VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jízda hrůzy ještě týden

Liberec - Autobusy na lince č. 11 budou útrobami bývalého Bytexu projíždět až do 7. listopadu.

29.10.2014 2
SDÍLEJ:

Bývalý areál Bytex.Foto: Deník

Jako náklad koberců tažený vlečkou si v posledních dnech mohou připadat cestující na lince číslo 11 z Jablonce nad Nisou do Liberce. Objízdná trasa vede právě nádvořím bývalé továrny na koberce. Potrvá až do 7. listopadu. Pak se mají autobusy, které během roční rekonstrukce trati nahrazují tramvaje, vrátit zase zpět.

Útrapy cestujících ale ani řidičů mnohdy zastaralých kloubových autobusů tím ale zdaleka neskončí. Práce pokračují pomalu, navíc v brzkých dnech hrozí, že je zastaví zimní počasí. Celá rekonstrukce trati za bezmála 300 milionů korun přitom musí podle smlouvy skončit na den přesně 14. dubna. „Od poloviny dubna se tramvaje musí vrátit na trať," slibuje ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Luboš Wejnar.

Autobusy na lince č. 11 budou útrobami bývalého Bytexu projíždět až do 7. listopadu.

Stížnosti, které se od cestujících dnes a denně sypou na hlavu dopravního podniku, ale podle jeho technického ředitele Ludvíka Lavičky nejsou oprávněné. „Veškeré uzavírky jsou záležitost dodavatele, nikoliv investora," upozorňuje. Podotýká zároveň, že rekonstrukci tramvajové trati ztěžuje skutečnost, že zároveň s ní probíhá i oprava souběžné silnice I/14. A tak dopravní komplikace pociťují nejen cestující MHD, ale i ostatní motoristé a samozřejmě i obyvatelé Vratislavic.

„Je pochopitelné, že náhradní doprava provoz ještě brzdí, ale s tím se při tak náročné rekonstrukci musí počítat. V určitých úsecích je silnice kvůli stavbě uzavřena, musí se hledat kompromisy," vysvětluje technický ředitel.

Na druhou stranu se ovšem netají, že s průběhem a rychlostí prací není ani on příliš spokojen. Firma, která vysoutěžila zakázku díky nejnižší nabídce, podle něj podcenila náročnost stavby.

Rekonstrukce tramvajové trati a souběžná oprava silnice I/14 komplikuje život cestujícím i řidičům. Firma prý podcenila zakázku.

Cena je prý podle neoficiální informace tak nízká, že není jak na dodavatele tlačit. Podle technického ředitele DPMLJ je na vině zákon o zadávání veřejných zakázek. „Není ideální, ale musíme se podle něj řídit," vysvětluje, proč zakázku vyhrálo konsorcium společností COLAS-CR SA-IDS TT, které má podle jeho názoru se stavbami podobného typu malé zkušenosti. Na stavbu prý nasadilo stovku lidí. V pondělí jich ale na celém úseku pracovalo jen 13. V úseku Měnírna Brandl šest, ve Vratislavicích u výhybny sedm. U zastávky Kostel stála jen opuštěná technika.

Dopravní podnik nemá přitom kromě pokuty za případné nedodržení termínu a kontrolních dnů prakticky žádné možnosti, jak práce urychlit. „Dozoruje se kvalita i technologický postup. Samozřejmě, že komplikace se na tak rozsáhlém úseku objeví," vysvětluje ředitel DPMLJ Luboš Wejnar. Jako příklad uvádí problémy s opěrnou zdí u dolního nádraží v Jablonci nebo neplánovaný objev kosterních pozůstatků u vratislavického kostela.

To ale nic nemění na tom, že si lidé stěžují především na přístup dopravního podniku.

„I ve špičce jezdí spoje po dvaceti minutách, autobusy jsou přeplněné a často mají zpoždění. Máme jedno z nejdražších jízdných a třeba na hlavní webové stránce s cestujícími nekomunikují, nepíšou, jak dlouho bude trvat objížďka přes Intex. Hrozné jsou i kloubové autobusy," zní nejčastější výtky na adresu DPMLJ.

„Kloubové autobusy nejsou nejmladší, ale jsou bezpečné. Ráno se snažíme nasadit 15 vozidel místo 12, ale posily jsou potřeba všude," oponuje technický ředitel. Vstříc prý cestujícím vyšli i zřízením zastávky u pivovaru či krytou zastávkou.

Autor: Jana Švecová

29.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Giorgio de Chirico: Piazza d´Italia, 1971. Sbírka H. Klewana.
3

Výstava v Oblastní galerii v Liberci trhá rekordy

Višňová porazila Rovensko 4:2. Višňová je ve žlutomodrých dresech.
7

Krajský fotbal - Liberecký kraj

Zloději na festivalu vykrádali stany i kapsy návštěvníků

Doksy – Festival Mácháč přilákal do Doks nejen fanoušky taneční hudby, ale i zloděje.

Stará chata na Smědavě má zmizet, majitel chce postavit novou

Bílý Potok/Smědava – Plány na novou podobu chaty na Smědé zatím příliš nadšení nevzbuzují.

Zloděj ukradl modely letadel. Způsobil škodu přes 50 000 korun

Liberec – Neznámý zloděj se vloupal do řadové garáže ve Slepé ulici na Vápence. Namísto auta či kola zde však odcizil modely letadel za více než 50 tisíc.

Okresní fotbal: Žibřidice nakonec přejely Vratislavice, i když prohrávaly

Liberec - Žibřidice před soutěží ohlásily atak na špici tabulky a výkon ve Vratislavicích jejich ambice potvrzuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení