VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší skláři republiky míří do Harrachova

Harrachov - O víkendu pokračují ve známém horském středisku oslavy 300 let založení zdejší sklárny. Sklářské slavnosti se konají už v sobotu.

24.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Sklářská elita z celé země zamíří už tuto sobotu do Harrachova. U příležitosti oslav 300 let od založení zdejší sklárny. Nejstarší svého druhu na světě. Ještě dnes tu lidé mohou obdivovat ruční výrobu na tradičních mašinách, kde se vyrábí sklo ručně, tak jako před třemi stovkami let.Oslava výročí sklárny vypukne 26. května přímo ve sklárně. Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost vidět sklářské řemeslo a nejlepší české skláře přímo „v akci".

České ruce

„Slavností se zúčastní přibližně 60 špičkových sklářů z 9 skláren z celé republiky, tvořit samozřejmě budou i naši harrachovští mistři. Věřím, že se budou chtít blýsknout a připraví si ty nejobtížnější kousky," říká František Novosad, majitel sklárny.

Sklářskou elitu zastoupí například skláři z firmy Moser či severočeské sklářské huti Ajeto, svázané s návrhy architekta Bořka Šípka, či Sklárna Jílek z kamenického Šenova.

K příležitosti výročí harrachovští skláři vyrobili také speciální „majstrštyk" sklenku se třemi uzly na nožce za každých 100 let jeden!

„I když máme 20 let praxe, sklenici s uzly jsme se učili asi 3 měsíce! Je to technologicky velmi náročný proces a z celé sklárny to zvládáme jenom dva," přiznal sklářský mistr Radek Remer.

Slavnosti samozřejmě bude doprovázet bohatý program. Návštěvníci si prohlédnou muzeum skla, chybět nebudou ani stánky, občerstvení a dílny pro děti, kde můžou malovat na sklo, vyrábět svícny a vlastní trička nebo třeba vytvářet pískové obrázky.

U příležitosti výročí byla vydána také publikace „Z nového světa do celého světa", kterou si také návštěvníci Sklářských slavností budou moci zakoupit.

Za návštěvu bezpochyby stojí i 100 let stará brusírna, kterou brusiči používají v nezměněné podobě s původním zařízením a stroji dodnes.

František Novosad ji odkoupil v roce 1993 v rámci privatizace Crystalexu a přebudoval ji v podnik, který ročně zpracuje přes 1 400 tun skla a navštíví ho přes 62 000 turistů.

Kromě běžných sklenic se v harrachovské sklárně tvoří také světové unikáty, má dokonce dva zápisy v Guinessově knize rekordů za obří půllitr a nejvyšší vinnou sklenku.

Součástí oslav se stane i výstava harrachovského skla, která bude zahájena 30. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Co pijí harrachovští skláři? Jedině oceněného Františka z místního pivovaru!

Součástí harrachovské sklárny je také malý pivovar, který majitel sklárny František Novosad přistavěl v roce 2002. Je proto pochopitelné, že zdejší pivo se bude čepovat i na sobotní slavnosti. Skláři dokonce k výročí tvoří limitovanou edici 30 speciálních pivních sklenic. „To jistě ocení sběratelé," připomněl František Novosad s dovětkem, že na Sklářských slavnostech se bude samozřejmě točit zdejší pivo. Světlý ležák František ze zdejší produkce vyhrál v letech 2011 a 2012 Zlatou pivní pečeť na táborských Slavnostech piva, a porazil tak giganty, jakými jsou například Staropramen nebo Krušovice. Zdejší pivo není jen konzumentský požitek. Ze zdejší restaurace je možné prosklenou stěnou nahlížet přímo do výroby a sledovat tak práci harrachovských sklářů. Přímo v restauraci je také umístěna „varna", takže místní kvasnicové pivo se vaří přímo před očima hostů. Blahodárné účinky piva, sladu a vody z vlastní studny na lidský organizmus mohou ale ocenit nejen samotní konzumenti, ale i návštěvníci zdejších pivních lázní, které jsou vyhledávané pro své pivní procedury. Lázně vznikly před pěti lety, v roce 2007.

