VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regionální Člověk v tísni je v ohrožení

Liberec - Skutečně složitou situaci řeší nevládní organizace Člověk v tísni. Podle regionální ředitelky nelze vyloučit lokální omezení či rušení služeb terénních pracovníků.

18.8.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Nedostatek prostředků na pokračování činnosti, ale i nezájem některých samospráv, to jsou překážky, které mohou znamenat ukončení práce nevládní organizace Člověk v tísni.
Jak vysvětlila Barbora Šolková, která má v Člověku v tísni mimo jiné na starosti programy sociální integrace, o dalším působení rozhodnou nejbližší dva měsíce. „Situace byla velice vážná již na počátku roku. Na jaře nám však Krajský úřad Libereckého kraje poskytl z přebytku rozpočtu přes jeden milion korun. To nám umožnilo další fungování,“ popsala situaci tohoto roku.
Jak dále vysvětlila, veškeré prostředky vystačí do konce léta. „Nyní děláme maximum, abychom mohli pokračovat v práci, kterou jsme začali,“ předeslala.
O problematické situaci svědčí fakt, že organizace Člověk v tísni již v Liberci opustila i prostory, které měla pronajaté. Ovšem ani takováto razantní opatření nestačí.
Organizace Člověk v tísni se dlouhodobě zaměřuje na postupné řešení handicapu, který je typický pro sociálně slabé oblasti. Předně na děti, které se snažíme přivést ke standardům majoritní společnosti. Rodičům těchto dětí pak terénní pracovníci pomáhají zvládnout krizové situace, aby i oni mohly žít normálním životem.


Reálné výsledky jsou vidět s generační výměnou


„Je to skutečně práce, která nese reálné výsledky až s generační výměnou. Je to však jediný účinný způsob, jak vůbec začít problémy řešit,“ zdůraznila Barbora Šolková.
„Pokud vidíme skutečnou snahu mnohdy zásadní problémy vyřešit, dlouhodobě asistujeme a pomáháme podle toho, jak je potřeba. Samozřejmě naše služby přestaneme poskytovat tomu, kdo je zneužívá a ignoruje navržené formy řešení svých problémů,“ popsala základní pravidla projektů sociální integrace Barbora Šolková.
Paradoxně město Chrastava, kde často společenské rozdíly eskalují do přímých konfliktů, programy integrace prováděné organizací Člověk v tísni odmítlo.
„Máme na úřadě sociální pracovnice, takže jsme došli k závěru, že není v zájmu města investovat do projektů Člověka v tísni,“ vysvětlil starosta Chrastavy Michael Canov. „Ani v následujícím roce nepředpokládám změnu postoje města,“ doplnil.
Že je právě v Chrastavě situace vážná, dokumentují čísla. Jen za minulý rok zde a v blízkém okolí provedly terénní pracovnice bezmála tři tisíce různých konzultací. Takto vysoké číslo konkrétních úkonů nenasbíralo za stejné období ani sousední krajské město Liberec.
Odmítnutí programů a jejich praktické zastavení je podle Šolkové chyba. „Chápu, že si podporou dlouhodobých programů integrace žádný politik u voličů příliš nepolepší, ale problémy, které nebudeme řešit dnes, se za pár let budou řešit mnohem hůř i dráž,“ konstatovala.
Podle druhého muže České republiky, předsedy senátu Přemysla Sobotky, není úlohou státu a samosprávy plošně podporovat neziskové organizace. „Neziskové organizace se dle mého názoru mají opírat o příjmy z mimorozpočtové sféry. Pak pro stát i samosprávy znamenají mnohem větší přínos,“ poukázal předseda senátu.
„Na druhou stranu je samozřejmé, že v lokalitách, kde je takový problém silnější, má samospráva naopak intenzivně a systematicky věc řešit,“ podtrhl potřebu individuálního přístupu Přemysl Sobotka. Stejně jako Barbora Šolková z Člověka v tísni i předseda senátu potvrdil, že odkládání systémového řešení jen následně přináší komplikace a i náklady neúměrně rostou.
Zdaleka však ne všechny obce a města v kraji zastávají názor jako představitelé Chrastavy.
Podle Barbory Šolkové například Česká Lípa, ale i další samosprávy, nyní hledají způsob, jak mohou pomoci zajistit fungování Člověka v tísni. „Intenzivně se snažíme najít schůdné řešení s krajským úřadem i městem Liberec. Chystáme se oslovit například město Hrádek nad Nisou,“ uvedla některé z dalších míst Barbora Šolková.


Starosta Hrádku by Člověka v tísni podpořil


Jestli ale prostředky na práci terénních pracovníků budou, nelze v tuto chvíli předjímat. Starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta je podle svých slov organizaci Člověk v tísni nakloněn. „Samozřejmě má tato organizace u mě dveře otevřené. Když najdeme způsob, jak jejich práci podpořit, budu jenom rád,“ ujistil Martin Půta.
Města či obce mají ovšem za úkol i povinnost investovat do podpory vlastních občanů. Vysloveně zaplatit za Chrastavu řešení jejího problému tak asi nebude možné či zcela jednoduché.
Ostatně tento postoj jasně vyjádřil tiskový mluvčí magistrátu města Liberce a vedoucí kanceláře primátora Martin Korych. „Platba ze samosprávy má honorovat práci, která je ve prospěch města a jeho občanů,“ potvrdil tiskový mluvčí.
„Ale Liberec se samozřejmě řadí mezi města, které tuto činnost vedle mnoha dalších finančně podporují,“ upozornil.
Pro soukromé zdroje není podpora místní organizace Člověka v tísni zrovna na vrcholu prestiže. Jelikož lze finanční podporu programům integrace jen těžko zhodnotit v marketingových a propagačních materiálech, zaměřují velké firmy své dárcovské aktivity více na jednorázové a hmatatelné ekologické či jinak společensky moderní a pozitivní oblasti. Bohužel jen málo donátorů posuzuje obdobné projekty jinou optikou.
„Ze sponzorských darů soukromého sektoru získáme přibližně pět procent finančních prostředků na rok,“ upřesnila Barbora Šolková reálný stav poměru podpory. „Pokud se nám situaci nepodaří vyřešit, zkusíme zachovat omezené spektrum služeb v lokalitách kraje, kde naši pomoc vnímají. Dopředu přesně určit, co možné bude a co již ne, to bohužel nemohu,“ sdělila na dotaz Barbora Šolková.

Místo události:
18.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér libereckých volejbalistů Michal Nekola.

Profesorsky to nejde, chce to víc emocí, nabádá liberecký veterán Staněk

DOTYK.CZ

Chyťte doktora! Nemocnice kupují lékaře už během studia

Kavárna ve Varšavě končí. Zůstane foyer opuštěné?

Liberec - /ANKETA/ Oblíbená Kino Káva v centru města končí. Hledá se její náhrada.

Dva muži přepadli 15letou dívku

Liberec - Nehezký zážitek si z jarních prázdnin odnese patnáctiletá dívka, kterou v úterý ráno přepadli dva muži v Olbrachtově ulici v Liberci. „Přes hlavu jí přetáhli kapuci bundy, a to v době, kdy se shýbala pro drobné mince, které upustila na zem.

Jeden z bratrů Ebenů bude zřejmě patronem svatého Kryštofa

Kryštofovo Údolí - Nejstarší z bratří Ebenů, vědecký pracovník a hráč na dechový nástroj „melonom" Kryštof, by se měl stát patronem sochy svatého Kryštofa, která má spolu s dalšími dvěma světci tvořit sousoší před stejnojmenným kostelem v Kryštofově údolí.

Policisté rozdávali reflexní vesty

Jablonecko – Na Jablonecku si policisté v pondělí posvítili na řidiče při preventivní akci. Zaměřili se i na viditelnosti spolujezdců v případě dopravní nehody. Spolujezdci za to obdrželi reflexní vesty. Akce se konala ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů a BESIPem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies