Opatření Státního ústavu pro kontrolu léčiv, podle něhož se od prvního května budou léky proti chřipce a nachlazení, které obsahují pseudoefedrin, prodávat pouze na občanský průkaz a v omezeném množství, je chvályhodné, ale zneužívání léků k výrobě drog nezabrání.

Alespoň podle názoru většiny lékárníků na Liberecku. Podle nich najdou výrobci pervitinu jiné cesty, jak se k pseudoefedrinu dostat. „Sice to budou mít o něco složitější, ale není to podle mě řešení. Podle zpráv, které mám od některých nákupčích, se výrobci drog chystají na invazi do Polska, protože tam tyto léky pořídí bez problémů,“ řekl Deníku Václav Samoël, majitel lékárny Arcana v Rochlici.

„Myslím si, že takové opatření prostě nestačí, protože výrobci si poradí jinak. Například budou navštěvovat více lékáren ve více lidech. Měli to udělat rovnou na recept,“ dodal Samoël.

Od prvního května budou moci lékárníci prodat pacientům jen tři balení těchto léků za měsíc. Konkrétně se bude omezení týkat Modafenu, Paralenu Plus, Aspirinu Komplex, Daleronu proti chřipce a nachlazení, Nurofenu Stopgrip a Panadolu Plus Grip. „Myslím si, že ze začátku to třeba bude účinné a zneužívání se omezí. Ale mám pocit, že si výrobci drog dříve nebo později najdou jiný fígl, jak to obejít,“ sdělila svůj názor Deníku Jaroslava Šámalová z lékárny U anděla v liberecké čtvrti Horní Růžodol.

Pro lékárníky bude nové opatření znamenat složitější administrativní proces. Při prodeji budou totiž muset kontrolovat občanské průkazy. Do centrální evidence pak zadají identifikační číslo pojištěnce, u cizinců pak datum narození, jméno a příjmení. Pokud databáze oznámí, že už měsíční limit pro tyto léky pacient překročil, tak mu lékárník další balení nevydá.

„Bude to pro nás trochu složitější proces, ale snad to alespoň něčemu pomůže. Nechci dělat závěry předem, účinnost tohoto opatření ukáže až praxe,“ zdůraznila Jaroslava Šámalová. Ta má za dlouhá léta práce v lékárně zkušenost s lidmi, kteří nakupují léky z jiného důvodu, než aby si vyléčili chřipku. „Na těch lidech to poznáte už mezi dveřmi, je to na nich vidět. Jak jsou to mladí lidé a jdou ve větším počtu, většinou je to jasné,“ dodala Šámalová.

Rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv se týká léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu. Právě tyto léky totiž lidé často zneužívají k výrobě pervitinu. „Lékárny budou vydávat bez předpisu nejvíce 60 tablet po 30 miligramech na měsíc. To je množství, které pro léčbu nachlazení stačí,“ prohlásil ředitel ústavu Martin Beneš.