VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daň stoupne všem. A slevy padnou

Liberec – Co se nepodařilo libereckým zastupitelům hned po letních prázdninách, prošlo, i když ne příliš hladce, tento čtvrtek.

1.10.2011 7
SDÍLEJ:

DEBATA NEBRALA KONCE. U daně z nemovitosti se zastupitelé na několik hodin zasekli. Na snímku jsou zastupitelé Ladislav Dušek a Věra Rosenbergová (Liberec občanům).Foto: Deník / Jan Škvára

Daň z nemovitosti stoupne v příštím roce ve městě Liberci na dvojnásobek. Místo letošních 576 korun zaplatí lidé zhruba 1200. Současně zastupitelé zrušili i dosavadní slevy pro některé čtvrti. Daň stanovili pro všechny stejně vysokou. Vedení města si od zdražení slibuje, že do pokladny přiteče o 60 milionů korun víc než letos.

Oproti původnímu plánu koalice, která chtěla pro městskou část Vratislavice nad Nisou zachovat letošní výměr daně z nemovitosti, budou ale dávat za daň víc i lidé ve Vratislavicích.

Jablkem sváru se staly Vratislavice

„Tento rok jsme měli stanovené tři zóny, ty rušíme. Všichni budou platit stejně. Dosud stála obyvatele Vratislavic daň přibližně několik stokorun, od příštího roku to bude zhruba tisícovka,“ podotkl starosta Vratislavic Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj) a neskrýval přitom svou nelibost. Věřil totiž, že se mu podaří uhájit pro Vratislavice příští rok stejně vysokou daň, jako byla letos.

Proti tomu, aby se zdražovalo jen ve městě Liberci, se nejdůrazněji ozvala opoziční Změna pro Liberec. „Nelíbí se nám, že chce koalice obyvatele rozdělit na dvě kategorie,“ vysvětlil ještě před hlasováním postoj Změny bývalý náměstek pro ekonomiku Jaromír Baxa. Zastupitelům pak předložil vlastní pozměňovací návrh s více než desítkou bodů, kterými Změna podmiňovala svůj souhlas se zdražením.

Změna pro Liberec předložila 14 bodů, výměnou za které byli její lidé ochotni zvednout ruku pro zvýšení daně z nemovitosti.

„Například žádáme lepší zacházení s vybranými penězi. Je to soubor opatření, které zvýší transparentnost hospodaření Liberce a měly by zajistit, aby se peníze z daně nerozkutálely,“ zdůraznil Jaromír Baxa.

Návrh ale v zastupitelstvu nejenže neprošel, ale vyvolal i ostré reakce. „Ale Změna byla první, kdo navrhl, když byla v čele radnice, aby se daň zvedla. A teď si kladete podmínky,“ poznamenal David Václavík (Liberec občanům).

Korytář: Nechystáte se prodat některou z městských akciovek?

Náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům) vysvětloval zastupitelům, že je zvýšení daně nutné, protože městu by jinak desítky milionů v rozpočtu chyběly.

Přimlouval se také za to, aby pro Vratislavice platilo, co si odsouhlasili tamní zástupci osmi tisíc obyvatel, tedy nezvyšování daně z nemovitosti. Navíc to, co jediný liberecký městský obvod na dani vybere, zůstane ve Vratislavicích. Neobohatí nijak rozpočet Liberce.

„Příští rok bude chybět v pokladně města 200 milionů, šedesát z nich by mohla přinést vyšší daň. Pokud ji neschválíme, pak budeme muset omezit některé služby města. Třeba divadlo nás stojí přes 70 milionů, městská policie 45 milionů,“ upozornil Jiří Šolc a dodal také, že pokud neodhlasují jeho návrh zastupitelé nyní, už to do konce roku nestihnou a daň by se neměnila.

Po několikahodinové debatě nakonec zvedlo pro zvýšení daně z nemovitosti ruku 21 zastupitelů, vedle koaličních stran pak také několik zástupců z opoziční ODS.

Bývalý povolební primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) chtěl od vedení města slyšet, kde vezme zbylých 140 milionů, které budou v předpokládaném schodku i po zvýšení daně příští rok ještě chybět. „Zajímalo by mne, jestli se třeba nechystáte prodat některou z městských společností,“ ptal se.

Odpovědi se ale nedočkal. Jak uvedl náměstek Jiří Šolc, rozpočet na příští rok se teprve připravuje a vedení města jedná o různých variantách, které by chybějící desítky milionů doplnily. Odmítl však podrobnosti už nyní zveřejnit.

„Některé strany koalice, ČSSD a VV, slíbily ve zpravodaji občanům, že pro zvýšení daně hlasovat nebudou. Měli byste v dalším zpravodaji lidem vysvětlit, proč jste nyní změnili názor,“ ironicky hřímala zastupitelka za KSČM Dana Lysáková.

Kdo byl pro a proč? A kdo hlasoval proti?

Přinášíme názory některých libereckých zastupitelů, proč podpořili nebo naopak nepodpořili zvýšení daně z nemovitosti.

Martina Rosenbergová (ČSSD), primátorka:
„Máme sice v předvolebním programu, že daně nezvedneme, ale rozpočet vypadá tak, jak vypadá. Budeme pro, 60 milionů navíc je velká částka a my ji potřebujeme.“

Tomáš Hampl (ODS):
„Zvednutí daně podpořím. Máme jednu z nejnižších daní v republice a peníze potřebujeme. Nemáme ale v klubu ODS jednotný názor. Každý bude hlasovat podle sebe.“

Dana Lysáková (KSČM):
„Jsme proti. Na lidi se toho zdražování navalí po Novém roce dost i tak. Navíc si myslím, že majitelé nemovitostí rozpočítají zvýšení daně do nájmů, takže ji stejně nakonec zaplatí ti nejchudší. Město mělo začít šetřit u sebe, třeba snížit počty svých lidí ve vedení akciovek i odměny, které jim za sezení v dozorčích radách a představenstvech vyplácí.“

Jaroslav Morávek (KSČM):
„Jsem proti. Co budeme dělat za rok, abychom vůbec sestavili rozpočet? Zase zdražíme něco jiného? Nebo prodáme letiště? Takhle to přece nejde dělat do nekonečna. Zvýšení daně nejvíc dopadne na obyčejné lidi.“

Petr Černý (VV):
„Myslím, že jiná varianta než zvednutí daně na příští rok ani neexistuje.“

Pavel Bernát (ODS):
"Pro zvýšení daně hlasovat nebudu. Vratislavice mají spoustu výhod, krásnou přírodu a podmínky k bydlení, o jakých se mnohým Liberečanům ani nesní. Proč by jejich obyvatelé měli platit nižší daň než my?“

Květa Morávková (ZpL):
„Nechceme vám vystavit bianco šek a vy, vedení města, si pak s ním budete dělat, co chcete. Budeme proti.“

Jiří Rutkovský (USZ):
„Asi není jiné cesty, než zvýšení daně schválit. Uvědomují si vůbec někteří zastupitelé, v jak závažné situaci se městská pokladna nachází?“

Lukáš Pohanka (SLK):
„Vratislavice mají 8 tisíc obyvatel. V roce 2001 jsme dostali od Liberce statut určité samostatnosti. Nechte nám, ať si rozhodujeme sami! Jsem pro původní návrh.“

Martin Sepp (ČSSD):
„Měli jsme se zvýšením daně velký problém, ale jinak to nejde. Peníze potřebujeme.“

Autor: Zuzana Minstrová

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Zfetovaný muž napadl svou matku

Městská policie - ilustrační foto

Holky se rvaly, až vlasy lítaly. Padaly i facky a další krátké krimi zprávy

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Pravidla pálení nejen čarodějnic

Liberecký kraj - Jaro patří k obdobím, kdy lidé pracují na svých zahradách a zahrádkách. Proto jsou jarní měsíce každoročně spjaty s pálením biologického odpadu - listí, větví, rostlinného odpadu apod. Z hlediska pohledu požární ochrany je tato činnost spojena se zvýšeným rizikem vzniku požáru.

Poradny pro závislé řeší krize hlavně u patologických hráčů

Liberecký kraj - Již dvacet let zdarma pomáhají druhým se závislostmi. Mezi jejich klienty v devíti poradnách po Libereckém kraji převažují gambleři. V České Lípě nyní došlo k přestěhování poradny.

Co se hraje v kině. Nenechte si ujít napínavý film Uteč nebo Špunty na vodě

Liberec -  Liberecký deník přináší přehled, ve kterém si můžete vybrat, na co zajít do libereckého kina CineStar. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies