„Navíc by takové zařízení snížilo počet překládání, která pro pacienta představují velké riziko. Nejde ani tak o časové zdržení, jako spíš o samotnou manipulaci se zraněným. Ta je pro něj nejhorší. Každé překládání snižuje možnost přežití pacienta,“ vysvětlil lékařský náměstek ředitele liberecké nemocnice Martin Zítek.

V současné době totiž vrtulník dopraví pacienta na ostašovské letiště, které je od centra Liberce poměrně vzdálené. Díky heliportu by podle názoru Martina Zítka odpadla také složitá komunikace mezi posádkami vrtulníků a sanitek. „Posádky se musí neustále v rychlosti telefonicky domlouvat na tom, jak proběhne překládání, což také znamená určité zdržení. Heliport by znamenal naprosté zjednodušení tohoto procesu,“ konstatoval Martin Zítek.

Vedení nemocnice už vytipovalo několik míst v areálu nemocnice, kde by heliport mohl být. Jako nejlepší varianta se podle generálního ředitele Luďka Nečesaného už od začátku jeví umístění přistávací plochy na střechu budovy chirurgie. „Pacienta bychom ihned po přistání mohli svézt výtahem přímo na traumatologické centrum nebo na neurochirurgii,“ uvedl ředitel Nečesaný.

Podle prvotních odhadů by si výstavba heliportu měla vyžádat čtyřicet až padesát milionů korun. Projekt by mohl být financován z rozpočtu Libereckého kraje, který je zřizovatelem liberecké nemocnice.

Výstavba heliportu však není nic jednoduchého. Složitá je především z hlediska statiky. „Musíme si nechat vypracovat statický posudek, zda budova vůbec přistávací plochu a vrtulník unese. Je jasné, že budeme muset provést statické zpevnění chirurgického pavilonu a také složité opláštění,“ vyjmenoval úskalí vzniku nového zařízení ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.