VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pendrek jsem nenosil, hájí se bachař Vondruška

Liberec – První rozpor přineslo páteční soudní líčení s bývalým bachařem, v nedávné době ještě libereckým zastupitelem a exposlancem za Liberecký kraj, Josefem Vondruškou.

21.11.2010 4
SDÍLEJ:

Liberecký okresní soud se v pátek 19. listopadu za velkého zájmu veřejnosti začal zabývat případem bývalého vězeňského dozorce z Minkovic a bývalého komunistického poslance Josefa Vondrušky (na snímku). Viní jej ze zneužití pravomoce veřejného činitele. Foto: DENÍK/ Jan Škvára

Hlavní svědek Jiří Wolf, jehož měl jako politického vězně Vondruška na přelomu 70. a 80. let týrat ve věznici v Minkovicích u Liberce, nejprve tvrdil, že jej bachař bil i obuškem. Včera ale připustil, že možná Vondruška používal jenom pěsti a kopance. „V té době jsem v oddíle B věznice pracoval jako vychovatel. A vychovatelé pendrek nenosili,“ prohlásil Josef Vondruška. „S Jiřím Wolfem jsem se ani osobně nesetkal. Nebyl jsem totiž jeho vychovatelem,“ zdůraznil na svou obhajobu.

Jak vysvětloval Vondruška před senátem Okresního soudu v Liberci, kdyby se dopouštěl násilností na vězních, zachytily by to ve věznici instalované odposlechy, později i průmyslové kamery, a jeho by i v tehdejší době stihl trest. Bývalý vězeň Jiří Wolf před třemi lety ve své původní výpovědi uvedl, že do něj Vondruška bušil i pendrekem. Nyní si ale už nebyl tolik jistý.

„Od začátku 90. let jsem v invalidním důchodu. Ze všech žalářů, jimiž jsem za socialismu prošel, jsem si odnesl posttraumatickou poruchu. Čím urputněji lovím tehdejší zážitky v paměti, tím víc upadám do stresu a hůř se mi vybavují konkrétní fakta,“ uvedl Jiří Wolf, který, když opouštěl komunistické věznice, vážil pouhých 45 kilo.

Vysvětlil, že si už možná všechno nepamatuje tak přesně a je tedy možné, že jej Josef Vondruška mlátil jen rukama v rukavicích a kopal. „Přivazovali nás ke katru, polévali studenou vodou, kopali. Po jednom útoku jsem byl v bezvědomí. Ale nikdy jsem se nedočkal lékařského ošetření. Psychické a fyzické problémy, jimiž dodnes trpím, jsou následky těchto krutostí,“ podotkl bývalý politický vězeň Wolf.

Jak vysvětlil, původně chtěl obžalovat všechny bachaře, kteří ho tehdy týrali. Nakonec ale obvinil jenom Josefa Vondrušku. „Kdyby zůstal jen komunálním politikem, asi bych jej nechal být. Ale zviditelnil se tím, že se dostal do poslanecké sněmovny, a to jsem si řekl, že už je moc. Proto jsem ho obvinil až tak pozdě,“ zdůraznil Jiří Wolf.

Josef Vondruška si trval na své nevině. „Jako výrazná regionální politická osobnost jsem prostě někomu překážel. Celý případ považuji za uměle vyvolanou politickou kauzu. Jejím cílem je dostat mne z politiky,“ bránil se bývalý bachař. Soudce po vyslechnutí znaleckých posudků líčení odročil na 21. ledna. Pokud bude Vondruškovi dokázána vina, hrozí mu až 10 let vězení.

Autor: Zuzana Minstrová

21.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Magnetická rezonance

Vyšetření pacientů v Liberci se výrazně zlepší

SKST Liberec a David Marek

Bezchybný David Marek zrežíroval výhru Liberce v Hradci

POZVÁNKA: Pivní svátek chystá liberecká radnice na 2. září

Liberec – Milovníkům piva bude patřit první sobota v září, kdy se na náměstí Dr. E. Beneše před radnicí uskuteční první ročník Libereckého pivního festivalu.

Vlci zadávili přes 30 jehňat

Frýdlantsko – Smečka vlků poprvé zaútočila na Frýdlantsku. Šelmy zde zabily 4 dospělé ovce a 32 jehňat.

POZVÁNKA: Vratislavice budou ve čtvrtek patřit módě a Beatě Rajské

Vratislavice n. N. – Na autorskou módní přehlídku poslední kolekce návrhářky Beaty Rajské zvou ve čtvrtek Vratislavice. 

Bikerské Babí léto napsalo svůj šestnáctý ročník

Liberec – Náročnou a po vichřici zablácenou trať absolvoval na drsné osmdesátce nejrychleji Michal Vlášek v čase 3:05:52.44 hod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení