VYBRAT REGION
Zavřít mapu

15. březen. Před 76 lety nás obsadil Hitler. Liberec ho vítal

Liberec - Za necelé dva měsíce si připomeneme 70 let od konce 2. světové války. Na zítřek však připadá datum, kdy Němci vstoupili do Prahy a začali psát dějiny Protektorátu Čechy a Morava. 15. března 1939

15.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 15.3.2015
SDÍLEJ:

Hitlerův náměstek Rudolf Hess přijímá na libereckém výstavišti vlajku od Konrada Henleina.Foto: Reprofoto: Kniha o Liberci, autorský tým Romana Karpaše.

V Liberci zuřila 15. března sněhová vánice. Ochromila dokonce tramvajovou dopravu. Oddíly SA, hasiči, ale i samotní obyvatelé města nastoupili k úklidu sněhu, aby měly vojenské jednotky, sídlící v Liberci, volnou cestu k postupu do vnitrozemí. Pěší prapor z Liberce obsadil Turnov…

Zatímco vstup německých vojsk provázely 15. března v Praze, ale i dalších vnitrozemských městech slzy a bezmocný vztek, Sudety slavily.

„Domy byly bohatě vyzdobeny prapory, nacistickými symboly a girlandami a procházející vojenské jednotky byly obyvatelstvem srdečně pozdravovány," popisují historici v publikaci Romana Karpaše.

Obyvatelé Reichenbergu, jak se tehdy město jmenovalo, nadšeně oslavovalo „přivedení bratrů z česko-německého území domů". Liberec po odtržení pohraničních části Sudet už nepatřil k Československu, ale 8. 10. 1938 se po podepsání Mnichovské dohody stal na 6,5 roku součástí Německa. A samotným Hitlerem byl vybrán za hlavní město sudetské župy. Vůdce do Liberce poprvé a naposled zavítal 2. prosince 1938. V doprovodu Konrada Henleina navštívil muzeum a divadlo. Události popisuje v Knize o Liberci tým autorů vedený Romanem Karpašem.

Život za hranicí

PŘÍCHOD. Před libereckou radnicí se 19. 3. konalo velké shromáždění a následoval velký pochodňový průvod. Německá armáda už do města ale vstoupila o několik měsíců dříve, na podzim roku 1938.Oslavám ale předcházel exodus českého obyvatelstva z pohraničí do vnitrozemí. V samotném Liberci zůstalo, jak opět uvádí publikace Romana Karpaše, po odsunu jen 3028 Čechů z původních 14 450. Nutno podotknout, že z města odešli i Židé a demokratickysmýšlející Němci…

Roztrženy zůstaly mnohé smíšené rodiny. „Moji rodiče se mnou museli v roce 1938 odejít, zatímco dědeček s babičkou zůstali v Liberci. Příbuzní a rozdělené rodiny se scházívali o nedělích na hřebeni mezi Jílovým a Žďárkem. Vlakem se jezdilo do Hodkovic a z druhé strany do Turnova. Na protektorátní hranici se muselo dojít pěšky," vzpomínal ve zmíněné knize malíř Jaroslav Švihla. Připomněl i vzpomínku na to, jak na růžodolském letišti viděli cvičit Hitlerjugend lety na kluzácích.

Halasně a okázale vítal Liberec i napadení Polska v říjnu 1939. Nabubřelost ale zmizela, spolu s říšskými Němci v roce 1945. Zvláště, když až z Ještědu bylo vidět zář z hořících Drážďan…

„Přesto byla řada Němců hrozně naivní. Dokladem je řeč jednoho libereckého továrníka, když řekl dělníkům: válka skončila, ale výroba pojede dál," vysvětluje dokumentarista Ivan Rous, jak si Němci, zejména starousedlíci, vůbec neuvědomovali dopady německé prohry a její důsledky pro německé obyvatelstvo v Liberci.

Autor: Jana Švecová

15.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Americká herečka a zpěvačka Selena Marie Gomezová.

Hvězdou českého YouTube je Ben Cristovao

Jablonecký trenér Zdeněk Klucký.

Agresivita na úkor krásy! Jablonce spřádá plány, jak poprvé zvítězit

FOTO: Nejlepší tipéři v Plzeňce

Liberec – Hanzl, Budzel a Strnad. Trojice nejlepších hráčů jarní části FORTUNA Tip ligy čtenářů Libereckého deníku se sešla v liberecké restauraci Plzeňka - Duli na slavnostním vyhlášení soutěže.

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Vzpruha. Češi v generálce skolili Kanadu! Nekola bere na ME i trio z Dukly

Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ – Před evropským šampionátem v Polsku si připsali cenný skalp. Čeští volejbalisté zakončili jablonecký kemp výhrou nad bronzovým týmem Světové ligy Kanadou. 

Češi milují skotské hry a irskou whisky, víc jí vypijí jen v USA

Sychrov – Kilty, dudy, skotští siláci a samozřejmě i skotská whisky či národní lahůdka zvaná haggis. A také skotská, irská či keltská hudba. Rekordy a autoveteráni. To všechno zažijí i letos účastníci tradičních skotských her na zámku Sychrov. Začínají už dnes neoficiálním programem na nádvoří zámku, který odstartuje ve 20 hodin výukou skotských tanců. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení