Soud přizval znalkyni z oboru písemnictví z kriminalistického ústavu v Praze, která měla vyvrátit či potvrdit pravost Perničkových podpisů na smlouvách. Znalkyně před soudem uvedla, že zkoumala šest podpisů, z toho jeden originál a pět kopií.

„Nemůžeme zcela vyloučit, že podpisy na kopiích mohly vzniknout fotomontáží. Někdo je tam mohl přenést nějakou technickou metodou, naskenovat je či ofotit,“ uvedla znalkyně.

Znaky na originálu a srovnávacích podpisech jsou ale podle ní shodné a podobné. U tohoto zkoumaného podpisu proto uvedla vysokou míru pravděpodobnosti pravosti. Dále znalkyně vypověděla, že v případě kopií je pravost pouze pravděpodobná.

Její znalecký posudek měl rozhodnout o vině či nevině Perničky, který tvrdil, že tyto spisy viděl poprvé až u soudu a nikdy s nimi neměl nic společného.

Obžalovaní Petr Pernička a Zbyňek Švejnoha se měli v průběhu devadesátých let dopustit nezákonných obchodů bez potřebného povolení a licence od Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Celková suma nezákonných obchodů se vyšplhala až na osmdesát milionů amerických dolarů.

Jeden z kontraktů, z něhož je vinen i Zbyněk Švejnoha, překazily podle obžaloby až státní orgány Ázerbajdžánu. Zadržely totiž letadlo i s posádkou včetně Zbyňka Švejnohy, když přistálo v Baku. V jeho útrobách mělo být naloženo šest na díly rozebraných letadel MIG 21. S těmi mělo letadlo namířeno do Severní Koreje. Ani jeden z obžalovaných mužů dle svých slov nevěděl nic o letadlech MIG 21, ani o cestě do Koreje.

V červenci roku 2006 se oba obžalovaní dočkali zprošťujícího rozsudku. Proti rozhodnutí se však státní zástupce ihned odvolal, a soudní pře skončila u Vrchního soudu v Praze.

Ten vrátil kauzu ústeckému soudu pro nepřezkoumatelnost případu. Kromě toho neshledal v rozsudku důvody, které vzal krajský soud za rozhodující. V případě uznání viny hrozí oběma mužům až osmiletý pobyt ve vězení. (pr)