V Ústeckém kraji lze pozorovat tendenci zhruba 60 útokům v roce, v Libereckém kraji přes 30 útoků. Počet útoků na strážníky je v Ústeckém kraji výrazně vyšší než v Libereckém kraji.

Nebezpeční opilci

Často musí zasahovat policisté a strážníci proti opilcům. Proto nejsou ojedinělé útoky na policisty právě opilci, které policisté umravňují.

„Pokud dochází k napadení policistů, v mnoha případech jde o agresivní osoby pod vlivem alkoholu, někdy i pod vlivem drog," uvedl vedoucí ústeckého okresního policejního územního odboru Vladimír Danyluk.

Např. v říjnu loňského roku odpoledne byli do jednoho baru v Jilemnici přivoláni policisté kvůli agresivnímu chování několika hostů. Jeden muž napadl před barem jednoho z policistů.

„Chytil ho za uniformu, strhl ho na zem a snažil se strážce zákona udeřit do obličeje. Napadený musel použít obušek, kterým odrazil útok agresivního muže, který poté skončil v poutech. Sotva policista dokončil zákrok, byl napaden dalším rozvášněným hostem. To už zasáhl druhý člen hlídky a útočníka sám zpacifikoval a spoutal. Oba výtržníci byli zadrženi a skončili v policejní cele. Tam se nakonec dostal ještě jeden muž z místa události.

Tentýž den bylo proti všem třem zadrženým pachatelům zahájeno trestní stíhání pro výtržnictví, ublížení na zdraví, násilí proti úřední osobě a vyhrožování úřední osobě. Hrozilo jim vězení s trestní sazbou od dvou do čtyř let," vzpomíná na útok policejní mluvčí Petr Kmínek.

Typickým útokem na policisty byl též agresivní výstup opilce v Liberci.

Opilý muž loni na konci dubna v Liberci v ulici Pionýrů po slovní roztržce s jiným mužem vytáhl z pouzdra zavěšeného na opasku kalhot nůž a vyzýval druhého muže ke rvačce. Druhý muž ze strachu utekl. Přivolaná policejní hlídka muže s nožem zajistila.

Potom na policejní služebně Obvodního oddělení Liberec - Vesec vyběhl z toalet a udeřil pěstí do obličeje jednoho z policistů. Policista musel být ošetřen v nemocnici. Policisté opilce s 2,5 promile zpacifikovali hmaty a chvaty.

Auto jako zbraň

Velmi nebezpečnou zbraní je automobil. Např. v listopadu 2013 unikli jenom o vlásek těžkému zranění litvínovští policisté. Mladistvý měl na svědomí násilí proti úřední osobě. Mladík v Litvínově ohrozil policisty při výkonu služby.

„Během kontroly náhle naskočil zpět do vozu, který nastartoval. Policisté mu zabránili v zavření dveří a snažili se ho zastavit. Řidič však přidal na plynu, zrychlil jízdu a policisty vlekl po vozovce několik metrů, až spadli na silnici.

Jeden z policistů utrpěl zranění a skončil v pracovní neschopnosti. Mladík užil násilí proti policistům a navíc se činu měl dopustit za užití motorového vozidla, které užil jako zbraň.

Mladík nakonec při ujíždění za Litvínovem havaroval, když v protisměru narazil do jiného vozu. Bohužel řidička protijedoucího vozu na následky zranění zemřela," vzpomíná na útok a tragickou nehodu Ludmila Světláková z mostecké policie.

Jiným typickým útokem je snaha s pomocí násilí utéci policistům. V březnu 2012 muž z Mostu (32) napadl v panelovém domě v mostecké ulici Železná policistu z obvodního oddělení Most.

„Muž v uniformě prováděl běžné šetření v rámci pátrání po hledaných osobách. V prvním patře domu byl napaden. Policistu podezřelý muž udeřil do hlavy a způsobil mu řezná poranění v oblasti hrudníku a rukou. Zranění, které policista utrpěl, svědčila také o pádu z výšky.

Zraněný policista si sám přivolal pomoc přes linku 158. Rychlá záchranná služba ho převezla do mostecké nemocnice. Utrpěl středně těžká poranění, otřes mozku, zhmožděniny a další zranění. Útočník byl nakonec policií zajištěn," uvedla tehdy policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Kdo je ohrožen?

Střelnými zbraněmi jsou ohroženi nejvíce policisté při zásazích v rámci speciálních útvarů jako je zásahová jednotka nebo Útvar rychlého nasazení.

Ohrožený v obecném smyslu slova je ale každý policista, který službu vykonává tzv. na ulici. Nejvíce jsou útoky ohroženi příslušníci pořádkové policie.

Podle Policejního prezidia ČR kromě střelné zbraně útočí pachatelé i sečnými a bodnými zbraněmi (nejčastěji nůž, sekyra) nebo vozidlem, kamenem, používán je i teleskopický obušek či pepřový sprej. Ke znásobení útoku neváhají použít i psa.

Trendy

Z dlouhodobého hlediska nejvíce útoků musí řešit policisté v Praze, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Podle statistik v minulých letech docházelo nejčastěji k násilí proti policistům o víkendu, v sobotu. Zhruba polovina útoků skončí zraněním policisty.

Jak upozornil Danyluk, nejen na Ústecku, ale v celé republice u většiny případů, jsou útočící pachatelé pod vlivem alkoholu nebo drogy.

Do ohrožení se mohou dostat také celníci při kontrolách vozidel na silnici.

„Naštěstí se celníci setkávají většinou jenom se slovními útoky. Loni v Ústeckém kraji celníci nebyli ani jednou fyzicky napadeni," uvedl mluvčí ústeckých celníků Jiří Nejedlý.