VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archiv láká na zmizelý Liberec

Liberec – Teplota kolem 12°C a vlhkost vzduchu 55 %. Takové jsou ideální podmínky pro uložení archiválií. „V parném létě vypadá archivář trochu jako blázen, když vyjde z depozitáře. Zatímco ostatní jsou v tílku, on má na sobě skoro vaťák," směje se Petr Kolín z okresního archivu v Liberci.

9.6.2017
SDÍLEJ:

Prakticky neznámé snímky starého Liberce pocházejí z archivu stavebního úřadu nebo konfiskátů po Němcích.Foto: SOA Liberec

Právě do zázemí badatelny i mezi nekonečné stojany s bednami archiválií měli včera možnost nahlédnout návštěvníci v rámci Mezinárodního dne archivů. „Kdybychom vyrovnali za sebou všechny materiály, které tu máme uloženy, tak to bude cesta delší než 6 kilometrů. Jsme největším okresním archivem v republice,“ upozorňuje Kolín.

Nejvíc lidí chodí do archivu kvůli evidenci obyvatel. „Máme tu v digitální podobě údaje do roku 1921, příští rok se začne s digitalizací evidence do roku 1945, dál jít nemůžeme kvůli ochraně osobních údajů. Svého času jsme také měli plné ruce práce s poskytováním dokumentů k restitucím, dnes sem hodně chodí studenti, historici, muzejníci a podobně. Lidé také hledají své předky, ale to lze přes internet, kde jsou zdigitalizované matriky,“ říká Kolín. Zatímco řada jiných archivů po republice bojuje s nedostatkem místa, Liberec je na tom dobře.

„Máme tu ještě jedno celé patro volné. Materiály sem stále proudí, nejnovější přírůstky se týkaly trestních spisů z dopravních nehod z 60. – 90. let, což je velmi zajímavé, protože jejich součástí jsou i fotografie těch nehod, na kterých je ale zachycena i část ulice, nějaký dům, a tím je vlastně doloženo, jak co tehdy vypadalo,“ líčí Kolín.

UNIKÁTNÍ SNÍMKY

Ostatně libereckých ulic se týká i speciální výstava, kterou archiv připravil. Už podle názvu Zmizelý Liberec dává tušit, že při prohlížení více než 300 starých fotek se i dobrý znalec Liberce mnohdy zapotí.

„ Vybírali jsme z míst, která dnes vypadají jinak, kde zmizela stará zástavba a nebo která jsou velmi známá, ale domy dnes vypadají jinak,“ uvedla archivářka Jana Pažoutová s tím, že i ona měla často problém poznat, o jaké místo se jedná.

„Spoustu fotek tu máme bez datace, bez popisků, takže pak odhadujete podle různých detailů nebo ze srovnání s jinými fotografiemi, o co by mohlo jít. Většina vystavených snímků je úředního původu, tedy ze stavebního úřadu anebo jde o konfiskáty po roce 1945. Na radnici se tehdy svezly fotografie po Němcích, německých spolcích a podobně. Takže jde často o unikátní záběry, které se ještě nikde nepublikovaly,“ láká k prohlídce Pažoutová.

Výstava, která je počtem historických snímků jednou z největších, která ukazuje starou tvář Liberce, potrvá do konce června.

Autor: Jana Pavlíčková

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pervitin. Ilustrační foto.

Do kraje přivezl přes kilo pervitinu

Policie. Ilustrační snímek

Policie chytila vandaly při činu

Podvodníci zaplavují sociální sítě

Liberecký kraj – Policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze.

KRÁTCE ze světa libereckého fotbalu

Liberecko – Jablonné porazilo Šluknov, proti silné Spartě to nešlo a přípravné fotbaly na Liberecku.  

Žitavské lokálky se oprava nádraží nedotkne

Rekonstrukce nádraží v německé Žitavě, které od pondělí 13. srpna kompletně uzavřela kolejiště v obou směrech, se nedotkla oblíbené Žitavské úzkokolejky

Jiskra pomohla Lukášovi, který trpí mozkovou obrnou

Vratislavice nad Nisou – Kolem dvou tisíc lidí se přišlo podívat na charitativní fotbalové utkání mezi Real Top Praha a TJ Jiskra Vratislavice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení