VYBERTE SI REGION

Švýcarský umělec Beni Bischof vystavuje v Liberci

Pro mezinárodně oceňovanou tvorbu švýcarského multižánrového autora jsou typické obrazové koláže inspirované stylem dada. Beni Bischof se představí 8. října v galerii DADS v centru Liberce

8.10.2015
SDÍLEJ:

Foto: www.benibischof.ch

Liberecký kraj  - Už zítra se v liberecké galerie Dads uskuteční vernisáž výstavy „Kunst Halle Sankt Gallen presents Beni Bischof", která je zorganizována u příležitosti oslav 25. výročí spolupráce mezi Libereckým krajem a švýcarským kantonem Sankt Gallen. Vernisáž výstavy proběhne za osobní účasti Beni Bischofa a ředitele galerie Kunst Halle Sankt Gallen, kterým je Giovanni Carmine.

Výstava v nákupním centru

Je velice příznačné, že výstava proběhne v galerii Dads, která se nachází ve velkém nákupním centru uprostřed města, protože Beni Bischof se ve své tvorbě velice často strefuje do pop kultury a komerční zábavy. Pro mezinárodně oceňovanou tvorbu předního švýcarského multižánrového autora navíc jsou typické především obrazové koláže inspirované stylem dada, které dávají známým originálům zcela nový význam. Ten nemá jen zneklidňovat a šokovat, ale také vykouzlit úsměv na divákově tváři.

„Dílo Beni Bischofa představí v Liberci exkluzivně renomovaná švýcarská galerie Kunst Halle Sankt Gallen, která se na mezinárodní výtvarné scéně těší vynikající pověsti již mnoho let. Začátkem letošního roku vzbudila po celém světě velkou pozornost její výstava, na které umělecká skupina Mediengruppe Bitnik představila robota schopného samostatně nakupovat zboží po internetu a odesílat ho svým majitelům," vysvětluje jeden z organizátorů výstavy Petr Vondřich.

Umělci naprogramovali počítač tak, aby dokázal nakupovat online na černém trhu. Během jednoho týdne robot na adresu galerie například objednal drogy nebo falešný maďarský pas. Ihned vzápětí švýcarská policie výstavu přerušila a robota umělcům, kteří chtěli upozornit na nebezpečí internetového trhu s ilegálním zbožím, zabavila.

„Samotná výstava „Kunst Halle Sankt Gallen presents Beni Bischof" se uskuteční ve dnech 9. 29. října 2015. Galerie Dads v 1. patře libereckého obchodního domu Plaza má otevřeno každý den kromě neděle," dodoává Vondřich.

Kariéra Beniho Bischofa začala podle jednoho z kurátorů, se kterým pracoval, někdy kolem roku 2005. V té době se švýcarský umělec snažil dostat svou tvorbu k lidem. a začal publikovat kopie uměleckých magazínů, které dotvářel vlastnímu kresbami, texty a kolážemi. Nedlouho potom se zaměřil na prostorovou tvorbu a do svého uměleckého portfolia zařadil také sochy, obrazy a instalace. Bischof často využívá každodenních předmětů, které přeměňuje v bizarní objekty, které dotváří pomocí barev a sádry. Podobnou metodu využívá obvykle při přetváření fotek z módních časopisů, zábavné literatury nebo titulních obálek hudebních nosičů, které pak přemalovává nebo diofitálně upravuje tak, aby měnily význam.

Je mi to jedno

„Vlastně na to nemám žádný názor. Je mi to jedno. nezáleží mi na tom, kde zrovna jsem nebo kde pracuju. Pokud se mi tam nelíbí, jdu někam jinam. Nedefinuji sám sebe podle toho odkud jsem, kde pracuju nebo kde jsem se narodil. Podle mě to nemá smysl," odpověděl Beni Bischof v interview pro November Magazine, ve kterém zpovídal sám sebe, na otázku, jestli to, že pochází ze Sankt Gallenu, má na něj nějaký vliv.

