Podle sdělení několika lidí, je firma nutí při příležitosti stěhování podepsat nové dodatky k pracovním smlouvám. Ti, co dosud pracovali na směny, mají v dodatku nepřetržitý provoz. To znamená, že dva víkendy v měsíci budou trávit v práci.

K tomu musejí zapomenout na dovolenou o prázdninách, někteří si ji budou vybírat v červnu, ostatní až v září. Kvůli přesunu do Liberce totiž musí fabrika vyrobit díly navíc, musí se takzvaně předzásobit, aby zakázky splnila včas. I sebemenší výpadek výroby by totiž způsobil firmě obrovské ztráty.

„Hlavně starší lidé nové dodatky ke smlouvám podepsali. Šéfové jim totiž vyhrožují, že když nepodepíšou přechod na jiný pracovní režim, můžou o své místo přijít. Lidé mají strach, že ztratí práci, tak se podvolí. Podlehnou nátlaku,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců firmy.

Jak poznamenal krajský šéf Asociace samostatných odborů Milan Šubrt, i v případě dodatků k pracovním smlouvám platí základní pravidlo – lidé by neměli podepisovat nic, dokud se neporadí a nevezmou si třeba čas na rozmyšlenou. „Když se zaměstnanec na dodatku ke smlouvě nedohodne, platí původní pracovní smlouva,“ zdůraznil Milan Šubrt. „Pochopil bych, kdyby firma měla ve smlouvě zakotvenou změnu místa výkonu práce. Ale na přechod na nepřetržitý provoz lidé přistoupit nemusejí,“ doplnil.

Grupo Antolin se bude stěhovat na několik etap, první vypukne už toto léto. Přesun by měl skončit v říjnu příštího roku. Podle finančního ředitele společnosti Tomáše Zapadla bude pod Ještědem firma vyrábět v menším rozsahu, než je tomu nyní v Chrastavě.

„Máme dohromady asi 520 pracovníků, z toho 147 brigádníků. Předpokládám, že agenturních zaměstnanců se budeme zbavovat, že přejdeme do Liberce hlavně se stálými pracovníky,“ řekl Tomáš Zapadlo. „Nyní má asi polovina lidí smlouvy na nepřetržitý provoz. Chceme, aby v Liberci pracovali v nepřetržitém všichni. Jenže to je pro nás spíš pojistka pro případ, že bychom získali velké zakázky. Lidé mohou být klidní. Budeme mít v Liberci míň linek, takže v nepřetržitém režimu jich bude pracovat méně než dosud,“ dodal.

Firma podle ředitele Zapadla nenutí lidi do podpisu nových dodatků. „Když se rozhodnou, že s námi do Liberce nepůjdou, jsme povinní jim vyplatit odstupné,“ upozornil ředitel. To, že se nové dodatky smluv zaměstnancům nelíbí, potvrdila i další pracovnice. Žena pracuje ve fabrice už několik let. „Firma si potom může s lidmi manipulovat, jak chce. V nepřetržitém provozu musejí lidi odpracovat dva víkendy v měsíci,“ řekla s tím, že ví o tom, že kvůli stěhování si zaměstnanci nebudou moci vybrat dovolenou během letních prázdnin. „Jedna linka jde na dovolenou příští týden, kdy jsou ještě děti ve škole. Další mohou mít volno až od pátého září,“ sdělila žena, která nechtěla do novin uvést své jméno.

Ředitel Tomáš Zapadlo popřel, že by během letních prázdnin nemohli jít lidé na dovolenou. „Řídíme se odstávkami našich zákazníků. Jeden bude mít celozávodní dovolenou v červenci,“ řekl.

Firma, vloni v srpnu zasažená povodněmi, odchází z Chrastavy proto, že musí opustit záplavovou oblast. „Co stropní panel, to originál. Mezi námi jsou pracovníci, kteří se tu práci učili rok. Vloni, když firmu zasáhly povodně, jsme obětovali dovolené a pomáhali odklízet následky. A teď nás fabrika nutí k jiným smlouvám? Toto je její vděk?“ zlobil se jeden ze zaměstnanců.