Pokud nemá celý systém krachnout, musí podle vedení kraje projít další reorganizací jak samotná síť škol, tak i jednotlivé studijní obory, jichž je mnohdy i v jednom městě nadbytek. Přitom většina jejich absolventů končí po maturitě na úřadech práce.

„V kraji máme teď 38 středních škol, před třemi lety to bylo ještě o deset více. Když je necháme postupně neřízeně pokrachovat, nebude na platy učitelů, na provoz a skončí i ty obory, na nichž nyní mnohé školy tak lpí,“ vysvětlila vedoucí krajského odboru školství Jiřina Princová.

Jak doplnil náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl (ČSSD), chystanou reformu školství představí vedení kraje všem, jichž se bude týkat, do konce února příštího roku. Po nasbíraných připomínkách půjde dokument v březnu ke schválení do rady a zastupitelstva. Pokud bude schválený, měl by vejít v platnost od července příštího roku.

„Těch 160 milionů prostě od státu nedostaneme. Mám hrůzu z toho, že někdo pak bude chtít, abychom tento schodek dorovnali z rozpočtu Libereckého kraje. My bychom ovšem museli sáhnout do peněz, které máme na opravy a rekonstrukce. A školy by nám začaly padat na hlavu,“ zdůraznil Radek Cikl.

Podle Jiřiny Princové dostává nyní kraj od státu na platy učitelů 3,2 miliardy korun ročně, a k tomu 300 milionů na provoz. „Přitom rozpočet kraje na celý rok je 2,1 miliardy. Nezbyde nám, než se školstvím něco dělat,“ řekla.

Liberecký kraj počítá v chystaně reformě se slučováním škol do větších celků a s rušením některých oborů. Nabídka škol by měla více vycházet z požadavků současného trhu práce. „Kvůli tomu, že školy přijímají skoro každého žáka, rapidně klesá úroveň vzdělání. Blížíme se k Rumunsku,“ zdůraznil Karel Bárta, bývalý ředitel školy v Turnově.