VYBERTE SI REGION

Očkování proti chřipce: Máte nejvyšší čas

Severní Čechy - Injekce před chřipkou ochrání až devadesát procent lidí. Na vakcínu přispívají všechny zdravotní pojišťovny, senioři ji mají zdarma

6.10.2014
SDÍLEJ:

Vakcína VaxigripFoto: Deník

Rýma, kašel, bolesti kloubů a vysoká horečka. To jsou jen některé z příznaků chřipky. Její sezona sice tradičně nastává až v lednu, říjen a listopad jsou ale nejvhodnějšími měsíci pro očkování. Přispívají na něj všechny zdravotní pojišťovny.

Proti chřipce se v Česku nechává pravidelně očkovat jen pět procent lidí. Injekce je přitom nejúčinnější prevence, antibiotika na chřipkový virus nezabírají.

„Nejvíce ohroženy jsou předškolní a školní děti. Pokud se ale objeví nový kmen chřipky, postihuje všechny věkové skupiny. Nejzávažnější průběh má nemoc u seniorů, přidružené komplikace u nich mohou vést k ohrožení zdraví nebo úmrtí. Proto je očkování starších osob tak důležité," zdůrazňuje ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.

Očkování dovede zabránit nákaze až v 90 procentech případů. Každý rok se ale musí opakovat. „Chřipkový virus se vyvíjí a mění svou strukturu, proto se každoročně vyrábí čerstvé vakcíny, které cílí na nové viry," vysvětluje lékařka Lucie Piknová. Injekci mohou lidé podstoupit i během epidemie, chráněni ale budou až za 14 dní po aplikaci.

Přijde epidemie?

Proti běžnému nachlazení a rýmě, která postihuje lidi už teď, očkování nezabírá. V Ústeckém kraji hygienici zaznamenávají mírný nárůst akutních respiračních onemocnění, v Libereckém kraji evidovali na konci září 968 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Průběh chřipkové sezony podle nich zatím nelze odhadovat.

„V uplynulé sezoně jsme v Libereckém kraji epidemii chřipky nezaznamenali, převažovaly nechřipkové respirační viry. O rok dříve ale epidemie postihla všechny okresy, na 100 tisíc obyvatel bylo až 1 700 nemocných," popisuje mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Chřipka se šíří kapénkami. Snadno ji chytnete při kontaktu s nemocným, někdy ale jen stačí sáhnout na telefonní sluchátko nebo držadlo v autobusu, které měl předtím v ruce nakažený. „Nemocní by měli zůstat doma, lidé by si měli častěji umývat ruce a ve větších skupinách by se neměli zdržovat ve špatně větratelných prostorách. Nejjistější obranou je ale včasné očkování," dodává Trmal.

Očkování se vyplatí

Zdarma se proti chřipce mohou podle zákona nechat očkovat senioři, lidé po odstranění sleziny a transplantaci krvetvorných buněk, pacienti s vážným chronickým onemocněním a lidé v zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory. Ostatní si očkování včetně aplikace vakcíny musí celé zaplatit. Peníze pak ale mohou získat zpět od své zdravotní pojišťovny.

„Každý pojištěnec, který je zároveň členem Klubu pevného zdraví, může získat až 500 korun na očkování, které není hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Taková částka cenu vakcíny proti chřipce pokryje, ať už si klient po domluvě s lékařem vybere jakoukoli očkovací látku," říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Nový program na očkování proti chřipce spustila od 1. října také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. „Všem klientům do 65 let, kteří se nechají očkovat do konce listopadu, přispějeme částkou až do výše 300 korun," upozorňuje mluvčí pojišťovny Hana Kadečková.

Podobné částky na očkování dávají i ostatní pojišťovny. Nejvíce můžete získat od Revírní bratrské a Oborové zdravotní pojišťovny. Většinou jen stačí předložit doklad o zaplacení a aplikaci vakcíny, žádost o příspěvek, případně číslo bankovního účtu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna - do 500 korun

Vojenská zdravotní pojišťovna- do výše ceny standardní vakcíny

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna - až 500 korun

Oborová zdravotní pojišťovna - přispívá  podle počtu nasbíraných kreditů 300 až 1 500 korun

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda - do 300 korun

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR - max. 300 korun (platí do 30. listopadu)

Revírní bratrská pojišťovna - do 1 000 korun

Co byste měli vědět?

Pro nadcházející sezonu jenejvýhodnější vakcína Vaxigrip. Jedna dávka stojí142 korun.

Dostupné by měly být i vakcíny Idflu, Influvac, Optaflu.

Po očkování se může objevitzarudnutí, otok a bolest v místě vpichu.Ojediněle únava, bolest hlavy, nevolnost a zvýšená teplota. Vše vymizí bez léčby zajeden až dva dny.

Lidi s akutním horečnatým onemocněním lze očkovat až za dva týdny po úplném vyléčení.

Příznaky chřipky

• vysoká horečkanad 38 °C

• zimnice a třesavka

• rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel

• silné bolesti hlavy

• bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou

• výrazná únava

• nevolnost, někdy zvracení, průjem či naopak zácpa. K příznakům patří také nechutenství

Autor: Iveta Piknová

6.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

"Tady lidé vydrží nejdéle. Je tu pořád co objevovat a pozorovat,“ říká přírodovědec Martin Pudil

Tajemství horské přírody odhaluje Severočeské muzeum

Frýdlant šek

Sto tisíc pro Domov U Spasitele

Spolujezdecká osobnost z Podještědí – Pepa Král

Liberec - /ROZHOVOR/ Jako je Raimund Baumschlager nebo Hermann Gassner nazývaný multišampionem, Josef Král z Liberce může být nazývaný multispolujezdcem. Za svou dlouholetou kariéru odstartoval do více jak 230 soutěží a usedl na sedadlo spolujezdce (i když třeba jen na jednu soutěž) k téměř třiceti rallyovým jezdcům. První soutěže si připsal na své konto již ve druhé polovině osmdesátých let. Jen v letošní sezóně odnavigoval třináct soutěží a ještě ho nějaká čeká.

Pátrání po pohřešované Míše o víkendu nabírá na intenzitě. Tým se rozšířil

Ústí nad Labem - Pátrání po pohřešované Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem nepolevuje ani o víkendu. Kriminalisté vyhodnocují informace získané od veřejnosti. Kromě speciálního týmu se do pátrání zapojil rozšířený tým kriminalistů z jednotlivých územních odborů v kraji.

Lynx v derby nakonec na stovku nedosáhli

Liberec - Městské derby v Severočeské basketbalové lize podle očekávání ovládli Lynx, kteří si poradili s USK Slavií Liberec, jež nastoupila jen s jediným náhradníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies