VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani po roce spor nekončí

Následky požáru vKřižanech jsou stále předmětem sporu onáhradu škody za jednoho uhořelého koně. Majitel uhořelého koně chce peníze, chovatelka zKřižan další plněníodmítá.

15.2.2008 4
SDÍLEJ:

Rok po požáru v Koňském domově důchodců Rolinka v Křižanech je vidět velký kus práce. Na fotografii provozovatelka Zuzana Poláková.Foto: Deník/ Jan Široký

Spor, který asi v nejbližší době nenajde řešení, pokud jej strany nepředloží soudu. V také patové situaci jsou tisíce lidí, mnohdy však vrcholí i emoce, a to je i případ sporu mezi Zuzanou Polákovou a Miloslavem Novákem.

Na veřejnosti se tento spor objevil začátkem tohoto týdne, kdy Miloslav Novák vystoupil v reportáži místní regionální televize.

Během smutných únorových dní minulého roku, kdy shořela stáj koňského domova v Křižanech, uhořel také kůň Miloslava Nováka, který zde byl komerčně ustájen.

Za svěřeného koně nesla jednoznačnou odpovědnost, které se nevyhýbala. „Zhruba do čtrnácti dnů po požáru jsem požádala Milana Malece, který mi zde pomáhal, jestli by mi nesehnal pro pana Nováka náhradního koně,“ popsala Zuzana Poláková.

Novák dostal náhradu

Milan Malec koně, který měl být náhradou pro Miloslava Nováka sehnal. „Tak jsme hledali a nakonec jsme si vybrali kobylu. Vážila asi osmset kilo, což bylo akorát,“ uvedl Milan Malec.

Podle něj to dokonce byla náhrada více než adekvátní. „Byla to kobyla, která uměla v lese chodit, chodila bez opratí či o jedné oprati, měla širokou deskovitou nohu, to je předpoklad,“ popsal Malec.

„Koně zaplatila Zuzana Poláková. Celkem i s dopravou tento kůň stál Zuzanu Polákovou necelých padesát tisíc koru,“ doplnil Milan Malec.

Malec dále vyjádřil své přesvědčení, že tato kobyla byla výrazně lepší, než kůň pana Nováka, který při neštěstí uhořel. „Podle mě kůň, kterého si zde Novák ustájil a který uhořel, mohl mít hodnotu přibližně dvacet tisíc korun,“ dodal Milan Malec. (Milan Malec není soudní odhadce v tomto oboru. Jedná se o subjektivní názor člověka, který se o tažné koně stará a pracuje s nimi od roku 1970 . pozn. redakce.)

„Novák dostal naprosto dobrého koně, za tím si stojím,“ zdůraznil Malec.

Stěžoval si po několika měsících

Miloslav Novák situaci popisuje jinak. „Když jsem asi po týdnu tohoto koně vyzkoušel, tak jsem paní Polákové hned zavolal, že je kobyla chromá a operace by přišla na velké peníze. Paní Poláková se mnou přestala komunikovat,“ sdělil Miloslav Novák.

Nicméně komunikace pak mezi Novákem a Polákovou opět probíhala, navíc v létě Miloslav Novák pracoval v areálu koňského domova důchodců, kde několik týdnů likvidoval náletová křoviska.

Ke konci roku 2007 se tedy Miloslav novák rozhodl, že koně Zuzaně Polákové vrátí. „měl jsem odjet do ciziny a neměl jsem nikoho, kdo by se o koně postaral, tak jsem se rozhodl, že jí ho vrátím,“ vysvětlil.

Podle platných zákonů je však lhůta pro reklamaci na zakoupeného koně 45 dní. I podle tvrzení Nováka však v této lhůtě svého práva nevyužil a obchod, respektive náhradu za svého uhořelého koně, neodmítnul.

V době, kdy se Novák více jak po půl roce rozhodl, že kobylu vrátí Zuzaně Polákové, měl tuto ustájenou u chovatele v Hlavici. Ten se následně se Zuzanou Polákovou dohodl, že si tohoto koně ponechá.

Po roce chce 40 000 korun

Po roce, když místní regionální televize udělala první reportáž a prodala ji TV Prima, která ji následně odvysílala v televizních novinách, přišla Zuzaně Polákové první SMS, že Miloslav Novák požaduje peníze.

Zuzana Poláková však na tento požadavek nepřistoupila. „Když mi po té reportáži na Primě, která na mě nenechala nit suchou, přišla tato SMS, tak jsem se s Novákem ihned spojila,“ popsala své kroky Poláková.

„Novák mi řekl, že o mě nechá udělat reportáž a rozmázne, že jsem se s ním dodnes nevyrovnala,“ vylíčila podrobnosti jejich hovoru Poláková. „Také mi řekl, že mi dává šanci mu dát oněch zmíněných čtyřicet tisíc korun,“ uvedla.

„Nabídla jsem mu, že když mi vrátí koně, kterého dostal náhradou, a to ve stejném zdravotním stavu, jakém jej převzal, tak já mu oproti tomu vyplatím hodnotu koně, kterého měl ustájeného u mě v době požáru,“ doplnila Zuzana Poláková. Podle ní však Novák na její nabídku nepřistoupil.

Volila mezi penězi či reportáží

Ještě 5. února Zuzaně Polákové zaslal Miloslav Novák SMS, ve které jí sdělil, že když mu zaplatí, žádná reportáž o ní nebude odvysílána.

To také potvrdil Miloslav Novák. „Já jsem měl samozřejmě vliv na to, jestli v této reportáži vystoupím, nebo ne. Nabídl jsem jí, že nezveřejním, jak se chová, když se se mnou vyrovná,“ uvedl na dotaz Deníku Miloslav Novák.

Podle Nováka mu vznikla celková újma čtyřicet tisíc korun. „Dohromady jsem při požáru přišel o koně, postroje a vozík,“ vyčíslil. Jak dále upřesnil, uhořelého koně si cení na třicet tisíc korun a zbylé věci na deset tisíc korun.

Toto vyčíslení přijde Zuzaně Polákové jako nesmyslné. „Jeho kůň byl kříženec a z různých zdrojů, ale předně přímo od Miloslava Nováka, který mi to kdysi sám prozradil, tohoto koně pořídil za patnáct tisíc korun i s postrojem, což je v tomto konkrétním případě valacha Miloslava Nováka objektivní částka,“ poznamenala Zuzana Poláková.

Peníze nebyly, reportáž vyšla

Jelikož k žádné dohodě nedošlo, Miloslav Novák naplnil svá tvrzení a společně s redaktorkou Romanou Proškovou udělali reportáž. V té se divák dozví, že vše okolo zařízení Zuzany Polákové je podezřelé, naprosto otevřeně se zde také naznačuje že Poláková nedělá co by měla pro své koně, redaktorka svá trzení již v počátku reportáže opírá o stanoviska internetových diskuzí a jediným aktérem této zásadní reportáže je právě zmíněný Miloslav Novák, který v reportáži tvrdí, že Zuzana Poláková oslovuje své koně lidovým vulgarismem mrzáci, koňský domov důchodců je dle něj handl, a dále zde krátce otevře svůj případ, kdy byl ustřižen a zbytek jednostranného tvrzení konstatovala redaktorka. Reportáž lze zhlédnout na webových stránkách www.igenus.cz. Chovatelka Zuzana Poláková prostor v této reportáži nedostala žádný.

Autor: Jan Široký

15.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Naboural mercedes a ujel

TŘI GÓLY, TŘI BODY. Liberec (v modrém) zvládl zápas v Boleslavi výborně.

Liberec nabral dech. "Hráli jsme výborně," chválil po výhře 3:0 kouč Trpišovský

Pracovní úraz skončil obviněním

Liberec – Nepříjemný pracovní úraz utrpěl letos v lednu 68letý muž, kterého srazil jeho mladší kolega při couvání vysokozdvižným vozíkem.

HÁDANKA: Co je na fotografii?

Liberec – Nově Vám přinášíme rubriku Hádej, hadači!

Chtělo se mi spíš umřít, tvrdí nezlomný koloběžkář při zdolávání

Mt. Ventoux - Na 1912 m vysokou horu Mont Ventoux v jihovýchodní části Provensálských Alp se vydal liberecký koloběžkář Milan Jelínek.

Návštěva South Parku se protáhla na 20 let. Kenny, Eric, Kyle a Stan oslavují

Nenáviděný i milovaný. Takový je seriál Městečko South Park, který v neděli 13. srpna oslavil 20 let od premiéry prvního dílu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení