VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frýdlantskému výběžku poteče čistější voda, zakalení zmizí

Bílý Potok – Úpravna vody v Bílém Potoce se po 11 letech dočká modernizace.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Rekonstrukce úpravny vody v Bílém Potoce na Liberecku, která by měla zlepšit kvalitu pitné vody pro část Frýdlantského výběžku, začala 12. července. Ze současné úpravny zůstanou jen zdi, jinak bude vše nové. Práce budou trvat 18 měsíců.Foto: Deník / Zbranek Petr

Zvláště po deštích s ní bývá problém. Voda z kohoutků teče lidem v Libverdě, Hejnicích, Raspenavě či Bílém Potoce občas do žluta zabarvená. „Hlavně chalupáři, kteří sem přijedou jednou za čas, za námi běhají se stížnostmi, co jim to teče. Že se v tom přeci nemůžou koupat, prát prádlo a podobně. Marně jim vysvětluji, že voda je normálně pitelná, že jenom na pohled má trochu jinou barvu,“ říká starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil.

Úpravna pitné vody v Bílém Potoce už surovou vodu z Jizerských hor není schopna při přívalových nebo delších deštích pořádně čistit. „Pískové filtry už nestíhají, technologie je zastaralá. Kromě zákalů máme problémy i s hliníkem z Hájeného potoka,“ sdělil ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) Petr Olyšar. „Jde o hliník, který je uložen v půdě, nejde ale o žádnou ekologickou zátěž nebo něco podobného, je to čistě přírodní hliník,“ upřesňuje krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Z původní úpravny vody tak zůstanou jen čtyři holé zdi. Všechno ostatní bude nové. Než se ale dosud sloužící technologické vybavení vymontuje a zlikviduje, musí se postavit nový vodojem v Lázních Libverda kousek nad hřbitovem.

„Současný vodojem má objem 1 100 kubíků, nový bude mít 3 000 kubíků. Kapacita se tak zvýší o více jak dvojnásobek, což je důležité i kvůli hrozbě úbytku podzemní vody na Frýdlantsku v souvislosti s rozšiřováním těžby v polském dole Turów,“ upozorňuje Olyšar.

Z KOHOUTKU POTEČE

Obyvatelé Frýdlantska napojení na úpravnu v Bílém Potoce nemusí mít strach, že po dobu její rekonstrukce nepoteče z kohoutků pitná voda. „Nejdříve se dokončí vodojem v Libverdě, který se naplní. Pak se vždycky na dva tři dny odstaví úpravna vody a namontuje nová technologie. Vše poběží za plného provozu, takže se lidé nemusí obávat, že budou odkázáni na balenou vodu nebo na cisterny,“ uklidňuje předseda představenstva FVS a starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

ROKY PŘÍPRAV

Právě započatá rekonstrukce je přitom vymodleným dítětem. Frýdlantská vodárenská ji připravuje už 11 let. „Byly to roky nedorozumění a řešení problémů i ohledně financování vodárenství v soukromých rukou. Jenže my, i když jsme akciová společnost, tak nás vlastní všech 18 obcí na Frýdlantsku, žádné dividendy nejdou do zahraniční kapsy a zdroje se zpátky redistribuují do rozvoje. Proto jsem rád, že se nám nakonec podařilo přesvědčit ministerstvo životního prostředí, Evropskou unii, český stát i Liberecký kraj, že tato rekonstrukce je nutná a že zlepší vodu zdejším obyvatelům,“ dodal Ramzer s tím, že hotovo by mělo být na vánoce příští rok.

FVS chce spolu s Lesy ČR zároveň zpracovat studie na revitalizaci pramenišť, která jsou zdrojem pitné vody pro Frýdlantsko. „Je potřeba vodu, která sem spadne, udržet v krajině, aby neodtekla pryč. Dřív byla na Frýdlantsku spousta rybníků, obrovská povodeň před 100 lety je ale téměř všechny zničila. My teď hledáme místa, kde ty rybníky byly a zřizujeme tam nové retenční nádrže. Aktuálně v Bulovce, v přípravě jsou pak tři další v Sani, Předláncích a v Novém Městě,“ uvedl lesní správce Václav Vacek.

Autor: Jana Pavlíčková

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravné utkání mezi týmy FC Slovan Liberec a FK Turnov se odehrálo 26. července na stadionu U Nisy v Liberci.
14

FOTO: Kanonáda v generálce. Za Liberec pálily posily, hattrickem se blýskl Voltr

Milena Rutkovská v antikvariátu na Starém městě v Liberci.

Liberecké antikvariáty zpestřují Colours of Ostrava

Jak bydlí Pat a Mat? Prozradí výstava v Mimoni

Mimoň - Jak to, že film se skládá ze spousty obrázků? A víte, kolik to dá práce, než se na filmovém plátně nebo v televizi začnou pohybovat vaše oblíbené postavičky

Za kremací zvířat jezdí do České Lípy stále více lidí

Česká Lípa – Za rok fungovaní má za sebou krematorium stovky obřadů. Klientela z celé České republiky a velký zájem. Tím se za první rok fungování může chlubit zvířecí krematorium v České Lípě, které je jedním z pěti zařízení v zemi.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení