VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět let za korupci. Za mřížemi skončila dvojice bývalých vychovatelů z Rýnovic

Liberec - Na pět let do vězení poslal včera Krajský soud v Liberci jednapadesátiletého Petra Maxilona, bývalého vychovatele z věznice Rýnovice v Jablonci nad Nisou, a jeho dvaašedesátiletého kolegu Jiřího Novotného za přijetí úplatku a zneužití pravomocí úřední osoby .

17.1.2014
SDÍLEJ:

KORUPCE V RÝNOVICKÉ VĚZNICI. Bývalý vězeň Zdeněk Opatrný měl podle obžaloby ve věznici uplácet dvojici vychovatelů. Foto: Deník/David Modrý

Uplácet je měl v období 2010 a 2011 jim svěřený vězeň, dvaapadesátiletý Zdeněk Opatrný. Toho v nepřítomnosti poslala soudkyně za uplácení na čtyři roky do věznice s ostrahou.

Jeho přítelkyně, osmapadesátiletá Eva Baránková, která v celém případu rozsáhlé korupce figurovala jako prostředník mezi Opatrným a oběma dozorci, dostala v nepřítomnosti dvouletý trest podmínečně odložený na čtyři roky. Obžalovaní si po dohodě se svými obhájci ponechali lhůtu na případné odvolání. Tuto variantu zvolil i státní zástupce Radim Kadlček.

„S rozsudkem souhlasím, zvážím ale podání opravného prostředku," dodal.KORUPCE V RÝNOVICKÉ VĚZNICI. Bývalý vychovatel Jiří Novotný řešil finanční tíseň tím, že od vězně požadoval úplatek a auto.

Opatrný měl ve vězení nadstandard

Mírnější režim a spousty výhod měli vychovatelé Opatrnému poskytovat na základě od něj získaných úplatků. Ten tak mohl velmi často telefonovat a přijímat korespondenci. Jeho spoluvězni to přitom měli omezené interním předpisem. Každý hovor navíc musel být zaevidovaný, což u Opatrného dozorci nedělali.

„Je zarážející, že se nejednalo o jediný telefonát nad rámec platných předpisů. Šlo opravdu o velké množství telefonních hovorů a korespondence," informovala soudkyně Eva Drahotová, která za několikaletou praxi soudila korupci ve věznici poprvé.

U volání a korespondence to ale nekončilo. Vychovatelé měli Opatrnému doručovat telefonní karty a léky, dokonce i tabák. A to vše od jeho přítelkyně, se kterou nejčastěji z věznice komunikoval.

Statisícové úplatky

Jiří Novotný, který v rýnovické věznici pracoval od roku 2000, požadoval od Opatrného za lepší podmínky částku sto padesát tisíc korun. Ale to mu zřejmě k umoření vlastních dluhů nestačilo. Podle obžaloby totiž po Opatrném navíc žádal dalších tři sta padesát tisíc a automobil Dacia Duster v přibližně stejné hodnotě. Stopadesátitisícová částka mu byla vyplacena na jeho bankovní účet. A to hned ve dvou splátkách v červnu 2011. Zbylé sumy a auto byly přislíbeny.

Podle tvrzení obžalovaných se ale nejednalo o úplatky, nýbrž o finanční půjčku.

„U Maxilona to byla tak vysoká částka, že by ji během svého života vzhledem ke svému příjmu nebyl schopný splatit," podotkl Kadlček. Požadovaná suma měla být tři miliony osm set padesát tisíc korun.

„Vychovatelé využili své funkce ke zlepšení vlastní situace. Novotného k tomu vedly finanční problémy, Maxilon tak vysokou částku požadoval z hamižnosti," upřesnil Kadlček.

Maxilon se ale nařčení z hamižnosti bránil. „Strhli mi deset procent z platu a patnáct procent z výsluhy, pracoval jsem i čtrnáct hodin denně, abych uživil sebe a svou rodinu," hájil se Maxilon před vynesením rozsudku.

S obžalobou nesouhlasil ani Opatrný. Ten si rozsudek ze zdravotních důvodů osobně nakonec nevyslechl.

„Dělal jsem pouze to, co ve vězení dělají všichni. Nikomu jsem nic neplatil, nepotřeboval jsem nikoho korumpovat," uvedl po brzkém odchodu ze soudní síně. Trval ale na tom, že uvedené částky byly půjčky.

„K samotnému půjčování peněz se ale vyjadřovat nebudu, Novotný byl můj známý. Znal jsem ho už předtím, než jsem se do vězení dostal," dodal Opatrný.

Podle soudkyně je velkým paradoxem, že vychovatelé, kteří by měli být obezřetní, uvěřili několikrát již z podvodů odsouzenému muži. Ten je dokázal přesvědčit o tom, že vlastní kolem sta milionů korun.

Novotný se k rozsudku v tomto případě odmítl přítomným novinářům vyjádřit a po jeho vynesení okamžitě opustil soudní budovu.

KORUPCE V RÝNOVICKÉ VĚZNICI. Bývalý vychovatel Petr Maxilon měl podle obžaloby požadovat několik milionů korun. Vinu popírá.

Autor: David Modrý

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalová juniorka: Slovan Liberec - Slavia Praha
14

První tři body po výhře nad Slavií

Studánečtí jsou ve žlutých dresech.
7

Že by to šlo bez tréninků?

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Liberecko – Přečtěte si výběr toho, co se dělo ve Vašem městě a okolí minulý týden.

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Studenti si otevřeli vlastní park

Liberec – VOČA ŽIJE! Minulý týden studenti završili své čtyřleté snažení a happeningem neformálně otevřeli i volnočasový park v ulici Komenského.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení