VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad a zámek Frýdlant je jediná památka v kraji na poštovní známce

Frýdlant - Nečekaný dárek spadl do klína frýdlantské kastelánce. Aniž by pro to hnula prstem, její hrad a zámek se objevil na příležitostné poštovní známce v edici Europa.

12.5.2017
SDÍLEJ:

VÝTVARNÍK JAN KAVAN se známkou, které se vydalo jen 120 000 kusů. Dotisk s ohledem na speciální edici nebude. Foto: ČTK

„Vůbec nevíme, kdo to rozhodl. Jednoho dne mi zazvonil telefon, že Ministerstvo průmyslu a obchodu dalo podnět k vydání známky s Frýdlantem. A že k nám přijede pan výtvarník na obhlídku," směje se Jana Pavlíková.

Známka, která není součástí běžné edice, má nominální hodnotu 32 Kč. Určena je pro zasílání běžných dopisů po Evropě. „Hodně se licitovalo, co na ní bude. Padaly návrhy na Krumlov, Karlštejn a další už obehrané hrady a zámky. Nakonec z toho vyšel vítězně Frýdlant, za což jsem rád, protože je tu spousta námětů, které se na jednu poštovní známku nevejdou. Frýdlant by si zasloužil hned celý aršík," uvedl při slavnostním křtu výtvarník Jan Kavan, který na hradě strávil řadu dní. „Zadání bylo, že na známce musí být vidět hrad i zámek, což nebylo jednoduché i kvůli čtvercovému tvaru známky. Nakonec mi pomohla jedna stará rytina. Ornament v horní části je pak převzatý ze zdejší bohaté sgrafitové výzdoby," dodal Kavan.

Ač je to s podivem, frýdlantský hrad a zámek je jedinou památkou v kraji, která se na poštovní známku kdy dostala. „O to víc si jí ceníme, zvlášť, když se letos neváže k Frýdlantu žádné výročí. Jediné výročí, které jsem vypátral, se vztahuje ke známce jako takové. Letos totiž uplyne 180 let, kdy byl v Anglii učiněn první pokus k zavedení poštovní známky," řekl ředitel územní památkové správy Miloš Kadlec. „Přeji známce, aby jí co nejvíce lidí sedlo na lep a mohla tak propagovat Frýdlant po celé Evropě," přidal se i starosta Dan Ramzer.

Autor: Jana Pavlíčková

12.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studánečtí jsou ve žlutých dresech.
7

Že by to šlo bez tréninků?

Čtěte Liberecký deník.

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Studenti si otevřeli vlastní park

Liberec – VOČA ŽIJE! Minulý týden studenti završili své čtyřleté snažení a happeningem neformálně otevřeli i volnočasový park v ulici Komenského.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení