VYBRAT REGION
Zavřít mapu

15. březen. Před 76 lety nás obsadil Hitler. Liberec ho vítal

Liberec - Za necelé dva měsíce si připomeneme 70 let od konce 2. světové války. Na zítřek však připadá datum, kdy Němci vstoupili do Prahy a začali psát dějiny Protektorátu Čechy a Morava. 15. března 1939

15.3.2015 AKTUALIZOVÁNO 15.3.2015
SDÍLEJ:

Hitlerův náměstek Rudolf Hess přijímá na libereckém výstavišti vlajku od Konrada Henleina.Foto: Reprofoto: Kniha o Liberci, autorský tým Romana Karpaše.

V Liberci zuřila 15. března sněhová vánice. Ochromila dokonce tramvajovou dopravu. Oddíly SA, hasiči, ale i samotní obyvatelé města nastoupili k úklidu sněhu, aby měly vojenské jednotky, sídlící v Liberci, volnou cestu k postupu do vnitrozemí. Pěší prapor z Liberce obsadil Turnov…

Zatímco vstup německých vojsk provázely 15. března v Praze, ale i dalších vnitrozemských městech slzy a bezmocný vztek, Sudety slavily.

„Domy byly bohatě vyzdobeny prapory, nacistickými symboly a girlandami a procházející vojenské jednotky byly obyvatelstvem srdečně pozdravovány," popisují historici v publikaci Romana Karpaše.

Obyvatelé Reichenbergu, jak se tehdy město jmenovalo, nadšeně oslavovalo „přivedení bratrů z česko-německého území domů". Liberec po odtržení pohraničních části Sudet už nepatřil k Československu, ale 8. 10. 1938 se po podepsání Mnichovské dohody stal na 6,5 roku součástí Německa. A samotným Hitlerem byl vybrán za hlavní město sudetské župy. Vůdce do Liberce poprvé a naposled zavítal 2. prosince 1938. V doprovodu Konrada Henleina navštívil muzeum a divadlo. Události popisuje v Knize o Liberci tým autorů vedený Romanem Karpašem.

Život za hranicí

PŘÍCHOD. Před libereckou radnicí se 19. 3. konalo velké shromáždění a následoval velký pochodňový průvod. Německá armáda už do města ale vstoupila o několik měsíců dříve, na podzim roku 1938.Oslavám ale předcházel exodus českého obyvatelstva z pohraničí do vnitrozemí. V samotném Liberci zůstalo, jak opět uvádí publikace Romana Karpaše, po odsunu jen 3028 Čechů z původních 14 450. Nutno podotknout, že z města odešli i Židé a demokratickysmýšlející Němci…

Roztrženy zůstaly mnohé smíšené rodiny. „Moji rodiče se mnou museli v roce 1938 odejít, zatímco dědeček s babičkou zůstali v Liberci. Příbuzní a rozdělené rodiny se scházívali o nedělích na hřebeni mezi Jílovým a Žďárkem. Vlakem se jezdilo do Hodkovic a z druhé strany do Turnova. Na protektorátní hranici se muselo dojít pěšky," vzpomínal ve zmíněné knize malíř Jaroslav Švihla. Připomněl i vzpomínku na to, jak na růžodolském letišti viděli cvičit Hitlerjugend lety na kluzácích.

Halasně a okázale vítal Liberec i napadení Polska v říjnu 1939. Nabubřelost ale zmizela, spolu s říšskými Němci v roce 1945. Zvláště, když až z Ještědu bylo vidět zář z hořících Drážďan…

„Přesto byla řada Němců hrozně naivní. Dokladem je řeč jednoho libereckého továrníka, když řekl dělníkům: válka skončila, ale výroba pojede dál," vysvětluje dokumentarista Ivan Rous, jak si Němci, zejména starousedlíci, vůbec neuvědomovali dopady německé prohry a její důsledky pro německé obyvatelstvo v Liberci.

Autor: Jana Švecová

15.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Marek Pieter (SLK)

Hostem on-line rozhovoru bude Marek Pieter, lídr kandidátky STANv LK

Srážka Avie s nákladním vlakem si vyžádala lehké zranění

Višňová, Minkovice – V úterý 17. října kolem desáté hodiny dopoledne se stala ve Višňové Minkovicích ke srážce nákladního vlaku s Avií.

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Recidivista neodolal, chtěl ukrást digitální měřič i drahé bonbony

Liberec – Nejprve se 37letý recidivista pokusil ukrást v jednom z libereckých obchodních domů digitální měřič i držák na telefon.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení