VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarmarky, trhy a tržiště lidi stále přitahují

Liberecký kraj – Na devět tisíc návštěvníků se o uplynulém víkendu vydalo do Turnova na v pořadí už 16. ročník Staročeských řemeslnických trhů. Jednu z největších akcí tohoto typu v České republice vůbec.

2.6.2010
SDÍLEJ:

TRHY NIC NENAHRADÍ. Ačkoliv obchodní řetězce nabízejí širokou škálu čerstvé zeleniny, ovoce a květin, něco jim schází. Lidský prvek a vědomí, že právě tohle zelí, kedlubny nebo brambory vyrostly u Turnova či Pěnčína.Foto: Deník/ Jan Škvára

Setkání s lidovou tradicí a ohlédnutí za minulostí láká stále více lidí. Kováři, řezbáři, skláři a další představitelé lidových řemesel na místě předvádějí, čím se lidé v kraji živili a s jakým umem se věnovali výrobě obyčejných věcí denní potřeby. Nabídku zpestřují i řemeslníci z Německa, Polska či Holandska.

Podobné obliby za roky pořádání dosáhl i slavný Železnobrodský jarmark, který se v polovině června koná v baště sklářů už po dvacáté. Historický punc dodá Železnobrodskému jarmarku slavnostní úvod a předání jarmarečních práv, již tradičně v režii ochotníků z místního divadelního spolku Tyl.

Tahákem Železnobrodského jarmarku je kromě perníkových srdcí, programu, který představí širokou škálu místních kapel a nezbytných pouťových atrakcí také sklářská huť, kde na historickou tradici navazují studenti sklářské školy. V ní budou předvádět sklářské techniky včetně foukání skla.

Na historickou notu zahraje i další z řady – Liberecký jarmark, který se koná jen o den později, 12. – 13. června. Rozestře se od radnice směrem k ulici 5. května. V Kostelní ulici se pak diváci dočkají turnajů na koních. Zahájení se ujme jako obvykle Kateřina z Redernu. Za její vlády získal Liberec, tehdy samozřejmě Reichenberg, městský znak a také právo pořádat výroční trhy. Udělil ho císař římský a král český Rudolf II. Stalo se tak roku 1577.

„Liberec byl důležitou křižovatkou na obchodní cestě vedoucí z vnitrozemí do Lužice, Slezska a dále k Baltskému moři. Výnosy z obchodů se tak logicky odrazily na rozkvětu města,“ připomíná tajemník libereckého magistrátu a publicista Marek Řeháček. Podle něj se ze severu dovážela sůl, jantar, ale i oblíbené „herynky“. Trhy se tehdy, na sklonku 16. století konaly na místě dnešní radnice. Náměstí mělo stejný půdorys, pouze ho lemovala hrázděná zástavba. Až mnohem později se tržiště přestěhovalo ke kostelu, kde bylo ještě v druhé polovině minulého století.

Ještě hlouběji do historie sahají již zmíněné trhy v Turnově. „První privilegium na pořádání jarmarků a výročních trhů získal Turnov již v 15. století,“ píše se na webu Muzea Českého ráje.

Datum konání výročních trhů nebylo nijak nahodilé. Naopak bylo pevně stanoveno, jejich konání korespondovalo se svátkem sv. Jana Křtitele, před nímž se trhy pořádaly. Další pevně stanovený bod byl před Narozením Panny Marie, tedy v září. Tyto termíny se pevně dodržovaly ještě v 19. století. „Trh trval osm dní a dalo se na něm koupit prakticky všechno, co člověk potřeboval k živobytí,“ dočtete se na stránkách staročeských trhů v Turnově.

Mnohem později, teprve počátkem 19. století, se výroční trhy začaly konat také v dnešním Jablonci nad Nisou, který až roku 1808 získal titul městys a s ním i právo k jejich pořádání. „Obec neměla žádné náměstí, žádný klasický tržní prostor. Tak zvaný kostelní vrch byl vlastně jen křižovatkou vedle kostela sv. Anny s farou, hřbitova, špitálu, hospody a o něco dál stojící školy.

První náměstí mělo být původně vytyčeno poblíž tehdejšího hotelu Koruna, zhruba v místech dnešní „Jabloně“. Snaha o získání pozemku ale ztroskotala na ceně. V dnešní Soukenné ulici se však rozkládalo školní pole. Za mírnou cenu a po vyplacení učitele, kterému patřily výnosy z pozemku, vzniklo první jablonecké náměstí,“ připomíná Jan Kašpar, ředitel Státního okresního archivu v Jablonci nad Nisou.

