a celého Středočeského kraje. Celkově bylo v celé České republice za loňský rok hlášeno 127 případů tohoto typu žloutenky, jen za osm a půl měsíce letošního roku jsou to již téměř čtyři stovky.

Chytil jsem žloutenku z injekční stříkačky

Liberec - O tom, že žloutenka typu A je nemoc špinavých rukou, nám všem povídali už na základní škole. Dnes k těmto informacím pedagogové pro jistotu přidávají další, a to, že jednou z nejohroženějších skupin jsou narkomani. „Věděl jsem, že můžu chytit žloutenku, když budu společně s někým dalším používat jednu injekční stříkačku, abych si mohl píchnout,“ začíná své povídání bývalý narkoman z Liberce, který si však nepřál být jmenován. (pozn. redakce ale jeho jméno zná.)

„Bylo mi to ale úplně jedno. Když prostě potřebujete dávku, tak nad eventuálními riziky rozhodně nepřemýšlíte,“ vysvětlil liberecký narkoman.
Měl tu smůlu, že na něj žloutenka typu A spadla. Původně si myslel, že má obyčejnou virózu nebo chřipku. Cítil se unavený, měl vysoké horečky.
„Pak se k tomu přidala i malátnost a bolesti břicha. Začínal jsem si uvědomovat, že to asi běžné nachlazení nebude,“ dodal bývalý narkoman.

Pak si vzpomněl na injekční stříkačku, kterou používal společně s dalšími třemi uživateli drog, podíval se do zrcadla do očí a bylo mu vše jasné. „V nemocnici mě hned přijali na infekční oddělení a odhalili žloutenku. Léčba byla dlouhá a do dneška mám kvůli ní a drogové minulosti poničená játra. Musím se například do dneška vyhýbat tučným jídlům,“ dodal.