Velké nebezpečí hrozí cyklistům a chodcům v Oldřichově v Hájích. V minulém roce totiž odtud odcizili dosud neznámí pachatelé poklopy od všech kanalizačních vpustí v obci.

Krajská správa silnic Libereckého kraje sice ve spolupráci s obcí nahradila na většině míst ukradené kovové poklopy plastovými, pod místním viaduktem však musela nahradit příčný poklop dřevěnými prkny.

Ty jsou v současné době v dezolátním stavu a pod nimi zeje žlab, který se může stát především cyklistům a chodcům osudným. „Prkna pod viaduktem nevydržela nápor dopravy. Uprostřed tak vznikl žlab, který může ohrozit především cyklisty. Není totiž složité to místo přehlédnout,“ řekl Deníku starosta Oldřichova v Hájích Jaromír Tichý. „Už mě na to upozorňovali někteří občané. V co nejbližší době se proto chci obrátit opět na Krajskou správu silnic, aby zjednala nápravu,“ dodal starosta.

Několik měsíců stará krádež poklopů od kanalizačních vpustí tak stále ohrožuje obyvatele Oldřichova v Hájích. Pachatele se přitom nepodařilo vypátrat. „Zkoušeli jsme hledat v kamerovém systému. Ani to nám však nepomohlo,“ dodal Jaromír Tichý.

Podle provozního náměstka Jiřího Daníčka řeší krádeže poklopů Krajská správa silnic Libereckého kraje několikrát za rok a je na ně z provozního hlediska připravena. „Počítáme s tím. Kovové poklopy nahrazujeme těmi, které jsou vyrobeny z recyklátů plastů. V některých případech navíc poklop ze spodu ošetřujeme elektrodou, aby se nedal tak jednoduše vytáhnout. Podle možností s tím bojujeme. Jinak jsme ale zcela bezmocní,“ poznamenal Jiří Daníček.

Vzrůstající počet krádeží kovových poklopů od kanalizačních vpustí a dalších kovových předmětů však nezůstává zcela bez odezvy. Liberecký kraj se totiž rozhodl zavést společné kontroly výkupen za účasti policie, inspekce životního prostředí a obchodní inspekce.

Tyto akce by měly umožnit usvědčit a postihnout výkupce, kteří porušují pravidla a zloděje tak nepřímo podporují. Podle hejtmana Petra Skokana je nutné, aby výkupny důsledně a podrobně evidovaly, jaký materiál vykoupily a od koho. Týká se to hlavně malých soukromých sběren, kde jejich majitelé často spolupracují se zloději a dělí se tak o zisk.