VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců a prodejců drog

Liberec - Liberečtí kriminalisté rozbili organizovanou skupinu, která vyráběla a prodávala drogy po celé České republice. Za dva roky, kdy její činnost sledovali, uvařila 35 kilogramů pervitinu v hodnotě asi 35 milionů korun.

31.8.2012
SDÍLEJ:

Kriminalisté dopadli gang výrobců a prodejců drog. Foto: Policie ČR

„Je to jedna z největších kauz v rámci republiky, v Libereckém kraji rozhodně největší, se kterou jsme se setkali," uvedl Martin Müller, vrchní komisař Krajského ředitelství Policie ČR v Liberci, který vede vyšetřování.

Kriminalisté zadrželi šest Čechů ve věku od 25 – 45 let, kteří fungovali jako profesionálně sehraný gang. Ve skupině panovala přísná hierarchie. Hlava skupiny, tedy hlavní organizátor vše řídil. Někdo měl na starosti nákup léků s pseudoefedrinem v Polsku, další zajišťoval vaření a výrobu drog, jiné osoby pak drogy prodávaly.

„Šlo o velmi profesionální skupinu. Střídali místa, kde vařili drogy, neustále měnili automobily, mobilní telefony i sim karty. Do telefonů mluvili velmi obecně, používali své zkratky," popsal vedoucí oddělení obecné kriminality liberecké policie Stanislav Briestenský. Trestnou činnost páchali zejména na Liberecku a Jablonecku, měli pronajaté prostory pro výbory na Hrádecku i v Hodkovicích nad Mohelkou. Všech šest zadržených lidí je ve vazbě. Rozkrývání celého případu stále pokračuje.

Trestnou činnost páchali zejména na Liberecku a Jablonecku, měli pronajaté prostory pro výrobu na Hrádecku i v Hodkovicích nad Mohelkou. Tam si pronajímali různé byty i nebytové prostory nebo bývalé tovární haly. Jedno z míst, kde drogy vařili, byl i třeba areál v Hrádku nad Nisou, kde je také v únoru letošního roku zásahová jednotka zadržela.

Všech šest zadržených lidí je ve vazbě. Rozkrývání celého případu stále pokračuje a shromažďování všech důkazů potrvá podle kriminalistů nejméně do konce roku. Členům skupiny hrozí deset až osmnáct let vězení.

Dva roky sledování a shromažďování důkazů

Dva roky usilovného sledování a shromažďování důkazů předcházelo velké policejní akci, při které liberečtí kriminalisté rozprášili gang výrobců a prodejců pervitinu. Pět mužů a jedna žena nyní sedí ve vazbě a za jejich jednání jim hrozí trest deset až osmnáct let vězení.Skvěle pracující skupina dealerů

Pachatelé působili zejména v okresech Liberec a Jablonec.

„Fungovali jako dobře organizovaná skupina ve více státech, konkrétně v Česku a Polsku s přesně určenou hierarchií. Každý si plnil svou roli," popsal hlavní vyšetřovatel Martin Müller.

Hlavní organizátor vše financoval, zaštiťoval a řídil, další osoby fungovali jako řidiči, jiní pronajímali prostory, další lidé vyráběli drogu z léků přivezených z Polské republiky. I tam měla skupina své lidi, kteří zase zajišťovali kdykoliv na požádání přísun léků s pseudoefedrinem. Poté co byla droga navařena se dostala zpět k hlavnímu organizátorovi a pak už putovala k odběratelům.

Skupina si vedla velmi zkušeně. Často měnila auta, místa vaření i telefony a SIM karty. V hovorech mezi sebou její členové mluvili v různých zkratkách, zkrátka si počínali tak, aby byli co nejvíc nenápadní.

Během dvou let, kdy policisté skupinu sledovali, dokázala vyrobit a prodat 35 kilogramů pervitinu v čisté podobě. Prodej takového množství může vynést až 35 milionů korun. Jedna dávka přitom obsahuje 0,1 gramu až 0,5 gramu u silně závislých uživatelů. Členové skupiny tak vydělali asi třikrát víc peněz, než investovali do nákupu tablet pro výrobu drogy.

„Všichni pachatelé, kteří jsou v této věci stíháni, jsou lidé policii dobře známí. Všichni už mají zápis v trestním rejstříku," doplnil Müller.

Při zátahu na členy gangu, který se odehrál letos v únoru, policisté přímo na místě zadržení v Hrádku nad Nisou i při domovních prohlídkách a nebytových prostorách, zajistili více jak 100 tisíc korun v hotovosti, 140 gramů pervitinu, dvě osobní auta a motocykl, které byly používány při páchání trestné činnosti. Kriminalisté zabavili i komunikační výpočetní techniku.

„Ta se ještě v současnosti zkoumá a předpokládáme, že tam budou další materiály, které policie bude schopna využít k rozšíření trestního stíhání," míní vyšetřovatel případu.

Spis má přitom už dnes 1200 stran a podle vyšetřovatele tak velký případ a tolik zajištěné drogy liberečtí kriminalisté nepamatují.

Práce hrstky lidí, pomáhají i Poláci

Na celém případu pracovalo po dobu zmíněných dvou let pouze šest policistů. „Rád bych zmínil, že velkou pomoc jsme měli i od kolegů z liberecké týmu Toxi," uvedl Stanislav Briestenský, vedoucí oddělení obecné kriminality Krajské ředitelství Policie ČR v Liberci. Ukončení vyšetřování, uzavření spisu a jeho předání státnímu zástupci není podle kriminalistů ještě na pořadu dne. Nejdřív k tomu dojde koncem roku.

O lidi, kteří prodávali české skupině léky pro výrobu drogy se zajímají zase policisté v Polsku. Členové skupiny totiž nejezdili na nákupy do běžných lékáren. I v Polsku měli své kontakty. Stačilo, když zavolali svému zdroji, že mají peníze a přijedou pro tablety a ten je opatřil. Nešlo přitom o pár krabiček, každý nákup byl přibližně za 120 130 tisíc korun. Na polské straně měl tedy jejich dodavatel zase své dodavatele.

V souvislosti se zadržením skupiny se otevřou i jiné případy. Na místech, kde vyráběli drogy, totiž policisté našli i věci z krádeží. Ty tam donesli nejčastěji odběratelé drog jako platidlo za svou dávku.

Autor: Blanka Daníčková

31.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studánečtí jsou ve žlutých dresech.
7

Že by to šlo bez tréninků?

Čtěte Liberecký deník.

Přehled TOP zpráv za minulý týden

Stádo ovcí na Frýdlantsku napadli vlci

Jindřichovice pod Smrkem – Letos v dubnu na Frýdlantsku vlci napadli stádo ovcí a jednoho berana. Za oběť jim padly čtyři dospělé ovce a třicet dva jehňat. 

Největší marmeládovou soutěž ve střední Evropě ohrožuje letošní neúroda ovoce

Kunratice – Zatímco v jiných letech už pořadatelé tradiční Kunratické Jamparády pečlivě evidovali na 30 vzorků, letos jich zatím do malé obce na Frýdlantsku, která proslula výrobou marmelád, přišly dosud pouhé dva.

Studenti si otevřeli vlastní park

Liberec – VOČA ŽIJE! Minulý týden studenti završili své čtyřleté snažení a happeningem neformálně otevřeli i volnočasový park v ulici Komenského.

1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

Liberecký kraj - Tanky s okupanty se dostaly až v Liberci na náměstí před radnici, které bylo k ránu plné lid zburcovaných střelbou. V Desné hořící cisterna po nehodě usmrtila babičku s holčičkou … Před 49 lety.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení