Jen kněžnu nahradí hejtman Stanislav Eichler a kroje si navléknou členové folklórních sdružení. Jinak vše zůstane při starém. Mše v kostele archanděla Gabriela jako poděkování za úrodu i dožínkový věnec z obilí.

V Libereckém kraji se k této pěkné tradici, která vždycky patřila k českému venkovu, vrátili už v roce 2003. Jako první v republice.

„Dožínky mají připomenout, že tu zemědělská výroba stále existuje, že je to práce tvrdá, která dává lidem obživu, ale navíc kultivuje okolní krajinu, která je díky tomu přívětivá na pohled,“ připomněl za organizátory místopředseda Regionální rady Agrární komory Libereckého kraje Robert Erlebach.

Kupujte naše produkty!

Dožínky ale nejsou jen samotným ukončením sklizně na polích. Jsou také přehlídkou práce zemědělců, farmářů a potravinářů, kteří ve větší či menší míře v kraji hospodaří. A své výrobky nabízejí formou farmářských trhů, regionálních prodejen či přímo na svých statcích.

„Svou účastí chtějí říct: Jsme tady, kupujte naše produkty,“ připomíná Robert Erlebach. Proto také Liberecký kraj, jako jeden z prvních v ČR, přišel s myšlenkou regionálních produktů a odstartoval tím tento fenomén.

Ve Smržovce se podle Erlebacha objeví na padesát stánků s domácími sýry, medem, mošty, pečivem a dalšími potravinami, vyrobenými v malém, poctivě ale hlavně – doma v kraji. Ten je zvláště v oblasti živočišné výroby, zejména chovu hovězího skotu naprosto soběstačný a například v produkci mléka zásobuje jiné. Liberecký kraj byl odjakživa, až na jižní části, zejména pasteveckou oblastí.

Zato zemědělská půda tvoří jen asi třetinu ze 316.000 hektarů plochy. Výměry osévané zemědělskými plodinami se rok od roku zmenšují.

I kníže Rohan…

I když zdejší kraj není v rámci republiky považován za typickou zemědělskou oblast, dožínky se tu slavily odjakživa. „Ty krajské jsou záležitostí spíš poslední doby, dřív se totiž dožínky slavily v každé vesnici,“ připomíná historii, starší než uplynulá desetiletí, Robert Erlebach.

Někdy měly ráz vskutku obecní a dožínkový věnec se předával do rukou rychtáře, jinde, například na Turnovsku, se oslava konce hospodářského roku neobešla bez účasti vrchnosti.

Jednu z událostí, kdy dožínkový věnec z rukou svatebního páru přebíral kníže Rohan a jeho choť Bertha, popisuje sychrovská kronika:
„Dne 10. září 1820 kolem poledne objevilo se před zámkem v Sychrově dvacet vyzdobených, skvostně zapřažených žebřinových vozů a na nich asi dvě stovky sedláků, mužů a žen v nedělních šatech, s kapelou v čele…“

Živá hudba, živá zvířata a traktor

Vraťme se ale k jejich současné podobě. Program před smržovským Parkhotelem začne v sobotu 3. září v 9.00 hodin. Bohoslužba je plánována na 12.00, vzápětí se z kostela vydá slavnostní průvod. Nabídku stánkařů rozšíří výstava domácích zvířat, které děti dnes znají paradoxně už jen s knížek, a atrakce v podobě zemědělských strojů. A zejména kluci určitě uvítají možnost sednout si alespoň na chvíli za volant opravdického traktoru.