VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čachry na ministerstvu školství

Chrastava/Praha – Byl to prohnilý systém, jeden velký podvod. Tak hodnotí starosta Chrastavy a senátor za Liberecko Michael Canov rozdělování dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v letech 2013 – 2015. Konkrétně jde o program, který měl zajistit dostupnost sportovišť široké veřejnosti a zlepšovat technické podmínky pro sportovce včetně mládeže.

7.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Kořínková Eva

„Místo toho sehrála řada žadatelů jen roli užitečného idiota, včetně nás. Náš TJ Spartak Chrastava žádal o peníze na stavbu nové sportovní haly, původní hrozilo uzavření, protože byla naprosto v dezolátním stavu. S žádostí jsme neuspěli. Myslel jsem, že se na nás nedostalo a že ministerstvo vybralo lepší projekty. To jsem se tedy mýlil,“ neskrývá rozhořčení Canov.

Reaguje tak na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které ministerstvo v uvedených letech rozdělovalo dotace naprosto netransparentně, vytvářelo nerovné podmínky pro uchazeče a rozdělení dotací ani nekontrolovalo. Přitom se v dotčeném programu rozdaly přes dvě miliardy korun.

„Nevyřadily se žádosti, které podali uchazeči po termínu nebo které byly nekompletní. Dotace šly na akce, které neodpovídaly cíli programu. Podporu tak dostali žadatelé například na nákup počítačů a kopírek, osobního auta pro zastřešující organizaci nebo na vzduchotechniku v sídle organizace, které není sportovním zařízením,“ stojí ve zprávě NKÚ.

Mezi organizacemi, které NKÚ kontroloval a kde byla zjištěna pochybení, byla i TJ Bílí Tygři Liberec. Jednota proti závěrům NKÚ podala námitku. Podle Canova je ovšem zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu natolik závažné, že by se jím měla zabývat policie.

„Zjištění NKÚ dokazují dlouhodobou prohnilost a bezskrupulóznost celého systému přidělování sportovních dotací na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. NKÚ však ponechal svá zjištění vůči ministerstvu jako poskytovateli dotací jen jako slohové cvičení, to přesto, že jeho zpráva dokazuje rozsáhlý a systematický podvod a zneužívání pravomoci úřední osoby, a to zřejmě ve formě organizované zločinecké skupiny neuvěřitelným způsobem v miliardovém rozsahu. Proto jsem trestní oznámení podal já,“ vysvětluje Canov.

„Je pravda, že po přečtení zprávy NKÚ se člověk diví, že policie už dávno nekoná. Z kontroly vyplývá, že lidé, kteří to měli na ministerstvu pod palcem, rozdělovali peníze, jak chtěli, evidentně už předem vybraným žadatelům, aniž by vůbec zjišťovali, zda splňují podmínky dotačního programu. Jak to, že je kolem toho ticho po pěšině?“ řekl Deníku jeden z funkcionářů TJ Sokol Ruprechtice, který si ale nepřál být jmenován.

MY NE, TO ONI

Současné vedení ministerstva vidí jako chybu špatné nastavení pravidel financování sportu u předchozích vedení úřadu. „Nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo již pod mým vedením nerozporovalo. Již několik týdnů po svém nástupu jsem nařídila první audit sekce sportu, celkem bylo těch auditů 11 plus další mimořádné kontroly,“ uvedla ministryně Kateřina Valachová. Jestli padnou skutečná jména viníků, je nyní v rukou policie a státního zastupitelství.

Autor: Jana Pavlíčková

7.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policie. Ilustrační snímek

Policie chytila vandaly při činu

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

KRÁTCE ze světa libereckého fotbalu

Liberecko – Jablonné porazilo Šluknov, proti silné Spartě to nešlo a přípravné fotbaly na Liberecku.  

Žitavské lokálky se oprava nádraží nedotkne

Rekonstrukce nádraží v německé Žitavě, které od pondělí 13. srpna kompletně uzavřela kolejiště v obou směrech, se nedotkla oblíbené Žitavské úzkokolejky

Jiskra pomohla Lukášovi, který trpí mozkovou obrnou

Vratislavice nad Nisou – Kolem dvou tisíc lidí se přišlo podívat na charitativní fotbalové utkání mezi Real Top Praha a TJ Jiskra Vratislavice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení