„Dá se říci, že cizinci bývají okrádáni v průběhu celého roku, ale samozřejmě v turistické sezóně je počet krádeží vyšší. Důvodem je to, že naší republiku v období letních prázdnin či v období Vánoc a Silvestra navštěvuje větší počet cizinců než v jiných ročních obdobích,“ vysvětlila preventistka liberecké policie Vladimíra Vránová.

Jak dále uvedla, většina pachatelů trestných činů, které nahlásí cizinci, se zaměřuje na vloupání do aut, jejich krádeže a kapesní krádeže či krádeže volně odložených věcí. Podle Vladimíry Vránové to jsou nejčastější trestné činy, které s cizinci policie řeší.

Na Liberecku je každoročně situace obdobná, ovšem policie se daří zvyšovat objasněnost. „Za celý rok 2007 nám bylo nahlášeno cizinci 236 trestných činů, z toho 76 jich bylo objasněno. Do konce prvního pololetí to bylo 130 nahlášených činů a 39 objasněných. V letošním roce to bylo v prvním pololetí 138 trestných činů, z toho 60 objasněno,“ vyčíslila liberecká preventistka.

Jeden z klasických případů se stal například koncem července, kdy polské turistce zatím neznámý pachatel ukradl auto, které měla zaparkované před libereckým obchodním centrem Globus. „Nákup ji tak přišel velmi draho. V podvečerních hodinách ji během tříhodinového nakupování stačil neznámý zloděj připravit o její vozidlo Toyotu Lexus, stříbrné barvy, v hodnotě 1 milion korun. Policisté vyhlásili po vozidle celostátní pátrání a zahájili šetření k trestnému činu Neoprávněné užívání cizí věci,“ uvedla příklad Vladimíra Vránová.

Podle Tomio Okamury, předsedy asociace cestovních kanceláří, právě takové chování zlodějů odrazuje cizince od dovolené v České republice. Ve Spojených státech amerických dokonce došla podle Okamury situace tak daleko, že vláda USA varuje občany, že jim hrozí při návštěvě České republiky nejen okradení kapsáři, ale dokonce i přepadení a násilná kriminalita.

„Dále vláda USA nabádá turisty, aby byli opatrní především při návštěvě restaurací, nádraží či ve veřejných dopravních prostředcích. Upozorňuje také na okrádání od taxikářů nebo na to, že v barech a klubech dochází k tomu, že jsou vhozeny turistům do nápojů drogy či uspávací prášky,“ uvádí Tomio Okamura.