VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk v tísni je v krizi

Liberec - Kontaktní centrum společnosti Člověk v tísni nezískalo dostatek peněz na další provoz a hrozí, že bude muset své služby výrazně omezit. Organizace pomáhající lidem, kteří nemají dostatek peněz, se tak paradoxně sama ocitla ve finanční tísni.

19.1.2008
SDÍLEJ:

Nezisková organizace Člověk v tísni, která se specializuje na pomoc lidem v těžkých životních situacích, oslavila první rok fungování centra v Liberci. Oslavu virtuálních libereckých narozenin kazí výhled do budoucnosti. Foto: Deník/Jan Široký

„Pokud se nám zhruba do dvou měsíců nepovede získat dostatek financí na bezproblémový chod centra, je možné, že budeme muset skutečně přistoupit k omezení některých služeb,“ potvrdil ředitel programu sociální integrace Člověka v tísni Karel Novák.

Omezení by se podle něj týkalo především terénní sociální práce, která se přímo váže k dotacím. Kontaktní centrum dostalo od Libereckého kraje jen 6 procent z požadované dotace. „V Liberci je situace nejhorší. V ostatních krajích se nám povedlo vyjednat průměrně okolo 50 procent z požadovaných dotací,“ doplnil Karel Novák.

Podle mluvčího Libereckého kraje Jiřího Langera o výši dotace rozhoduje a finanční prostředky poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a Liberecký kraj byl pouze hodnotitelem formálních náležitostí žádostí poskytovatelů sociálních služeb o dotace.

„Chápeme těžkou situaci liberecké pobočky, ale státní rozpočet pro letoší rok byl dosti omezený. Pro dokreslení, celkový požadavek na dotace pro poskytovatele sociálních služeb v Libereckém kraji byl 420 milinoů korun, skutečnost činí 293 milionů korun,“ uvedl mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
„Paradoxně liberecká pobočka Člověka v tísni požadovala nejvyšší částku z celé republiky, byť rozlohou, počtem obyvatel, a tedy i možností poskytování sociální služby, je Liberecký kraj druhým nejmenším v rámci celé České republiky,“ dodal mluvčí.

Dále uvedl, že co se týče možnosti financování z jiných zdrojů, určitě bude v letošním roce opět vyhlášeno grantové řízení, ovšem v současné době zatím není známa částka, kterou bude možné v rámci grantového fondu mezi poskytovatele sociálních služeb rozdělit.
Člověk v tísni nemůže momentálně pomýšlet ani na dotace z EU, které se zdržely kvůli administrativě na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Během krátké doby se sdružení pokusí získat finanční prostředky od sponzorů.

pokračování ze strany 1
„Pokud bychom byli nuceni omezit sociální práce, znamenalo by to problém především pro sociálně slabé lidi. Byli dlouho zvyklí na naše služby, které jim pomáhaly, a nyní by se bez nich museli obejít,“ upozornila terénní sociální pracovnice Eva Kočárková.
Terénní sociální práce se zaměřují na sociálně slabé občany především v libereckých čtvrtích Františkov, Janův Důl a v centru města.
Terénní pracovník dochází domů za klientem a může se zaměřit na celé spektrum jeho problémů, což je výhoda ve srovnání s úřady, kde lidé řeší většinou jen jeden konkrétní problém.
„Poskytujeme služby od pomoci s vyplněním různých úředních dokumentů, až po pomoc s řešením bytové situace,“ doplnila terénní pracovnice.

Hlavní problémy jsou s bydlením


Nejčastějším důvodem k návštěvě kontaktního centra byl v minulém roce problém s bydlením. „Klienti buď neplatí nájem, nebo jsou nuceni se vystěhovat z jiných důvodů, například kvůli ukončení nájemní smlouvy nebo kvůli sousedským vztahům,“ uvedla Šolková.

Dodala, že hledání bydlení pro několikačlennou rodinu může být velikým problémem. Pracovníci centra pak vyjednávají s majiteli bytů, nebo komunikují s městem a pomáhají lidem vyplnit žádosti o byt. Podle Šolkové je důležité, aby rodina neskončila na ulici.

„Když i přes naši snahu tato situace nastane, kontaktujeme všechny azylové domy a ubytovny v okolí. Problém je, že v Liberci neexistuje azylové zařízení pro celou rodinu, pouze pro muže nebo pro matky z dětmi. Ale i tam je ubytování podmíněno věkem dítěte,“ upozornila Šolková.

Roční výročí se neslavilo

Od otevření Kontaktního centra společnosti Člověk v tísni, které pomáhá sociálně slabým lidem, uplynul včera přesně rok. Významný den se však obešel bez přípitků a slavnostní nálady. A to i přesto, že by bylo co slavit. „Liberecké centrum navázalo loni trvalou spolupráci s více než třemi stovkami klientů a poskytlo přes sedm tisíc konzultací,“ vypočítala jeho ředitelka Barbora Šolková. Kromě toho poskytla zázemí dlouhodobému projektu Čikatar Het – Z bahna ven, který mapoval sociální vyloučení v Liberci, Plzni a Ústí nad Labem. To vše se ale může stát minulostí.

19.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítkovice - Liberec
20

FOTO: Liberec šanci na Prezidentský pohár nevyužil

Lék na život.

Podívejte se, co hrají v kině

Muž se vloudil ke stařence a ukradl jí 55 tisíc

Liberec - Další případ neuvěřitelného hyenismu teď řeší liberecká policie. Dvacetiletý mladík neváhal oloupit o desetitisíce jednadevadesátiletou seniorku.

Jablonec se těší na šlágr. Míří k němu Sparta!

Jablonec n. N., Liberec – Kluby z Podještědí čekají v 18. kole fotbalové ligy velké výzvy. Doma na Střelnici se představí Jablonec, který přivítá pražskou Spartu. Liberečtí se po pondělní bezbrankové premiéře se Zlínem, vydají do Brna.

Ceny Českého lva se zrodily na Novoborsku

Novoborsko - Na čtyřiceti trofejích pro nejlepší filmové tvůrce a herce pracoval šestičlenný tým novoborských sklářů.

Profesorsky to nejde, chce to víc emocí, nabádá liberecký veterán Staněk

Liberec - Liberečtí volejbalisté, obhájci double, se teď chystají na zisk poháru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies