VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primátor Jiří Kittner on-line se čtenáři

LIBEREC - První muž města Liberce ve čtvrtek odpovídal na nesmlouvavé otázky návštěvníků www.libereckydenik.cz

7.12.2007
SDÍLEJ:

Jiří KittnerFoto: FOTO:Archiv

Jak to vypadá s prodejem bývalých lázní izraelské firmě? Už je to hotové? A nebojíte se, že jejich v jistém směru megalomanský záměr si na sebe nevydělá a dopadne to špatně?

O případném prodeji bude rozhodovat zastupitelstvo města. Jak už jsem několikrát zmínil, primátor neřeší vše ve městě. Tato věc spadá do kompetence náměstka pro rozvoj pana Palouše. Já předpokládám, že zastupitelstvo bude tuto záležitost projednávat v lednu. Jestli se obávám? Samozřejmě vyloučit neúspěch nemohu. Otázkou je, máme-li k dispozici lepší řešení. Já o žádném nevím.

Jaký je skutečný stav zadlužení a majetků města? Lze o Liberci říct, že je to město bohaté nebo spíše ve srovnání s obdobnými městy chudé?

Seznam všech závazků města v hlavě nenosím. Nicméně reálné zadlužení je těsně pod dvěma miliardami, což z hlediska srovnání není úplně málo, ale není to také nijak extrémní. Domnívám se však, že po nějakou dobu bychom své zadlužení neměli zvyšovat. Je-li Liberec bohatý nebo chudý, záleží na tom, kdo a jak to hodnotí. Někteří moji kolegové, primátoři a starostové, mi rozvoj města závidí a domnívají se, že jsme bohatým městem. Někteří naši zastupitelé si zase myslí, že jsme městem chudým.

Přemýšlíte o změně své funkce, jako například hejtman Petr Skokan?

Následující tři roky bych chtěl být primátorem. Nejsem přítelem „přestupů“ během volebního období. Když jsem chtěl být zvolen, chtěl jsem tuto funkci dělat a připadalo by mi hloupé po dvou letech voličům tvrdit, že jsem si to rozmyslel a chci dělat něco jiného, třeba hejtmana.

Bude někdy město řešit zoufalý stav dolního centra Liberce za Širokou ulicí?

Město těžko může řešit stav soukromých pozemků. Domnívám se, že současný stav je právě výsledkem toho, že v minulosti jsme si mysleli, že budeme majitelům pozemku nařizovat, co a kde mají stavět. Donutit je k tomu nemůžeme, a tak se tedy nedělo nic. Jen město blokovalo různé aktivity ve jménu svých představ. Jedinou cestou podle mě je komunikace s majiteli a snaha vyjít vstříc jejich záměrům tak, aby to bylo přijatelné i z hlediska města. To znamená přestat blokovat záměr jenom proto, že my si tam představujeme něco jiného. Výsledkem pak nutně musí být, že tam nebude nic.

Jak se vám podařilo tak úžasně zhubnout?

Nepřipadá mi, že bych úžasně zhubl. Po dlouhém boji jsem shodil pět kilo a recept je jednoduchý. Musíte začít jíst a přestat žrát.

S panem Kumpoštem jste s úspěchem bojovali za pořádání MS 2009 v Liberci. Na nátlak paní Kuchtové jste ho hodil přes palubu. Jak budete nyní reagovat na vzniklou situaci, když revizní komise Svazu lyžařů ve své zprávě odmítla tvrzení Dany Kuchtové, že Kumpošt špatně hospodařil s penězi, navíc s penězi, se kterými vlastně hospodařilo město. Což byl zástupný problém a nepohodlná byla osoba Romana Kumpošta. Vždyť šlo hlavně o vliv a to vám muselo být jasné o počátku.

Argumentovat postojem svazu lyžařů mi připadá úsměvné. Zvláště ve světle faktu, že bez dvou hlasů svazu lyžařů by pana Kumpošta nikdy odvolat nešlo. To snadno zjistí každý, kdo má znalosti matematiky na úrovni první třídy a zná počet hlasujících lidí.

Dobrý den, mám Liberec jako město rád a občas se zde objevím. Pobuřuje mě ale, v jak špatném stavu je např. okolí Barvířské a Široké ulice. Pokládám to tolik let po změně režimu za naprostou neschopnost vedení města.

Je to váš názor, na který máte právo. Schopnost či neschopnost politiků hodnotí občané ve volbách. Zatím se s vaším názorem neztotožnili. Na své funkci nijak nelpím. A dojdou-li občané k závěru, že by město měl vést někdo jiný, rozhodně se kvůli tomu nepůjdu oběsit. Samozřejmě každému se občas něco nedaří. Všechno dobře dělá jenom ten, kdo nedělá nic.

Jak se v prosinci 2006 vybírala firma na dodávku polygrafických prací při vydávání zpravodaje liberecké radnice?

Jako každý rok - výběrovým řízením. Jinak upozorňuji, že výběrová řízení na cokoliv nejsou v kompetenci primátora města a tudíž k tomu více říci nemohu.

Celé znění on-line rozhovoru naleznete ZDE: 1130-rozhovor8

VYBERTE OSOBNOST ON-LINE ROZHOVORU! NÁVRHY POSÍLEJTE NA: liberecky@denik.cz

7.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
DOTYK.CZ

Nejen Míša Muzikářová. Ročně se ztratí 5000 dětí

Akce pod názvem Fatbike Challenge 2017 víkend - na vlně bikepackingu se uskutečnila od 10. do 12. února 2017 v okolí Držkova na Jablonecku. V pátek 10. února čekala účastníky noční vyjížďka na Černou Studnici.

I v zimě se dá jezdit na kole

AKTUALIZOVÁNO

Smutná a Pedersen vyhráli jubilejní Jizerskou padesátku

Bedřichov - Kateřina Smutná si v seriálu dálkových běhů Ski Classics připsala páté vítězství za sebou.

Výbuch v Českém Dubu vyhnal lidi z domu

Český Dub – Exploze v kanalizaci vyhnala v sobotu večer z domova 12 osob v Českém Dubu.

Pole dance rozhodně není kroucení zadkem

Jablonec nad Nisou - /REPORTÁŽ/ V jabloneckém tanečním studiu Invert pořádaly lektorky pole dance první charitativní akci pro Český červený kříž. A jak bych mohla o něčem psát a nezkusit to? Tak jsem se zaregistrovala a šla.

Otázky úřadům kladou studenti i šťouralové

Liberecký kraj - Již osmnáctý rok se mohou občané libovolně tázat státních orgánů, územních samosprávných celků a dalších veřejných institucí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Až na pár výjimek je žádostem většinou vyhověno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies