VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců a prodejců drog

Liberec - Liberečtí kriminalisté rozbili organizovanou skupinu, která vyráběla a prodávala drogy po celé České republice. Za dva roky, kdy její činnost sledovali, uvařila 35 kilogramů pervitinu v hodnotě asi 35 milionů korun.

31.8.2012
SDÍLEJ:

Kriminalisté dopadli gang výrobců a prodejců drog. Foto: Policie ČR

„Je to jedna z největších kauz v rámci republiky, v Libereckém kraji rozhodně největší, se kterou jsme se setkali," uvedl Martin Müller, vrchní komisař Krajského ředitelství Policie ČR v Liberci, který vede vyšetřování.

Kriminalisté zadrželi šest Čechů ve věku od 25 – 45 let, kteří fungovali jako profesionálně sehraný gang. Ve skupině panovala přísná hierarchie. Hlava skupiny, tedy hlavní organizátor vše řídil. Někdo měl na starosti nákup léků s pseudoefedrinem v Polsku, další zajišťoval vaření a výrobu drog, jiné osoby pak drogy prodávaly.

„Šlo o velmi profesionální skupinu. Střídali místa, kde vařili drogy, neustále měnili automobily, mobilní telefony i sim karty. Do telefonů mluvili velmi obecně, používali své zkratky," popsal vedoucí oddělení obecné kriminality liberecké policie Stanislav Briestenský. Trestnou činnost páchali zejména na Liberecku a Jablonecku, měli pronajaté prostory pro výbory na Hrádecku i v Hodkovicích nad Mohelkou. Všech šest zadržených lidí je ve vazbě. Rozkrývání celého případu stále pokračuje.

Trestnou činnost páchali zejména na Liberecku a Jablonecku, měli pronajaté prostory pro výrobu na Hrádecku i v Hodkovicích nad Mohelkou. Tam si pronajímali různé byty i nebytové prostory nebo bývalé tovární haly. Jedno z míst, kde drogy vařili, byl i třeba areál v Hrádku nad Nisou, kde je také v únoru letošního roku zásahová jednotka zadržela.

Všech šest zadržených lidí je ve vazbě. Rozkrývání celého případu stále pokračuje a shromažďování všech důkazů potrvá podle kriminalistů nejméně do konce roku. Členům skupiny hrozí deset až osmnáct let vězení.

Dva roky sledování a shromažďování důkazů

Dva roky usilovného sledování a shromažďování důkazů předcházelo velké policejní akci, při které liberečtí kriminalisté rozprášili gang výrobců a prodejců pervitinu. Pět mužů a jedna žena nyní sedí ve vazbě a za jejich jednání jim hrozí trest deset až osmnáct let vězení.Skvěle pracující skupina dealerů

Pachatelé působili zejména v okresech Liberec a Jablonec.

„Fungovali jako dobře organizovaná skupina ve více státech, konkrétně v Česku a Polsku s přesně určenou hierarchií. Každý si plnil svou roli," popsal hlavní vyšetřovatel Martin Müller.

Hlavní organizátor vše financoval, zaštiťoval a řídil, další osoby fungovali jako řidiči, jiní pronajímali prostory, další lidé vyráběli drogu z léků přivezených z Polské republiky. I tam měla skupina své lidi, kteří zase zajišťovali kdykoliv na požádání přísun léků s pseudoefedrinem. Poté co byla droga navařena se dostala zpět k hlavnímu organizátorovi a pak už putovala k odběratelům.

Skupina si vedla velmi zkušeně. Často měnila auta, místa vaření i telefony a SIM karty. V hovorech mezi sebou její členové mluvili v různých zkratkách, zkrátka si počínali tak, aby byli co nejvíc nenápadní.

Během dvou let, kdy policisté skupinu sledovali, dokázala vyrobit a prodat 35 kilogramů pervitinu v čisté podobě. Prodej takového množství může vynést až 35 milionů korun. Jedna dávka přitom obsahuje 0,1 gramu až 0,5 gramu u silně závislých uživatelů. Členové skupiny tak vydělali asi třikrát víc peněz, než investovali do nákupu tablet pro výrobu drogy.

„Všichni pachatelé, kteří jsou v této věci stíháni, jsou lidé policii dobře známí. Všichni už mají zápis v trestním rejstříku," doplnil Müller.

Při zátahu na členy gangu, který se odehrál letos v únoru, policisté přímo na místě zadržení v Hrádku nad Nisou i při domovních prohlídkách a nebytových prostorách, zajistili více jak 100 tisíc korun v hotovosti, 140 gramů pervitinu, dvě osobní auta a motocykl, které byly používány při páchání trestné činnosti. Kriminalisté zabavili i komunikační výpočetní techniku.

„Ta se ještě v současnosti zkoumá a předpokládáme, že tam budou další materiály, které policie bude schopna využít k rozšíření trestního stíhání," míní vyšetřovatel případu.

Spis má přitom už dnes 1200 stran a podle vyšetřovatele tak velký případ a tolik zajištěné drogy liberečtí kriminalisté nepamatují.

Práce hrstky lidí, pomáhají i Poláci

Na celém případu pracovalo po dobu zmíněných dvou let pouze šest policistů. „Rád bych zmínil, že velkou pomoc jsme měli i od kolegů z liberecké týmu Toxi," uvedl Stanislav Briestenský, vedoucí oddělení obecné kriminality Krajské ředitelství Policie ČR v Liberci. Ukončení vyšetřování, uzavření spisu a jeho předání státnímu zástupci není podle kriminalistů ještě na pořadu dne. Nejdřív k tomu dojde koncem roku.

O lidi, kteří prodávali české skupině léky pro výrobu drogy se zajímají zase policisté v Polsku. Členové skupiny totiž nejezdili na nákupy do běžných lékáren. I v Polsku měli své kontakty. Stačilo, když zavolali svému zdroji, že mají peníze a přijedou pro tablety a ten je opatřil. Nešlo přitom o pár krabiček, každý nákup byl přibližně za 120 130 tisíc korun. Na polské straně měl tedy jejich dodavatel zase své dodavatele.

V souvislosti se zadržením skupiny se otevřou i jiné případy. Na místech, kde vyráběli drogy, totiž policisté našli i věci z krádeží. Ty tam donesli nejčastěji odběratelé drog jako platidlo za svou dávku.

Autor: Blanka Daníčková

31.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KAROLÍNA KOLOMAZNÍKOVÁ Narodila se 19. června v liberecké porodnici mamince Ivetě Čukanové z Rozstání. Vážila 3,65 kg a měřila 51 cm.
10

Hlasujte pro nejhezčí miminko 25. týdne roku 2017

Autobusový dopravce. Ilustrační fotografie.

Problémy v dopravě v Libereckém kraji nekončí

FOTO: Oprava vany Lesního koupaliště budí emoce

Liberec – Bazén ze žulových kvádrů. Dnes polorozpadlý, dříve hojně navštěvovaný. Do opravy vany Lesního koupaliště zbývá už jen pár dní. Zatímco město má jasno, názory obyvatel se na veřejném projednávání o úpravách a vybavení koupaliště poněkud zvrhly.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Mladou mámu a její miminko po nehodě transportoval vrtulník

Janov n. N. – Žena jela bez řidičáku, se špatně upevněnou autosedačkou, proti miminku při čelním střetu s dalším vozem vystřelil airbag. 

Přehrada bude v srpnu možná bez aut

Liberec – Jen pěší a cyklisté by se měli v srpnu dostat do ulice Zvolenské podél liberecké přehrady. Radní totiž schválili žádost o její uzavírku od hráze k začátku přehrady. Není to ale z důvodu opravy silnice, ale na přání lidí, říká vedení města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies