Jeho nositel, internetové stránky www.branadocech. cz, se pomalu, ale jistě dostává do povědomí veřejnosti.

„Chci vás srdečně pozvat k návštěvě oblasti Dolní Poohří, která se návštěvníkům při plánování výletu zatím možná nevybaví jako jedna z prvních destinací v Čechách, ale podle reakcí mnohých turistů, kteří k nám každoročně zavítají, si dovolím tvrdit, že budete naší nabídkou mile překvapeni,“ říká místostarosta Žatce Jan Novotný.

Co tedy očekávat od návštěvy Dolního Poohří?

Páteří další z turisticky zajímavých míst v Ústeckém kraji je řeka Ohře, na níž leží historická města Klášterec, Kadaň, Žatec a Louny.

Ti, kdo rádi poznávají krásy Česka na kole, mohou využít cyklotrasu Klášterec nad Ohří – Kadaň – Nechranická přehrada – Žatec – Louny – Lovosice.

Zastávkou, kterou by nyní v létě rozhodně neměli vynechat, je Nechranická přehrada. Vodní dílo Nechranice leží na řece Ohři mezi městy Kadaň a Žatec. Vyznačuje se nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě dlouhou 3 280 metrů. Samotná vodní plocha má rozlohu přibližně 1 300 hektarů.

Jižní břeh Nechranické přehrady v lokalitě Vikletice nabízí v současné době 7 kempingových zařízení s možností ubytování v bungalovech a chatkách, ale i ve vlastních stanech a karavanech s veškerým zázemím.

Jsou tu bohaté možnosti rekreace, rybolovu a vodních sportů. Vodní hladina je z důvodů mimořádně příznivých povětrnostních podmínek vyhledávána zejména jachtaři a surfaři.

Tradice chmelařství a pivovarnictví

Chmelařství na Žatecku ovlivňuje ráz krajiny i obyvatelstvo již 800 let. V Žatci se téměř 800 let pěstuje a zpracovává nejkvalitnější aromatický chmel na světě. Žatecký chmel (Zatec Hops, nebo také Saaz Hops) se stal základem pro piva světových značek, jakými jsou např. Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Stella Artois, Guiness, Žatec, Zlatopramen a další.

„S trochou nadsázky lze říct, že kdekoliv na světě si budete vychutnávat vynikající pivo, tak je vysoce pravděpodobné, že obsahuje alespoň malé množství žateckého chmele. Žateckému chmelu byl udělen statut chráněného označení původu „Protected Designation of Origin“ Evropské unie, právě jako klíčovému elementu pro výrobu mnoha nejlepších světových piv. V rámci Ústeckého kraje je jedná o jediné takové chráněné označení původu,“ zdůrazňuje jedinečnost místostarosta Žatce.

V současnosti v oblasti fungují tři pivovary: Žatecký pivovar (založen 1801) s produkcí 8 druhů piv a výstavem 30 000 hl ročně , minipivovar U Orloje v areálu Chrám Chmele a Piva se třemi druhy piv včetně piva Žatecký samec a minipivovar v Chmelařském institutu.

Nová mekka všech pivařů

Tradice chmelařství a pivovarnictví totiž dala vzniknout celé čtvrti centra města Žatce, kde se zpracovával a skladoval chmel. Tato zóna technických památek chmelařství v současnosti kandiduje na zařazení na seznam památek UNESCO.

Projekt Chrám Chmele a Piva, který vznikl v autentických prostorách této zóny, představuje historii i současnost světoznámé Žatecké chmelařské oblasti. Najdete zde restauraci a pivovar s produkcí regionálních pivních a gastronomických specialit, vyhlídkovou věž, orloj s chmelovou tematikou i naučnou a relaxační část expozice.

„Chrám Chmele a Piva v Žatci se stává mekkou pivařů, kterou by tudíž měl každý milovník zlatavého moku alespoň jednou za život navštívit,“ je přesvědčen Jan Novotný.

Návštěvnická karta 3K

Dalším produktem, který dokazuje, jak lze vyjít turistům v oblasti Dolního Poohří vstříc, je Návštěvnická karta 3K. Jejím držitelům umožňuje čerpání volných vstupů i slev ve vybraných turistických místech severozápadních Čech i saského příhraničí. Existuje v zimní (listopad-březen) a letní variantě (duben-září). Dále je připravena pro individuální i organizované turisty s platností dva až šest dní. Kartu lze využít vždy v době platnosti, která začíná první návštěvou libovolně zvoleného cíle, pouze pro jednu návštěvu dané atraktivity. Opakovaný vstup není možný.

„Spojením této nabídky byla dosažena součinnost mezi městy a podnikatelskými subjekty. 3K kartu lze zakoupit na všech vyznačených prodejních místech (infocentra, hrady, zámky, muzea), které navíc v drtivé většině kopírují místa akceptační,“ informuje zástupce žateckého starosty.

Lázně a zámek v Klášterci nad Ohří

V Klášterci nad Ohří naleznete lázeňský areál. Klidné prostředí lázní u Ohře je propojené s rozsáhlým zámeckým parkem. Ten v anglickém stylu založil Michael Osvald Thun v 17. století. V něm je i zámek s muzeem porcelánu. V areálu lázní se nachází lázeňský dům Evženie, restaurace Peřeje a lázeňský penzion, stáčírna minerálních vod, kolonáda, tenisové kurty, park.

Tři sta metrů vzdálené jsou náměstí Dr. E. Beneše a kostel Nejsvětější Trojice. Těžba, stáčení, distribuce kyselky a využívání jejích léčebných účinků bylo významnou oblastí podnikání ve městě. Roku 1883 objevil zemědělec Fickert ve své studni kvalitní minerálku.

Ta si získala oblibu a využívali ji místní i lidé z blízkého okolí. V roce 1886 koupil pramen a okolí cukrovarník Fieber z Ústí nad Labem a nazval bezejmenný pramen jménem své manželky Eugenie. Roku 1898 byla Eugenia prohlášena léčivým pramenem a položen základ lázeňství v Klášterci nad Ohří. Klášterecká kyselka dosáhla velké popularity i v zahraničí, plnilo se zde ročně 2,5 milionu lahví. Byly objeveny i další prameny, poslední v roce 1990, kdy se přikročilo k obnově lázní.

Zámek na břehu řeky Ohře prošel pronikavou přestavbou. Sochařskou výzdobu v té době vytvořil Jan Brokoff, otec slavného Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. V polovině 19. století pak došlo ke konečné novogotické přestavbě. Od padesátých let minulého století je v prostorách zámku umístěna v sálech s bohatou štukovou výzdobou expozice orientálního, evropského i českého porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V sezoně je zpřístupněna zámecká vyhlídková věž, navštívit lze také Thunskou hrobku. Zámek je přístupný celoročně.

Kadaň s národní kulturní památkou

Kadaň se pyšní františkánským klášterem, jenž byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky a v jehož areálu se nachází i Městské muzeum. Samotné město je památkovou rezervací, jíž bylo vyhlášeno v roce 1978. Ochrana se týká zbytku pozdně gotického opevnění s mohutným barbakanem, neboli předbraním, před Žateckou branou a dále i barokně přestavené renesanční a gotické městské zástavby starého města.

Opevnění Kadaně je dnes nejzachovalejší v Čechách. Dochovala se v něm i dva metry silná hradba s baštami a mohutná věž Svaté brány, dnes známé jako Mikulovická. Jednou z nejvýznamnějších středověkých památek je gotický hrad přestavený v 18. století na kasárna. Na skále nad řekou jej nechal vybudovat Přemysl Otakar II.

Na Mírovém náměstí je gotická radnice ze 14.–15. století, výstavná kaple s vysokou věží. Náměstí dále zdobí barokní fasády starší zástavby, barokní morový sloup a děkanský chrám Povýšení sv. Kříže. Nejužší uličkou v České republice je zdejší Katova, v nejužším místě 66,1 centimetru široká.

Louny, perla na řece Ohři

Jižní brána Českého středohoří“ či „perla na řece Ohři“, jak město nazývají místní obyvatelé, to jsou Louny. První zmínka o něm pochází z roku 1115, kdy při brodu přes řeku v místech dnešního kostelíka sv. Petra vznikla malá osada. Královské město Louny vyrostlo asi jeden kilometr od původního sídliště ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II.

Nejvýznamnější stavební památkou a dominantou města je kostel sv. Mikuláše. Původně farní kostel Povýšení sv. Kříže, patřící mezi nejbohatší v celém Českém království, neboť jeho zakladatelem a patronem byl sám panovník, změnil svou tvářnost i zasvěcení. Z důvodu velkého požáru došlo k rozsáhlé gotické přestavbě, byla vztyčena dnešní 60 metrů vysoká věž a kostel získal jméno patrona kupců – sv. Mikuláše. Dnes je národní kulturní památkou.

Louny mají zajímavé historické centrum, ze dvou třetin obehnané hradbami. Je tu Žatecká brána, středověké domy Daliborka, kde je okresní archiv, a Dům Sokolů z Mor s muzeem a další chrámy.

Dalšími turisticky zajímavými místy Dolního Poohří jsou například zámek Krásný Dvůr na Podbořansku, Nový hrad v Jimlíně, zámky Líčkov a Stekník nebo golfový areál v Bitozevsi.

Dny evropského dědictví 2011

Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2011 (DED) v České republice se poprvé v historii odehraje na území Ústeckého kraje, a to 9. a 10. září v Žatci.

DED proběhnou v celém Česku od 10. do 18. září, aby jako každý rok otevřely nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Vstup je v těchto dnech většinou zdarma.

Hlavní organizátor, Sdružení historických měst Čech, Moravy a Slezska (SHS), každý rok vybere jedno město, které pověří organizací národního zahájení, kterým se odstartuje každý nový ročník DED v České republice. Vítěz vždy stanoví téma daného ročníku. Námětem roku 2011, s nímž Žatec uspěl v soutěži, jsou „Památky – tvůrci panoramatu našich měst a městeček“.

Vzhledem k charakteru akce je místem konání de facto celé město. Hlavní myšlenkou je návštěvnost a prezentace žateckých památek, kterých bude otevřeno celkem 22.