VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do rozvoje nemocnice zasáhnou památkáři

Liberec - Památkáři posílí expertní tým modernizace nemocnice.

29.5.2016
SDÍLEJ:

DOMY v Kristiánově ulici nijak reprezentativně nepůsobí. Přesto podle památkářů nejde v památkové zóně bourat jen tak.Foto: Deník

Co nejmenší dopad rozvoje nemocnice na památkovou zónu Liberce. To mají zajistit zástupci Národního památkového ústavu, kteří nově posílí tým, který připravuje modernizaci krajské nemocnice. Dohoda vyplynula ze společné schůzky zástupců NPÚ, architektů připravujících projekt modernizace nemocnice a zástupců akcionářů KNL, jimiž jsou Liberecký kraj a města Liberec a Turnov. „Chceme, aby už při přípravách byly zohledněny připomínky NPÚ, abychom předešli zbytečným konfliktům a nedocházelo k podobným situacím, jako v případě Kristiánovy ulice, která vyplynula pouze ze špatné komunikace," říká hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Právě kvůli žádosti o demolici čtyř domů v Kristiánově ulici se mezi památkáři a nemocnicí rozhořel boj. „Památkáři budou mít jeden z poradních hlasů a k jejich stanoviskům nebo doporučením bude přihlíženo," podotkl hejtman.

Spor o domy v Kristiánově ulici vznikl poté, co NPÚ vydal nesouhlas s demolicí, zatímco památkový odbor magistrátu ho schválil. NPÚ se proto odvolal ke krajskému úřadu. „Pokud se přistoupí k demolici historicky cenných objektů, budeme žádat zhotovení stavebně historického průzkumu. Trváme na tom, aby byl v následných etapách sledován záměr urbální stopy a s ohledem na to, že se areál nemocnice dotýká památkové zóny, chceme, aby citlivě navázal na sousední zástavbu," řekl Miloš Krčmář, ředitel liberecké pobočky NPÚ.

JSME NA ZAČÁTKU

„Uvědomujeme si, že jde o citlivé místo v centru města. Není ještě ujasněno, jak bude prostor vypadat, to vzejde až z architektonické soutěže. Bezpečně zatím víme, že v druhé etapě chceme do části areálů ke Kristiánově ulici umístit stanici záchranné služby nebo centrum lékařské logistiky a telematiky. Spolupráci s památkovým ústavem, i s ohledem na citlivé začlenění, velmi vítáme," uvedl Petr Moos, člen řídícího výboru projektu modernizace KNL.

Kristiánova ulice dokládá podle památkářů nejstarší zástavbu v této části města, i proto je nutné podle toho k nim přistupovat. Jak dopadne odvolací řízení, bude jasné podle mluvčí Krajského úřadu Blanky Daníčkové zhruba do měsíce.

Autor: Jana Pavlíčková

29.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Start závodu.

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Čechie a Böhmerland opět na silnici

Liberec - Historické motocykly Čechie-Böhmerland, které jsou nejdelšími stroji, budou v sobotu 26. srpna kroužit na okruhu Varnsdorf - Rumburk.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

V zoo začínají sokolnické dny

Liberec – Pravidelné ukázky sokolnictví začínají od úterý v liberecké zoo.

Pasení ovcí je týmová práce

Rakousy – Ladnost, rychlost a přesnost v každém kroku. Tak by se dalo shrnout víkendové mistrovství republiky v pasení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení