VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vyzrát na paměť? Cvičením

Liberec - Máte problémy s pamětí? Nevíte kam jste položili klíče nebo brýle? Nemůžete si vybavit jméno nebo nákup? Děsí vás to? Zbytečně. Zapomínání patří k věku. Navíc existuje spousta metod, jak na paměť vyzrát. I o tom byl Týden trénování paměti.

19.3.2016
SDÍLEJ:

KRAJSKÁ VĚDECKÁ KNIHOVNA. Ilustrační foto.Foto: Deník / Vít Černý

Mozek neslouží pouze k tomu, abychom si pamatovali, ale hlavně abychom přežili. Hned úvodní věta přednášky Jindry Bachmanové v rámci Týdne trénování paměti, která se konala v Krajské knihovně v Liberci, mnohé uklidnila. „Stále klademe důraz na to, že si musíme věci pamatovat. Ale to není hlavní funkce mozku, tou je přežití a mozek si pamatuje věci k přežití nutné," uklidňuje Bachmanová, abychom z poklesu paměti zbytečně nepanikařili.

„S narůstajícím věkem je učení nebo vybavování si věcí pomalejší, ale může to být i proto, že těch zkušeností a vědomostí je tolik, že nám zkrátka trvá déle, než se vybaví." Paměť si můžeme představit jako počítač. Čím víc si do něj uložíme informací, tím delší dobu trvá, než nám zadaná informace „vyběhne". Důležité pro dobrou paměť je také schopnost relaxovat. Zkrátka jsme informačně přetíženi. „To, co naše babičky mnohdy zaznamenaly během celého života, my musíme díky nástupu technologií pojmout za během kratší dobu," upozorňuje lektorka.

Špatná koncentrace

Za mnohé problémy s pamětí nemůže ani tak její ztráta, jako spíš špatná koncentrace. Často se říká, že můžeme dělat, speciálně ženy, víc věcí najednou. „Podle odborníků jde o omyl. Ve skutečnosti děláme jednu věc po druhé, ale velmi rychle mezi nimi přepínáme. Tím si věci nebo úkony nestačíme uložit do tzv. dlouhodobé paměti a tak nám zkrátka mohou vypadnout. Navíc nám to bere energii. Lidí, kteří skutečně dokáží dělat pozorně několik úkonů najednou, je jen malé procento. Takoví se využívají třeba na posty letových dispečerů a jedná se o lidi, kteří tuto schopnost mají jako dar od Boha," vysvětlila Bachmanová. My, kteří takto obdařeni nejsme, se zkrátka musíme víc soustředit na to, co je pro nás důležité. Hlavním problémem přitom není dlouhodobá, ale naopak krátkodobá, jinak také pracovní paměť. „V rámci ní si většinou dokážeme zapamatovat maximálně 5 až 7 údajů. Dá se ale přelstít s pomocí několika poměrně účinných metod a mnemotechnických pomůcek.

Jak přelstít paměť?

Zcela jednoduše papírkem a diářem, nebo tréninkem. Ten je důležitý k tomu, abychom paměť trénovali. Zatěžovali a procvičovali, jinak neurony, které vlastně způsobují přenos informací v mozku, odumírají. Je to podobné jako se svaly co se nepoužívá, zakrní. Nepomůže nám však křížovka. Mozek potřebuje nové podněty, k trénování hodně pomáhá představivost. „Nemůžete si zaboha zapamatovat jméno sousedky? Přiřaďte si k ní nějakou pomůcku. Jmenuje se Novotná? Spojte si její jméno třeba s jménem komunistického prezidenta. I s nějakou informací, třeba že s ním přišla NOVÁ vlna. Jinak může hrozit, že řeknete, dobrý den, paní Husáková…

Ale žerty stranou. Dobrou pomůckou je také systém tzv. paměťových háčků. Jde o číselnou nebo jinou řadu, kterou si zapamatujete a pak na výrazy „zavěšujete" to, co si potřebujete zapamatovat. Funguje to skvěle a můžete takto oslňovat společnost, když si bez námahy dokážete zapamatovat 20 a více věcí. Metod je více a záleží, co nám vyhovuje, podle Bachmanové ale ani ty nejsou samospasitelné. Na druhou stranu, když je mnemotechnická metoda dobrá, informace vám naskočí jako blesk!

Strašák jménem Alzheimer

Trénování paměti je důležité i jako prevence před projevy Alzheimerovy nemoci. Nikoliv tedy před ní samotnou, ale ke zmírnění příznaků. „Větší šanci má vzdělaný člověk. Takový, který mozek trénuje. Tím vzniká tzv. rezervní mozková kapacita. Z ní pak může těžit. Pokud nemá mozek „natrénováno", nemá z čeho brát, dodává lektorka Jindra Bachmanová.

Autor: Jana Švecová

19.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Král Artuš: Legenda o meči
6

Filmovým návratům se letos moc nedaří

Policie. Ilustrační foto.

Naboural mercedes a ujel

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Liberec – Liberec po parádním týmovém výkonu zvítězil ve 4. kole fotbalové ligy v Mladé Boleslavi jasně 3:0 a po domácí remíze s pražskou Spartou prokázal, že se s ním na prvoligové scéně musí vážně počítat!

Pracovní úraz skončil obviněním

Liberec – Nepříjemný pracovní úraz utrpěl letos v lednu 68letý muž, kterého srazil jeho mladší kolega při couvání vysokozdvižným vozíkem.

HÁDANKA: Co je na fotografii?

Liberec – Nově Vám přinášíme rubriku Hádej, hadači!

Chtělo se mi spíš umřít, tvrdí nezlomný koloběžkář při zdolávání

Mt. Ventoux - Na 1912 m vysokou horu Mont Ventoux v jihovýchodní části Provensálských Alp se vydal liberecký koloběžkář Milan Jelínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení