VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce v muničním skladu

Hajniště  - Bezpečnostní rada kraje provedla inspekci v Hajništi, kde se likviduje nepotřebná munice.

17.12.2014
SDÍLEJ:

Zástupci kraje si prohlíží trhací jámu, která slouží k likvidaci munice do pěti kilogramů. V Hajništi se ale munice hlavně skladuje. Foto: ČTK

U Nového Města pod Smrkem je nenápadný kopec s ještě nenápadnějším jménem Chlum. Turistické cesty k němu nevedou, kopec je obehnaný plotem s ostnatým drátem. Dovnitř se dá dostat jen na povolení. Areál je rozlehlý, celkem je tam třicet zděných hal, každá o rozloze 800 metrů čtverečních. Asfaltka, která je spojuje, měří přes 15 kilometrů. Bezpečnost je tu na prvním místě. Není divu, likviduje se tu nepotřebná munice.

„Jsou tu tuny vyřazené munice, kterou už armáda nepotřebuje. My ji tu skladujeme a následně vozíme do výrobních hal, kde se likviduje," popisuje ředitel divize průmyslových trhavin Bohumír Pospíšil z firmy STV Group, která má areál od armády v pronájmu. „Možnost, že by nám tu munice detonovala ve skladu samovolně, bez vnějšího podnětu, je vysoce nepravděpodobná," naráží Pospíšil na události ve skladech munice ve Vrběticích na Zlínsku.

Nechceme Vrbětice

Bezpečnostní rada kraje se přesto jela na vlastní oči přesvědčit, zda jsou bezpečnostní opatření v Hajništi dostatečná. Zástupci policie, armády, hasičů, záchranářů i vedení kraje si tak prošli celý areál. Po událostech ve Vrběticích nechtějí nechat nic náhodě.

„Naštěstí tady jsou haly, ve kterých je munice uskladněna, vyprojektovány tak, že by případná mimořádná událost neměla mít dopad na okolí areálu. Zástavba v bezprostředním okolí je navíc minimální," shrnuje poznatky hejtman Martin Půta. „Objekty jsou roztroušené v lese v takové vzdálenosti, aby nemohlo dojít k řetězové reakci. Je zpracován i havarijní plán a v jednotlivých skladech i ve výrobě může být jen omezené množství munice," dodává Pavel Smutný, starosta Nového Města pod Smrkem, pod které Hajniště spadá.

„Zajímali jsme se o to, jak je areál zabezpečen proti vniknutí někoho nepovolaného, chtěli jsme vidět i certifikáty firmy i samotný proces likvidace a zabezpečení skladů," popisuje průběh inspekční cesty plk. Ondřej Musil, zástupce krajského ředitele policie. Podle Bezpečnostní rady kraje tak dopadla prohlídka areálu dobře. Žádné připomínky ani doporučení ke zlepšení nepadly. Že by tu mohlo dojít k něčemu podobnému jako ve Vrběticích všichni vylučují. „Při tom prvním výbuchu ve Vrběticích muselo dojít k nějaké nedovolené manipulaci, ale ty další případy, to už bych jenom spekuloval, vůbec to není jasné," říká Bohumír Pospíšil z STV Group.

Výbuch i v Hajništi

Přesto i v Hajništi vypukl v roce 2008 požár a ozvala se detonace. „Tenkrát došlo k zahoření prachu při vysýpání z malorážové munice. Jeden člověk přitom utrpěl popáleniny, ale už je zdravý. My jsme tu technologii vyměnili, máme novou, u které už není potřeba přímá obsluha personálu, takže nic podobného už tu nehrozí," dodává Pospíšil.

Zbudou jen sklady

Důvod k radosti ale mezi místními starosty až tak velký není. STV Group totiž v Hajništi omezuje činnost. Munici už tu nebude zpracovávat, ale jen skladovat. Výrobu přesouvá do strojírenského závodu v Poličce na Svitavsku. „To je továrna, která munici vyráběla, mají tam na to technologii, přinese to i nová pracovní místa," říká Pospíšil s tím, že stěhování začne už v lednu.

„Je fajn, že v Poličce přibudou pracovní místa, ale naši lidé tu přijdou o práci," neskrývá rozpaky starosta Nového Města Pavel Smutný. „Jezdili sem lidé, kteří dřív pracovali v Textilaně, teď zase rozšíří řady našich nezaměstnaných." Přidává se i starosta Frýdlantu Dan Ramzer: „O práci tu přijde asi padesát lidí, to už je hodně, sehnat tady ve výběžku zaměstnání není jednoduché, takže radost samozřejmě nemáme."

Společnost STV ale plánuje, že se časem do Hajniště zase vrátí. „Zpracováváme teď určitý investiční záměr a počítáme s tím, že bychom se tu k výrobě střeliva časem vrátili a zase zaměstnali ten počet lidí, který tu pracoval, když už jsme si je všechny vyškolili," vysvětluje Bohumír Pospíšil. Podle něj ale k tomu nedojde dřív než za tři roky. Do té doby se budou v Hajništi munice a výbušniny jenom skladovat.

Autor: Jana Pavlíčková

17.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení