VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dušek: Lituji, že jsme šli se Změnou do koalice

Liberec – Už desítky poslanců z frakce sociálních demokratů v Evropském parlamentu podepsaly prohlášení, které podpořilo včerejší stávku dopraváků v zemi.

19.6.2011 4
SDÍLEJ:

Hejtman Stanislav Eichler a europoslanec Robert Dušek.Foto: Deník/ Petr Šimr

Mezi nimi byl také liberecký europoslanec a krajský předseda zdejší ČSSD Robert Dušek.

„Stávka je zcela legitimní způsob vyjádření nespokojenosti s asociálními kroky Nečasovy vlády. S vládními reformami totiž zásadně nesouhlasím, podobně jako většina lidí. Reformy totiž nejsou promyšlené. Vláda netuší, jaký budou mít dopad na životy občanů. A zvyšování DPH negativně ovlivní i hospodaření krajů, což mi rozhodně jako předsedovi krajské organizace není lhostejné,“ říká europoslanec.

Jak se dostala naše stávka odborářů až do Bruselu?
Předevčírem poslanci naší delegace v EP rozeslali prohlášení k situaci v ČR, ve kterém vyzýváme kolegy z dalších zemí, aby svým podpisem důrazně odmítli výroky některých českých politiků proti odborům s tím, že výhrůžky propuštěním stávkujících, úvahy o nasazení armády jako stávkokazů jsou v příkrém rozporu s úmluvami MOP, kterými je Česká republika vázána.

Uvrhnou skutečně reformy velkou část národa do bídy?
Samozřejmě! Návrhy důchodové, daňové a zdravotnické reformy negativně ovlivní životy především středně a nízkopříjmových skupin občanů – rodin s dětmi, důchodců, nezaměstnaných, tělesně postižených a dalších. Ti ale nemohou za současný schodek státního rozpočtu. Za situace, kdy například v kauze Promopro zmizelo v soukromých rukách několik set milionů korun a ministr Vondra, který za to nese plnou odpovědnost, je nadále členem této vlády, působí návrhy těchto reforem jako výsměch všem občanům!

Před zhruba třemi měsíci vaše strana vypověděla koaliční smlouvu Změně pro Liberec, následně spolu s dalšími zastupiteli odvolala primátora Korytáře. Jak dnes, z odstupu času, hodnotíte tento krok, který vedl k menšinové vládě? Nelitujete?
Lituji hlavně toho, že jsme šli tehdy do koalice se Změnou pro Liberec a panem Korytářem, který ve svém krátkém působení na radnici dokázal jen házet špínu na své spolupracovníky z magistrátu a kolegy z koalice. Jan Korytář roli primátora nezvládl, vůbec nepochopil, o čem koaliční spolupráce vlastně je! Zástupci Změny pro Liberec se chovali tak, jako by v té koalici byli sami, Korytářova oblíbená věta, když došly argumenty, byla: „Ještě jsem tady primátor já a já rozhoduji …“. Paradoxem je, že jsme měli společný cíl, který jsme nedokázali společně realizovat. Následně se ukázalo, že pod skořápkou Změny pro Liberec je jen skupina lidí, která se nezastaví ani před porušováním zákona a která působí spíše jako fanatická sekta, než politické uskupení. Tento názor mají dnes, pokud vím, i všechny ostatní politické kluby v zastupitelstvu Statutárního města Liberce. Koaliční smlouvu nevypověděl jen klub ČSSD, ale také klub LO a klub USZ (kromě Zuzany Kocumové).

Bývalý primátor Jan Korytář v on-line rozhovoru na webu Libereckého deníku tvrdí, že za jeho sesazením stál Syner a ODS. Je podle vás možné, že jedna stavební firma měla vliv na téměř všechny zastupitele?
Pan Korytář řekl spoustu lží. Podle něj jsou všichni, kdo ho odvolali, korupčníci! Myslím si, že kdyby se víc věnoval práci primátora než intrikaření, udělal by lépe. Výroky typu, že „Syner může i za špatné počasí“, mi připadají směšné. Neexistují žádné vazby mezi společností Syner a zastupiteli za ČSSD. A pochybuji o tom, že by někdo ze Syneru ovlivňoval zastupitele za LO, USZ, VV nebo KSČM. To, že pro odvolání Korytáře hlasovali také zastupitelé za ODS, má logiku, jsou přece v opozici.