Starý trh, dnešní Mírové náměstí, bylo první a dlouho jediné náměstí v Jablonci. První jarmark se tu odehrál v poněkud provizorních podmínkách a poněkud neregulérním termínu už 29. května 1809.

Kam kráčíte, trhy?

Trhy a městská tržiště ovšem nejsou zdaleka jen zapomenutou kapitolou dějin měst regionu či příjemnou připomínkou na dávno zašlé časy, kdy bylo ctí hospodyně osobně vybrat tu nejčerstvější zeleninu, drůbež, máslo či nové nádobí do kuchyně. Připomínkou výročních trhů se dostáváme k trhům klasickým, kde byly k dostání pravidelně produkty hospodářů.

Ty nabývají na stále větší oblibě i dnes, jak o tom svědčí například nedávné obnovení zemědělských trhů v Praze – Dejvicích, kam pravidelně jednou měsíčně proudí davy Pražanů. Také v Liberci, Jablonci a dalších městech si trhy drobných regionálních pěstitelů udržují své pevné postavení a trvalou oblibu. Udržují?

Ještě v loňském roce se vedla diskuze v Liberci, kde a jakou podobu bude mít městská tržnice. Ta zatím fungovala na soukromém pozemku za bývalou kavárnou Nisa. Podle příslibu magistrátu se nová tržnice ve správě města otevřela letos v dubnu poblíž plaveckého bazénu. Poněkud matoucí jsou ovšem obrázky budoucí podoby Soukenného náměstí, kterým dominují pruhované tržní stánky. „Ano, na Soukenném náměstí se počítá se stánky, ovšem jen pro příležitostný prodej. Například čerstvých květin a podobně,“ říká mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych. Potvrzuje tak, že městská tržnice setrvá v budoucnu na stávající adrese. Stánky na Soukenném náměstí tak jen doplní novou tvář náměstí, s jehož renovací se začne letos a dokončena by měla být v příštím roce.

Tržiště a jarmarky zřejmě i do budoucna zůstanou nedílnou součástí každého města. A nejen ty historické, které oživují turistickou sezónu. Ačkoliv česká města stále obrůstají husté pavučiny obchodních center, je patrné, že sklo a beton nikdy nenahradí příjemné zastavení s paní, co vozí ty krásné tulipány, brambory či meruňky. A ruku na srdce, kam míří kroky turistů například v sousedním Německu, a co teprv v Itálii, či ve Francii poté, co si prohlédnou katedrály? No přeci na místní trhy

Autor: Jana Švecová

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chrastavské béčko semlelo v okresním přeboru Český Dub desítkou a při plichtě Vesce se mu přiblížilo na dostřel. Vesec v ostře sledovaném a vyhroceném souboji neporazil Nové Město. Béčko Stráže skolilo Bulovku sedmi trefami v jejím prostředí, podobně jako
5

Okresní přebor: Chrastava načepovala nebohému Českému Dubu desítečku

Tatrováckou techniku využívalo několik hodně rychlých aut.
AUTOMIX.CZ
68

OBRAZEM: Tyhle české sporťáky uměly i přes 300 km/h. A měly motory z tatrovek

Šimek opouští Liberec: Chci zkusit štěstí v Americe

Liberec – Po loňském titulu všechny nabídky odmítl a zůstal věrný Liberci. Letos už vábení ze zámoří neodolal.

Sestry z Ukrajiny zamíří na stáže do krajských nemocnic

Liberecký kraj - Cílem právě podepsané mezistátní dohody mezi Libereckým krajem a Vinnyckou oblastí na Ukrajině je získat do krajských zařízení kvalifikované zdravotní sestry.

Žádosti na kotlíkové dotace bude kraj vybírat jen do dubna

Liberecký kraj - K 30. dubnu ukončí kraj příjem žádostí na kotlíkové dotace. Na koho se nedostane nyní, bude mít šanci ještě na podzim.

OBRAZEM: Vojska se střetla ve Vesci

Liberec - Letos proběhl ve sportovním areálu ve Vesci 260. ročník rekonstrukce Bitvy u Liberce z roku 1757. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies