VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberečané přichystali při diskuzi o radaru vládnímu týmu perné chvilky

LIBEREC - Diskuze s vládním koordinátorem pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomášem Klvaňou, kterou uspořádal Deník v Libereckém Koloseu, se nesla skutečně ve velmi vášnivém duchu.

14.11.2007
SDÍLEJ:

DISKUZE S OBČANY. Zástupci vládní politiky protiraketové obrany diskutují s Liberečany v místním Koloseu o umístění amerického radaru v České republice. Foto: DENÍK/Šimr Petr

Ani po dvou hodinách intenzivní výměny názorů, při které žádná ze stran nešetřila druhou, zdaleka nepadly všechny dotazy. Ještě po skončení diskuze obklopili Liberečané přítomné disputéry a debata nebrala konce.

Vládní koordinátor musel tak čelit například dotazům, proč vláda stále odmítá referendum o působení americké armády na území naší země.

Klvaňa pak divákům sdělil, že ČR se tímto ničeho nevzdává. „Vstupem americké armády v počtu téměř dvě sta mužů česká republika nepřichází o svou suverenitu,“ zdůraznil vládní koordinátor.

„Když by došlo třeba za deset let k útoku na cíle v Evropě balistickými zbraněmi a nefungovala by protiraketová obrana, čí by to byla zodpovědnost? Lidí co hlasují v referendu? nikoliv, byla by to zodpovědnost právě té vlády, která referendum o této věci umožnila,“ vysvětlil vládní důvody pro odmítnutí akceptace rozhodnutí lidu v referendu. „Žádná ze zemí o takové věci referendum nevyhlašuje,“ dodal vládní koordinátor Tomáš Klvaňa.

V diskuzi, která mnohdy přecházela až do hlasitého překřikování, se také zapojil armádní generál Pavel Štefka, který dříve zastával funkci náčelníka generálního štábu AČR.

Generál se diskutujícím snažil vysvětlit , že protiraketová obrana a s ní spojený radar na území České republiky je nezbytně nutný.

Podle jeho názoru je riziko zneužití balistických střel skutečně reálné. „Z posledního jednání před měsícem vyplývá, že ruská rozvědky předpokládá vlastnění balistických raket Íránem již v roce 2014,“ uvedl generál Pavel Štefka.

Mezi diskutujícími, kteří hájili vládní záměr umožnit spojeným státům vybudování speciálního radaru v ČR byl také specialista v oboru z Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze Luděk Pekárek. „Podle našich měření a propočtů nemůže radar způsobit obyvatelstvu jakoukoliv újmu na zdraví,“ sdělil.

Svou teorii zdůvodnil vysvětlením, že úzký paprsek radaru je zaměřen směrem k nebi a tím není možné ohrozit obyvatele.

Odborník pak dále na příkladu vysvětlil, že nebezpečí by tak mohlo hrozit jen ve velmi nepravděpodobné situaci. „Ano, pokud například rogalista protne paprsek radaru a navzdory tomu, že je tento velice úzký by v jeho působení zůstal déle jak šest minut, tak by zřejmě došlo k nějaké újmě na jeho zdraví, ale toto je skutečně velice nepravděpodobné,“ doplnil Luděk Pekárek.

Mnozí návštěvníci diskuze odcházeli rozladěni, našli se i tací, kteří ocenili, že měli šanci získat validní informace.

On - line rozhovor s Tomášem Klvaňou, který proběhl na webu 12. listopadu naleznete ZDE: 1112-rozhovor4

14.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies