Dohodnuto. Jen co náměstí v Novém Boru opustí poslední řemeslníci, ozdobí jej unikátní dílo odkazující na bývalého prezidenta.

Lavička Václava Havla coby symbol dialogu a porozumění vyroste pod korunou Lípy. „Hotová ještě není, ale je to jen otázka času," potvrdil Deníku autor celosvětového projektu, designér a architekt Bořek Šípek, který má v Novém Boru sklárnu a především pro město zpracoval původní studii rekonstrukce náměstí.

Na rozdíl od Dublinu, Washingtonu, Barcelony a Prahy, kde už Lavičku mají, bude ale ta ve městě sklářů o chlup jiná. Kvůli průměru kmenu zdejší lípy, který má až půl druhého metru, totiž není možné strom nechat prorůstat kulatým stolkem, jež je spolu se dvěma křesly součástí uměleckého díla.

Drobná změna konceptu ale podle Šípkových slov ničemu nevadí. „Je to stará krásná lípa. Bude to trošku jiné, ale naopak je fajn, že bude mít Bor úplný originál," tvrdí Šípek, který měl osobní zájem na tom, aby dílo v Novém Boru bylo.

Jeho záměr si borská radnice pochvaluje. „Museli jsme to řešit tak, aby se lípa nijak nepoškodila a jsme moc rádi, že nám pan Šípek vyšel vstříc," říká starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Jde o památku

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s novoborským architektem a designérem Bořkem Šípkem.

Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu. Takových, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Historicky první Lavička Václava Havla byla slavnostně odhalena na půdě Georgetownské univerzity ve Washingtonu loni 3. října 2013 za účasti Dagmar Havlové. První Lavičkou na evropském kontinentu se pyšní irský Dublin.