„Vlastně mě to tady na jednu stranu dost štve, ale na druhou stranu to tady mám rád. Není to tady úplně úžasný, ale nemyslím si, že se musím přestěhovat do Berlína, abych byl v kontaktu s dalšími umělci. St. Gallen mi dává možnost dobře pracovat a zůstat zaměřený na moji práci, takže tu mám dobré podmínky. Někdy si tady může člověk připadat ztracený, může to tady být dost maloměstské, ale cítím tady úžasnou inspiraci. Vyrostl jsem nedaleko hranic s Rakouskem, takže mám rád příhraničí. Navíc tady máme malou, ale za to vzrušující uměleckou scénu a několik dobrých umělců, kteří mají dobře nakročeno," dodal Bischof.

Na další otázku, ve které se ptal sám sebe, co ho vlastně inspiruje při tvorbě, odpověděl, že psi. Až později doplnil, že mezi jeho inspiraci spadá také tvorba umělců jako jsou Dieter Roth, Raymond Pettibon, Martin Kippenberger, Julian Schnabel, Norbert Möslang nebo tvorba směru Art Bru.

Inspiruje mě cokoliv neuvěřitelně hloupého

„Ale taky mě inspiruje láska, nenávist, dobro, zlo, válka, cokoli krásného nebo ošklivého, cokoli neuvěřitelně hloupého nebo chytrého," dodal umělec. Dále prozradil, že jeho oblíbená barva je tmavě zelená nebo že jeho obrazy vypadají jako kožená bunda v dešti. Má rád vídeňské řízky od jeho skoro-tchýně, matčin slaninový casserole a rád poslouchá Pink Floyd, Chrise Reu, The Ramones a The Nightingales. Podle svých odpovědí se Beni Bischof považuje za brutálního muže, jehož motivací je rozesmát lidi.

Každodenní činnosti jsou nuda

„Každodenní rutina je nudná. Moje práce je rozhodně prostředek jak se jí vyhnout. Žiju ve vlastním světě a s mými vlastními pravidly. Moje obrazy, kresby, akvarely, fotografie, koláže, sochy ze žvýkaček nebo instalace se všechny navzájem ovlivňují. Je to synergie," prozradil Bischof v rozhovoru pro November magazine a v další otázce se vrátil k sólo výstavě, kterou mu uspořádali v Galerii umění v St. Gallenu.

„Bylo to úplně všechno a zároveň to bylo úplně o ničem. Pro mě to bylo dost složité, trpěl jsem jako prase, ale zároveň jsem si to užíval. Práce s Giovannim Carminem byla skvělá, hodně jsme se nasmáli. Výsledkem pak byla velmi osobní výstava o mých zájmech," dodal Bischof.

Zmiňovaný kurátor Giovanni Carmine bude také osobně přítomný na zítřejší vernisáži, která začíná v galerii DADS v 18 hodin.

Autor: Petr Vodseďálek

8.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psovod Jörg Kempe a fenka Hipi při pátrání po pohřešované Míše Patricii Muzikářové.
21

Německá fenka zachytila stopu ztracené Míši. Policisté vyhodnocují informace

"Tady lidé vydrží nejdéle. Je tu pořád co objevovat a pozorovat,“ říká přírodovědec Martin Pudil

Tajemství horské přírody odhaluje Severočeské muzeum

Sto tisíc pro Domov U Spasitele

Nákup andělů podpořil důležitou službu pro staré a nemohoucí lidi na  Frýdlantsku

Spolujezdecká osobnost z Podještědí – Pepa Král

Liberec - /ROZHOVOR/ Jako je Raimund Baumschlager nebo Hermann Gassner nazývaný multišampionem, Josef Král z Liberce může být nazývaný multispolujezdcem. Za svou dlouholetou kariéru odstartoval do více jak 230 soutěží a usedl na sedadlo spolujezdce (i když třeba jen na jednu soutěž) k téměř třiceti rallyovým jezdcům. První soutěže si připsal na své konto již ve druhé polovině osmdesátých let. Jen v letošní sezóně odnavigoval třináct soutěží a ještě ho nějaká čeká.

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Ústí nad Labem - Pátrání po pohřešované Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem nepolevuje ani o víkendu. Kriminalisté vyhodnocují informace získané od veřejnosti. Kromě speciálního týmu se do pátrání zapojil rozšířený tým kriminalistů z jednotlivých územních odborů v kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies