Stalo se to minulý týden ve středu. „Osmnáctiletý řidič Audi jel směrem na Hrádek nad Nisou. Při jízdě mu upadl na zem mobilní telefon, pro který se sklonil. Přitom ale strhl řízení a najel do protisměru,“ popsala průběh nehody Vlasta Suchánková, tisková mluvčí Policie České republiky.

„V tu dobu šla po krajnici žena, do které řidič narazil. Na místo přijela ihned sanita Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a ženu převezla do Krajské nemocnice Liberec,“ dodala tisková mluvčí. Žena bohužel utrpěla zranění tak vážná, že při převozu do nemocnice zemřela.

Telefonování řidiče rozptyluje

Již od počátku rozvoje mobilních telefonů se policie po celém světě musela zabývat touto nelehkou problematikou. Řada států zavedla rozličná opatření proti řidičům, kteří za jízdy telefonují.

V některých zemích se dokonce uvažovalo o tom, zakázat telefonování během jízdy i s pomocí sady hands free. I to prý může řidiče rozptýlit a vést k vážné dopravní nehodě. Vyřizování hovorů při řízení totiž, podobně jako alkohol v krvi, zvyšuje pravděpodobnost nezvládnutí dopravní situace až čtyřikrát!

Přitom samotné telefonování je nebezpečnější než držení telefonu v ruce. Řidičovy reakce jsou pomalejší, a to až o 1,4 vteřiny, což může prodloužit brzdnou dráhu vozu o desítky metrů.

Například při povolené rychlosti 130 kilometrů za hodinu se na dálnici brzdná dráha vozu prodlouží až na 50 metrů. Nesoustředění řidiči si podle psychologů často nevšímají dopravních značek a nedávají přednost v jízdě.

Nejlepší prevencí je vypnutí před jízdou

Statistiky potvrzují, že zavedení sankcí v podobě pokut a ztráty bodů tento prohřešek u řidičů výrazně omezilo. Ve spojitosti s výše uvedenou tragickou nehodou na Liberecku se však vynořují rozpaky nad snahou tento bodový žebříček upravovat. Všichni experti se shodují, že existuje jediná prevence – při usednutí za volant mobilní telefon vypnout.