VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frýdlantskému výběžku poteče čistější voda, zakalení zmizí

Bílý Potok – Úpravna vody v Bílém Potoce se po 11 letech dočká modernizace.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Rekonstrukce úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku, začala 12. července. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce budou trvat 18 měsíců.Foto: Deník / Zbranek Petr

Zvláště po deštích s ní bývá problém. Voda z kohoutků teče lidem v Libverdě, Hejnicích, Raspenavě či Bílém Potoce občas do žluta zabarvená. „Hlavně chalupáři, kteří sem přijedou jednou za čas, za námi běhají se stížnostmi, co jim to teče. Že se v tom přeci nemůžou koupat, prát prádlo a podobně. Marně jim vysvětluji, že voda je normálně pitelná, že jenom na pohled má trochu jinou barvu,“ říká starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil.

Úpravna pitné vody v Bílém Potoce už surovou vodu z Jizerských hor není schopna při přívalových nebo delších deštích pořádně čistit. „Pískové filtry už nestíhají, technologie je zastaralá. Kromě zákalů máme problémy i s hliníkem z Hájeného potoka,“ sdělil ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar. „Jde o hliník, který je uložen v půdě, nejde ale o žádnou ekologickou zátěž nebo něco podobného, je to čistě přírodní hliník,“ upřesňuje krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Z původní úpravny vody tak zůstanou jen čtyři holé zdi. Všechno ostatní bude nové. Než se ale dosud sloužící technologické vybavení vymontuje a zlikviduje, musí se postavit nový vodojem v Lázních Libverda kousek nad hřbitovem.

„Současný vodojem má objem 1 100 kubíků, nový bude mít 3 000 kubíků. Kapacita se tak zvýší o více jak dvojnásobek, což je důležité i kvůli hrozbě úbytku podzemní vody na Frýdlantsku v souvislosti s rozšiřováním těžby v polském dole Turów,“ upozorňuje Olyšar.

Z KOHOUTKU POTEČE

Obyvatelé Frýdlantska napojení na úpravnu v Bílém Potoce nemusí mít strach, že po dobu její rekonstrukce nepoteče z kohoutků pitná voda. „Nejdříve se dokončí vodojem v Libverdě, který se naplní. Pak se vždycky na dva tři dny odstaví úpravna vody a namontuje nová technologie. Vše poběží za plného provozu, takže se lidé nemusí obávat, že budou odkázáni na balenou vodu nebo na cisterny,“ uklidňuje předseda představenstva FVS a starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

ROKY PŘÍPRAV

Právě započatá rekonstrukce je přitom vymodleným dítětem. Frýdlantská vodárenská ji připravuje už 11 let. „Byly to roky nedorozumění a řešení problémů i ohledně financování vodárenství v soukromých rukou. Jenže my, i když jsme akciová společnost, tak nás vlastní všech 18 obcí na Frýdlantsku, žádné dividendy nejdou do zahraniční kapsy a zdroje se zpátky redistribuují do rozvoje. Proto jsem rád, že se nám nakonec podařilo přesvědčit ministerstvo životního prostředí, Evropskou unii, český stát i Liberecký kraj, že tato rekonstrukce je nutná a že zlepší vodu zdejším obyvatelům,“ dodal Ramzer s tím, že hotovo by mělo být na vánoce příští rok.

FVS chce spolu s Lesy ČR zároveň zpracovat studie na revitalizaci pramenišť, která jsou zdrojem pitné vody pro Frýdlantsko. „Je potřeba vodu, která sem spadne, udržet v krajině, aby neodtekla pryč. Dřív byla na Frýdlantsku spousta rybníků, obrovská povodeň před 100 lety je ale téměř všechny zničila. My teď hledáme místa, kde ty rybníky byly a zřizujeme tam nové retenční nádrže. Aktuálně v Bulovce, v přípravě jsou pak tři další v Sani, Předláncích a v Novém Městě,“ uvedl lesní správce Václav Vacek.

Autor: Jana Pavlíčková

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psací stroj. Ilustrační foto.

Knižní recenze: Jsem romantik, ale léčím se

MARIE POSPÍŠILOVÁ Narodila se 18. září v liberecké porodnici mamince Haně Valachové z Višňové. Vážila 3,58 kg a měřila 49 cm.
5

Hlasujte pro nejhezčí miminko 38. týdne roku 2017

Již pošesté letos proběhnou Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn

Turnov – Město Turnov pořádá v sobotu 30. září od 13 hodin pořádá šestý ročník Svatohubertské slavnosti na hradu Valdštejn.

Chrastava hraje na hřišti jabloneckého nováčka ve Mšeně

Liberec – Magnetem divizního fotbalu bude o víkendu jistě utkání nováčka ze Mšena, který dnes dopoledne, tj. v sobotu 22. září, od 10.15 hodin hostí Chrastavu, již opustil trenér Josef Petřík (druholigový Frýdek-Místek).

FOTO: Letošní Okurkiáda už zná svého vítěze. Přihlásilo se 15 soutěžících

Frýdlant – Čtyřčlenná porota rozhodla, že z patnácti vzorků má nejlepší nakládané okurky letos Marie Cermanová. 

Filmová recenze: Který je ten pravý?

Na film Který je ten pravý jsem vyrazil bez jakéhokoliv očekávání. No, vlastně upřímně s jedním ano, a to vypnout a pozitivně se naladit na nový pracovní týden. A to se podařilo na 110 %.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení