„I když je už přes rok pryč, pořád ho vidím před sebou. Při své práci na něj stále narážím. Pan ředitel zůstane v srdíčku každého z nás, co jsme s ním pracovali, už napořád,“ svěřil se průvodce Johanitské komendy v Českém Dubu Martin Hess, když skončil v sobotu jednu z prohlídek.

Přišel jsem na rok, a už tu jsem osm let

Lidé měli šanci zadarmo si prohlédnout základy starobylé stavby, které objevil v rodinném domě vloni předčasně zesnulý ředitel Podještědského muzea Tomáš Edel před dvaceti lety. Město si celý den připomínalo nejen jubileum objevu, ale především nedožité šedesáté narozeniny tohoto zarytého hledače zdánlivě ztracené historie.

„Přišel jsem do Českého Dubu na jednu sezónu a už jsem tady 8 let. Díl zásluhy na tom má i pan ředitel,“ doplnil vzpomínku Martin Hess.

Sobotní program odstartovaly nejprve prohlídky Johanitské komendy, po nich následovalo promítání dokumentárních filmů v muzeu a posléze i prohlídka Podještědského muzea.

Tomáš Edel v roli novodobého rytíře

V podvečer si pak diváci poslechli varhanní koncert, který byl spojený s vysvěcením obrazu sv. Zdislavy. Večer se uskutečnila v Podještědském muzeu vernisáž výstavy, věnované Tomáši Edelovi Příběh českodubského rytíře.

„Vždycky, když ke mně do Liberce přijede nějaká návštěva, vezmu ji na prohlídku komendy do Českého Dubu,“ podotkl jeden z účastníků prohlídky Karel Hembera. „U všeho je potřeba nadšení, zapálenost pro věc. Jen z titulu své funkce by Tomáš Edel žádnou komendu neobjevil. Bez srdce to nejde,“ dodal.

Tomáš Edel přišel do Českého Dubu v roce 1985. Tvrdil, že není možné, aby se johanitský klášter, který zde stál od 13. století, propadl do země. Při svém pátrání si vytipoval činžovní dům a když kladívkem poklepal ve sklepě na zeď, objevily se pod nánosy moderní stavby kamenné základy historické památky. Tak v roce 1991 začalo postupné odkrývání komendy.

„A nájemníci, kteří neuváženě pustili pana ředitele dovnitř, se museli stěhovat. Předtím se jim ovšem ještě proboural do ložnice. A tam, kde měli zahrádky s kedlubnami, objevil johanitský hřbitov,“ přiblížil Martin Hess.

K vidění bude i románský kříž

Při svém průzkumu našel Tomáš Edel i dvojramenný románský kříž. Ten si budou moci lidé prohlédnout v muzeu od středy 5. do neděle 9. října na výstavě Příběh ztraceného kláštera. „Udělal pro město hodně, jeho objevy Dub zviditelnily. Škoda, že tak kašlal na svoje zdraví a že si choroby vyloženě pěstoval,“ podotkl místní obyvatel Jaroslav Zikmund.