Změna pro Liberec prohlašuje, že ODS přestala být opoziční stranou a že se do Liberce vrátily staré pořádky, tedy tichá koalice ČSSD a ODS. Můžete vyvrátit spekulace, že se sociální demokraté v zastupitelstvu opírají o podporu právě ODS?
Nevšiml jsem si, že by v nové koalici měla ODS svého zástupce v radě města. Menšinová koalice ČSSD, LO, USZ a VV, která má v zastupitelstvu jen 18 hlasů, musí pro všechny předkládané návrhy získat nejméně dva opoziční hlasy. Mohou to být hlasy ODS, KSČM nebo ZPL. Zatím pro většinu bodů hlasují zastupitelé ze všech opozičních stran. Pokud tedy pro koaliční návrh zvedne ruku zastupitel za KSČM nebo ZPL, je to také tichá koalice? V čem je horší, či lepší hlas opozičního zastupitele za Změnu pro Liberec nebo za ODS?

Když jste před dvěma lety kandidoval do Evropského parlamentu, bylo vaším mottem - více peněz do regionů. Podařilo se vám nějak za dobu, co jste v Bruselu, přispět k tomu, aby do Libereckého kraje přiteklo více evropských dotací?
Ano, podařilo se při sestavování rozpočtu EU přesvědčit kolegy z rozpočtového výboru EP, aby hlasovali pro mimořádnou dotaci ve výši 50 milionů korun na zimní festival mládeže EYOFF 2011, který pořádal Liberecký kraj letos v únoru. A věřím, že to nebyl poslední úspěšný pokus.

Když hlasujete o některých krocích v Bruselu, cítíte se spíš jako Evropan, který by měl myslet na prospěch všech zemí Evropské unie, nebo jste víc Čechem a Liberečanem?
Asi bych to neměl jako europoslanec říkat, ale více se cítím být právě Liberečanem. Ovšem hlasování na plénu Evropského parlamentu je týmová hra, jednotlivé body jsou podrobně projednávány na zasedáních politických frakcí. I zde existuje něco jako stranická disciplína. Frakce evropských sociálních demokratů (S&D) má v současné době 185 poslanců z 27 států Evropy a je druhým nejsilnějším politickým klubem v EP, který důsledně prosazuje především principy evropského sociálního modelu.

Jak často slýcháme například i od českých zemědělců, někdejší vláda Vladimíra Špidly nevyjednala pro Českou republiku při vstupu do Evropské unie ty nejlepší podmínky. Dá se některá z přístupových podmínek změnit, když už v Unii jsme?
Chci podotknout, že tehdejší vláda Vladimíra Špidly nevyjednala souhrnně nevýhodné podmínky. Jednalo se o souhrn opatření ze všech politik od zemědělství, přes dopravu až po životní prostředí. V porovnání s dalšími zeměmi byly vyjednány podmínky průměrné, takže vcelku dobré. Přístupové podmínky nyní měnit nelze. Naše republika ale musí nyní usilovat o maximální aktivní zapojení se do vytváření evropské legislativy, tedy europoslanci v EP a předseda vlády, ministři na Radě EU.
V současné době pochází více než 85 procent veškeré legislativy, platné v České republice, z „dílny“ EU. Zde máme své zástupce a je třeba, aby tito dostávali impulsy od odborníků v dané oblasti a prosazovali zde české zájmy. Uvedu příklad – já jsem členem Výboru pro zemědělství. Je potřeba, aby čeští zemědělci, zemědělský zpracovatelský průmysl a další se na mě obraceli v zájmu toho, o co v dané oblasti usilují a co je tíží.

Co děláte v Bruselu a ve Štrasburku po večerech? Čím se zabavíte?
Brusel i Štrasburk jsou nádherná města, ale moc příležitostí jsem ještě neměl si je projít…

Autor: Zuzana Minstrová

19.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

z filmu Jana Svěráka Po strništi bos
9

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Přátelské utkání ve volejbale mezi reprezentačním výběrem České republiky a Kanady se odehrál 17. srpna v Jablonci nad Nisou. Na snímku vpravo je Donovan Džavoronok.
19

Vzpruha. Češi v generálce skolili Kanadu! Nekola bere na ME i trio z Dukly

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Festival u Mácháče i letos doprovodí policejní manévry

Českolipsko – Celní správa, dopravní i říční policie a toxi tým se o víkendu zaměří na návštěvníky festivalu Mácháč. Nebudou chybět ani hlídky se samopaly. 

V urnovém háji hořely túje

Liberec – Klid v urnovém háji u libereckého krematoria narušil v úterý odpoledne požár. Zdejší zaměstnanec si kolem půl druhé všiml, že z háje stoupá dým.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení