VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky hasičům jsem poznal úplně jiné vztahy mezi lidmi, říká Karel Boháč

Liberec – Modrá uniforma hasičů učarovala Karlu Boháčovi natolik, že i po odchodu do důchodu z postu krajského ředitele HZS Libereckého kraje v roce 2004 věnuje své síly a čas hasičům.

25.1.2010
SDÍLEJ:

Dlouholetý velitel profesionálních hasičů, a hasič tělem i duší Karel Boháč.Foto: Deník/ Petr Šimr

Mapuje historii dobrovolných sborů na Liberecku, pořádá výstavy, píše publikace. Jeho posledním velkým projektem byla vloni na podzim výstava libereckém Radničním sklípku o historii dobrovolných sborů na Liberecku.

Když se tak ohlédnete za těch skoro 35 let, kdy jste pracoval jako profesionální hasič, čeho si nejvíc ceníte?
Díky hasičům jsem poznal jiné vztahy mezi lidmi, takové, které ve většině profesí nejsou. Hasiči při zásahu nasazují krk, jsou závislí jeden na druhém. Taky jsem poznal, jak nepostradatelní jsou dobrovolní hasiči. Bez nich by profesionálové vůbec nemohli existovat, sami by na požáry, povodně, větší autonehody vůbec nestačili.

Za vaší éry se profesionálům dostalo nového zázemí.
Na to jsem hrdý, že jsme si sami jako mravenečci v akci Z postavili novou požární stanici na Šumavské ulici a že jsme opravili starou hasičárnu v Barvířské. Šumavskou jsme skutečně zpočátku budovali vlastníma rukama o brigádách. Současně jsem rád, že jsme v roce 2000 připravili hasičské záchranné sbory na krajské úrovni. Také jsem pyšný na to, že za celou mou kariéru nezemřel u zásahu ani jeden hasič.

Myslíte si, že ta soudržnost mezi hasiči, kterou jste zažil, přetrvala i do dnešních časů?
Hasiči chodí tam, odkud ostatní lidi utíkají. Soudržnost je mezi nimi dnes stejná jako kdysi. Musí být, musí se spolehnout jeden na druhého. Za těch více než 30 let nesmírně pokročila technika. Například dnes mají hasiči takovou výškovou techniku, po které jsme my před lety jen závistivě pošilhávali.

Jak se člověk stane profesionálním hasičem?
Za mě 90 procent profesionálů začínalo jako dobrovolní hasiči. Hodně lidí to má od dětství jako koníčka. Za nás se také ještě říkalo, že hasič musí kouřit, aby byl na kouř vnitřně připravený. To je samozřejmě humor. K tomuto povolání musí být člověk nejen fyzicky zdatný, ale také musí umět zvládat stresové situace, musí mít i psychické předpoklady.

Jak jste se dostal k tomu, že dáváte dohromady sborníky a výstavy o hasičích?
Historie mne bavila odjakživa. Někdy kolem roku 1984 jsme chystali sborník k výročí dobrovolných hasičů. Nabídl jsem se tehdy, že jej se svými kolegy udělám, a už mi to zůstalo. Jak říkávám – každý spolek, včelaři, rybáři, myslivci, mají ze svého koníčka nějaký užitek. Jediní dobrovolní hasiči nezískávají činností ve spolku nic, ani rybu, ani med, ani zajíce. Jen dobrý pocit, že někomu pomohli. Vždy jsem je obdivoval a obdivuji dodnes. Zvlášť sbory v malých obcích, to jsou holky pro všechno. Proto nelituji času a sbírám materiály o jejich historii po archivech. Jak říká to staré hasičské heslo – bližnímu ku prospěchu, sobě ke cti.

Autor: Zuzana Minstrová

25.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Král Artuš: Legenda o meči
6

Filmovým návratům se letos moc nedaří

Policie. Ilustrační foto.

Naboural mercedes a ujel

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Liberec – Liberec po parádním týmovém výkonu zvítězil ve 4. kole fotbalové ligy v Mladé Boleslavi jasně 3:0 a po domácí remíze s pražskou Spartou prokázal, že se s ním na prvoligové scéně musí vážně počítat!

Pracovní úraz skončil obviněním

Liberec – Nepříjemný pracovní úraz utrpěl letos v lednu 68letý muž, kterého srazil jeho mladší kolega při couvání vysokozdvižným vozíkem.

HÁDANKA: Co je na fotografii?

Liberec – Nově Vám přinášíme rubriku Hádej, hadači!

Chtělo se mi spíš umřít, tvrdí nezlomný koloběžkář při zdolávání

Mt. Ventoux - Na 1912 m vysokou horu Mont Ventoux v jihovýchodní části Provensálských Alp se vydal liberecký koloběžkář Milan Jelínek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení