VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Výstava jiřinek, na Liberecku končí žně, v kraji ubývá lidí

Liberecký kraj - Zde se dočtete, že Hejnice zvou na tradiční výstavu Jiřinek. Ve Vítkově se uzavře také provizorní cesta u bažantnice. Dozvíte se také, že v kraji ubývá lidí.

17.9.2014
SDÍLEJ:

Žně. Kombajn. Zemědělství. Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

V Hejnicích chystají výstavu jiřinek i soutěž v aranžování

Výstavu jiřinek, kterým se mezi pěstiteli přezdívá královny pozdního léta, připravila na nadcházející víkend Střední škola hospodářská a lesnická spolu s Mezinárodním centrem duchovní obnovy Hejnice a organizací pěstitelů hlíznatých květin a cibulovin DAGLA. Ta sdružuje pěstitele jiřinek, mečíků a ostatních cibulnatých a hlíznatých květin. Vznikla v roce 1962, když navázala na Čsl. společnost pěstitelů a milovníků jiřinek, založenou už v roce 1926 v Pardubicích. Název vznikl složením latinských názvů jiřinek DAhlia a mečíků GLAdiolus.

Kromě výstavy, na které budou vystavovat přední specialisté z České republiky, Polska a Německa, proběhne v Hejnicích i soutěž v aranžování. Letos jde o mezinárodní přehlídku.

Na Liberecku pomalu končí žně

Sklizeň obilí v Libereckém kraji je u konce, posekat zbývá posledních 120 hektarů, což něco přes půl procenta celkových ploch s obilím. Zemědělci zatím sklidili přes 121.000 tun obilí, je to třetí nejlepší výsledek od roku 2004. „Je to samozřejmě dáno kvalitnější přípravou, nebo i tím, že si už zemědělci vytipovali pozemky, kde jde obilí pěstovat a zbytek zatravnili nebo tam pěstují technické plodiny," říká ke zvyšujícím se výnosům Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec. Vyšším výnosům ale podle něj napomáhají i nové odrůdy obilí, vývoj v chemii a přihnojování. Zemědělci podle něj dávají přednost odrůdám vyšlechtěným v tuzemských podmínkách.

Rekordní byla letos i sklizeň řepky. Z 5886 hektarů zemědělci sklidili 23.191 tuny řepky, což je nejvíc, co kdo v kraji pamatuje. „Byla velmi mírná zima, takže rostliny měly až o měsíc delší vegetační dobu. To by ale nestačilo, protože rekordní sklizeň je vždy výsledkem mnoha faktorů," poznamenal Pavel Cihlář, vedoucí rostlinné výroby ZOD v Brništi na Českolipsku, kde měli největší výnos řepky za posledních padesát let. Zemědělská půda tvoří v kraji sotva třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy.

Ve Vítkově se uzavře také provizorní cesta u bažantnice

S nemilou zprávou hlavně pro motoristy přichází chrastavská radnice. „Uzávěrka silnice u bažantnice ve Vítkově proběhne 22. až 30. září 2014, a to i přesto, že se původně podařilo plánované několikaměsíční úplné uzávěře u bažantnice předejít vybudováním provizorní cesty přes zahradu soukromého majitele. Z vážných technologických důvodů však bude i tato provizorní cesta uzavřena," informoval starosta Chrastavy Michael Canov (SLK).

Po dobu uzavírky bude v jednom pruhu otevřena uzavírka nad školou. Objízdná trasa tak povede od Myslivny tzv. pětistovkou a napojí se na hlavní komunikaci nad stálou otočkou autobusu. Odtud povede trasa v opačném směru ke škole. „Tato objízdná trasa se týká i veřejné dopravy, to znamená malého autobusu. Ve výsledku nebude po dobu objížďky obsloužena jen jedna zastávka, bažantnice. Naopak budou po dlouhé době obslouženy obě zastávky nad školou," dodal Canov. Více informací lidé naleznou na webových stránkách města.

V kraji ubývá lidí

Jen tři obyvatelé ubyli Libereckému kraji za letošní první pololetí, na konci června tu žilo 438.606 lidí. Obyvatele ztratil kraj stěhováním, protože víc lidí odešlo, než se přistěhovalo. Odliv lidí byl větší než přirozený přírůstek obyvatelstva v kraji. Podobný trend zaznamenal Český statistický úřad (ČSÚ) v prvním pololetí v dalších osmi krajích.

V kraji se za prvních šest měsíců letošního roku narodilo 2197 dětí, je to o 38 méně než ve stejném období loňského roku. Do konce června zemřelo v Libereckém kraji 2099 lidí, před rokem jich bylo o 205 víc. Celkově tak kraj letos přirozenou cestou získal 98 nových obyvatel, zatímco loni jich ve stejném období 69 ztratil.

Ještě před sedmi lety získával Liberecký kraj nové obyvatele hlavně stěhováním. Počet obyvatel rostl díky lidem, kteří přicházeli za prací. V dalších letech kvůli nedostatku příležitostí lidé naopak více odcházeli. Letos kraj v prvním pololetí stěhováním ztratil 101 obyvatel. Z kraje odešlo do konce června 2394 lidí a jen 2293 se jich přistěhovalo. V roce 2008, před hospodářskou krizí, získal kraj stěhováním za první pololetí dokonce 1300 nových obyvatel. Nejvíc obyvatel ubylo na Semilsku.

Jak probíhá recyklace? Dozvíte se to v iQlandii

Liberec Ve znamení recyklace budou následující dny v science centru iQLANDIA. Dorazí tam roadshow Staň se hrdinou Železného týdne. Příští týden zde startuje nová výstava Brána recyklace, která mapuje koloběh odpadů od chvíle, kdy skončí v popelnici, až po jejich nové využití. Kdo navíc přinese staré spotřebiče, dostane slevu na vstupné.Autor: Redakce

17.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou obdržel čtvrt milionu od Nadace Kapka naděje. Jde o aparát CUBE fix, díky němuž se chirurgům daří operovat srostlé prsty z prenatálního období a úspěšně se vyrovnávat u velmi těžkého postiž
9

Každý má právo na svých pět prstů, říkají dnes ve Vysokém

V Chrudimi operovali hokejistu Jána Lašáka. Cítí se skvěle

V Chrudimi operovali hokejistu Jána Lašáka. Cítí se skvěle

V Libereckém kraji přibylo v prvních měsících nejvíce turistů

Liberecký kraj – První tři měsíce tohoto roku přilákaly do Libereckého kraje rekordní počet návštěvníků. Důvodem byla zejména úspěšná zimní a lyžařská sezóna.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Lidé v Lipí se dohadují, zda v jejich obci bude pracovat Jiří Kajínek

Lipí – Pro místní to bylo téma dne. V Lipí na Českobudějovicku si v úterý lidé povídali, že Jiří Kajínek, jemuž prezident Miloš Zeman udělil milost, by mohl přijet za prací do jejich obce.

RYCHLÁ SOUTĚŽ! Hrajte o vaření s "šéfem" Zdeňkem Pohlreichem

Liberec /SOUTĚŽ/ - Zapojte se s Deníkem do soutěží při Bosch Fresh Festivalu v Liberci!

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies