VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci pomáhat řešit ekonomické problémy České republiky, říká senátor Sobotka

Liberec /ROZHOVOR/ – O volbách do Senátu a o své práci senátora hovoří předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka.

22.10.2010 4
SDÍLEJ:

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka.Foto: Deník/ Zuzana Minstrová

Pane senátore, od druhého kola voleb do Senátu, kam jste postoupil, vás dělí několik málo okamžiků. Proč a jak byste chtěl pokračovat v této práci? V čem vidíte smysluplnost horní komory PČR?
Senát je dán Ústavou a mimochodem dvě komory parlamentu má 13 zemí v EU. Kromě opravených zákonů, odmítnutí nákupu Gripenů (ušetřeno 40 miliard Kč) prokázal Senát opakovaně své oprávnění, jen je nutno práci Senátu sledovat. Navíc je naše demokracie ještě trochu nezralá a je zapotřebí ji hlídat, stejně jako ústavnost v České republice.

Součástí práce Senátu je i zahraniční politika a mohu říci, že jsme velmi úspěšní jak v EU, tak i mimo ni a jsme vnímáni jako silní politici ČR, kteří prosazují zájmy naší republiky. Tato práce, ať už legislativní nebo zahraniční, je nekonečným úsilím a osobně bych v něm rád pokračoval. Navíc se za posledních pět až šest let podařilo Senát dostat do povědomí médií i veřejnosti, a to považuji za velmi důležitý krok.

Co může Senát podle vás přinést „obyčejnému“ občanovi České republiky?
Slušnou politiku, kdy řešíme zákony sice tvrdou, ale věcnou diskuzí, a ne vzájemným napadáním a urážením. Množství vrácených nebo změněných zákonů do poslanecké sněmovny je velké a navíc jsme úspěšní zhruba v 50 procentech, kdy Sněmovna přijímá naše změny. Každý senátor pochází z nějakého regionu a je zapotřebí, aby problematiku celé oblasti znal, a pokud jsou problémy obecné, tak je může samozřejmě aplikovat do zákonů.

Jste pověstný tím, že jako jeden z mála senátorů znáte svůj volební okrsek opravdu detailně a s místními starosty intenzivně spolupracujete po celou dobu své funkce. Čím může senátor pomoci ve „svých obcích“ a co je naopak nemožné?
V návaznosti na předchozí odpověď mohu neskromně říci, že celou svou oblast znám detailně. Opakovaně jsem navštívil všechny obce a města a společně se starosty jsem se pokoušel řešit místní problémy. Jedna z mých dlouhodobých zásad je: „Starosti starostů jsou i mými starostmi.“ Ale znovu opakuji, senátor je hlavně celostátní politik, i když máme svoji regionální roli.

Jste znám svým patriotismem k Liberci a Liberecku vůbec. Jak hodnotíte komunální výsledky v Liberci, co je příčinou tohoto výsledku?
Voliči rozhodli o výsledku a vyhodnotili – ať již skutečné, nebo mediální – chyby koalice na radnici v Liberci, tj. ODS, ČSSD a sportovců. V celém kraji dopadly výsledky tak, jak skutečně rozhodli voliči, a vytvářené radniční koalice budou, jak pevně věřím, pokračovat v dobré práci. Doufám, že nové složení koalic na radnicích nebude jen populistické a bude hlavně pokračovat v rozvoji měst, která jsou opravdu krásná a mám je rád.

Do druhého kola voleb do Senátu postupujete s hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem za ČSSD, který se netají tím, že by chtěl vykonávat funkci senátora spolu s funkcí hejtmanskou. Jaký je Váš názor?
Se znalostí práce senátora vím, že dokonce i zdvojená funkce senátora a starosty je možná jen v případě menšího města nebo obce. Pokud si někdo myslí, že je schopen zastávat dvě významné funkce, tak se opravdu mýlí, nebude dělat ani jednu pořádně.

Co říkáte na čerstvou kauzu nákupu služebního vozu „vyšší třídy“ pro pana hejtmana?
Informaci jsem se dozvěděl z médií a tento nákup luxusního vozu jen signalizuje chování sociální demokracie, která bez ohledu na potřeby kraje a hlavně obcí postižených povodněmi žije poněkud nad poměry. Zároveň bych rád upozornil na hospodaření kraje za poslední dva roky. Sociální demokraté přebírali kraj s aktivy 500 miliónů, včetně částky fixované na nákup Ještědu, a dnes je kraj na nule. Otázka od všech občanů by měla znít: „Kde jsou ty peníze?“

Ve Vašich předvolebních materiálech jste použil článek s názvem „Oranžová Liberci nesluší“. Můžete ve zkratce přiblížit, co tím konkrétně míníte?
Odpověď je jednoduchá. Jestliže ve většině ze 13 krajů České republiky hospodaří hejtmani za ČSSD s minusem v rozpočtu, tak se moc obávám, že v případě volebního úspěchu ve volbách do Senátu by tento styl práce s rozdáváním peněz přenesli opět na celostátní úroveň. Podobně, jako to bylo za jejich vlád, kdy prohlubovali dluh ČR při největším hospodářském růstu. Navíc by ČSSD do Senátu přenesla stejně agresivní typ jednání, jaký známe ze Sněmovny. Velmi se toho obávám.

Na závěr otázka, co byste vzkázal voličům těsně před druhým kolem voleb do Senátu, které se koná tento pátek a sobotu?
Do druhého kola jsme postoupili dva a stav je nyní, řečeno sportovně, 0:0. Zvažte svoji volbu a přijďte k volbám, volební lístky dostanete ve volební místnosti. Rozhodujete o tom, jaká bude budoucnost České republiky, ale i našich dětí a vnoučat. Státní bankrot, který při neřešení našich problémů samozřejmě hrozí, znamená nejen bankrot státu, ale i zablokování všech účtů v bankách, a to si snad opravdu nepřejeme.

22.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Farmářské trhy se konaly 13. července v Kostelní ulici u liberecké radnice.
23

FOTOGALERIE: Farmářské trhy nabízejí celou řadu domácích produktů

Liberecký deník. Ilustrační foto

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručný přehled

AUTOMIX.CZ

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Aut mladoboleslavské značky se na české inzerci povalují přímo hordy, v drtivé většině případů jde ale o běžné modely moderní éry. Co když ale sháníte škodováckou klasiku? I v tomhle případě je bohatý výběr.

HLASOVÁNÍ: Zaostřeno na Jizerky: Vyberte nejkrásnější fotku Jizerských hor

Jizerské hory /GALERIE, HLASOVÁNÍ/ – Oblíbená fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky se letos vrací zpět, tentokrát posedmé. Po celou dobu letních prázdnin mají čtenáři Libereckého deníku šanci vybírat nejkrásnější fotografii Jizerských hor. 

Výstavy v regionu: od perníku až po drahé kameny

Liberecký kraj – Podívejte se na velký přehled výstav, které lze aktuálně zhlédnout v Libereckém kraji.  

POZVÁNKY: Grabštejn láká po roce na noční prohlídku

Chotyně – Hrad Grabštejn zve po roce opět na noční prohlídku se svatou Barborou jako průvodkyní. Letos se ponese v duchu renesance. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení