„Vážila o pouhé dvě kila více než při narození," vysvětlil hlavní zoolog liberecké zoologické zahrady Luboš Melichar. „Pozorovali jsme rapidní úbytek aktivity, neplavala, matka se o ni přestávala zajímat, začala i méně kojit," pokračoval zoolog. Ani rentgen, sono či odběr krve však neukázal na žádný zdravotní problém. Chovatelé tak museli přistoupit k nepopulárnímu řešení k umělému odchovu. Ten je podle Melichara u lachtanů obzvlášť obtížný. „Už jen uvaření náhražky za lachtaní mléko je složité. Museli jsme do něj mixovat ryby a přidávat vitamíny a nalévat směs do mláděte pomocÍ sondy," popsal Melichar dramatické chvíle. Přestože byla Amálka zesláblá, museli s krmením pomáhat čtyři lidé.

Umělá výživa se osvědčila a Amálka začala pomalu na- bírat na váze. Zlom přišel na začátku března, kdy lachtanka sama snědla dvě ryby.

K umělému odchovu přistupuje liberecká zoo opatrně. Jak už se dříve vyjádřil ředitel zoo David Nejedlo, hrozí u takto vychovaných zvířat nebezpečí, že budou příliš fixovány na člověka a nebudou umět žít se svými druhy. Proto posuzuje vedení zoo každý případ individuálně a v případě, že k umělému odchovu přistoupí, snaží se chovatelé udržet mládě u matky. Podobným způsobem museli na jaře přikrmovat malou takinku, kterou její matka odmítala.