Sklárna vyvážela do celé Evropy

V roce 1712 postavil na místě dnešní sklárny první huť Elias Müller. V letech 1763 1943 byl vlastníkem této hutě hraběcí rod Harrachů. Navázal tak na tradiční výrobu skla, které se na pomezí Krkonoš a Jizerských hor vyrábělo už v polovině 14. století. Význam harrachovské sklárny byl obrovský. Po celé 19. století patřila díky svému řediteli Johannu Pohlovi, který byl nejen výtečný technolog a výtvarník, ale především skvělý organizátor, k absolutním špičkám v Evropě. Sklárna předstihla renomované výrobce ve Francii a Anglii a své výrobky díky vysoké kvalitě vyvážela nejen do celé Evropy, ale i do zámoří. Kromě broušeného skla se později prezentovala i vysokou kvalitou skla secesního.

Po roce 1945 se sklárna jako konfiskát po nacistických vlastnících (Harrachové ji museli za druhé světové války prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi) stala majetkem státu a později byla zařazena do koncernu Crystalex Nový Bor.

V roce 1993 ji koupil František Novosad, vybudoval turisticky atraktivní komplex s ukázkou tradiční sklářské výroby, pivovarem a pivními lázněmi. Sklárna zaměstnává výrobou nyní přes sto lidí, z toho asi třicítku sklářů. Dodnes tu můžete vidět nejen hutní výrobu a foukání skla, ale i sto let starou brusírnu. Poháněna je stejně jako před sto lety vodní turbinou a transmisemi sloužícími k rozvodu hnací síly.

Pivrnec, Jablonec, pivo, jak se to rýmuje

Na spojení piva a skla vsadili v rámci letošní sezóny také v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Na červen chystají v Galerii Belveder velmi neobvyklou akci, od které si slibují velký zájem návštěvníků.

„Letošní turistická sezona bude v kraji ve znamení skla, bižuterie a piva. Kde se točí zlatý pěnivý mok, nesmí chybět Ruda Pivrnec, hrdina vtipů Petra Urbana," přiblížil Jiří Langer z tiskového oddělení Krajského úřadu Liberec, který Petra Urbana vybral jako „tvář" letošní turistické sezóny.

Výstava s výstižným názvem A přece se točí! představí pivní holby, korbele, půllitry a sklenice od A po Z ze sbírkové kolekce pivního skla od 18. století až po současnost.

K vidění budou i současné designové kousky předních českých sklářských výtvarníků Ronyho Plesla, Jana Čapka, vystaven bude také unikátní Pivrncův pohár z dílny Bořka Šípka, jejímž majitelem je kreslíř Petr Urban.

Výstavu dále doprovodí speciální, právě pro tuto příležitost vytvořené kresby Petra Urbana. Pro otrlé návštěvníky nabídne muzeum „galerii za plentou" nebo několik ochutnávek pivních speciálů, například černý pátek (13. července) nebo červenou sobotu.

Výstava začne 19. června 2012 a potrvá do září.

Autor: Jana Švecová

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér libereckých volejbalistů Michal Nekola.

Profesorsky to nejde, chce to víc emocí, nabádá liberecký veterán Staněk

DOTYK.CZ

Chyťte doktora! Nemocnice kupují lékaře už během studia

Kavárna ve Varšavě končí. Zůstane foyer opuštěné?

Liberec - /ANKETA/ Oblíbená Kino Káva v centru města končí. Hledá se její náhrada.

Dva muži přepadli 15letou dívku

Liberec - Nehezký zážitek si z jarních prázdnin odnese patnáctiletá dívka, kterou v úterý ráno přepadli dva muži v Olbrachtově ulici v Liberci. „Přes hlavu jí přetáhli kapuci bundy, a to v době, kdy se shýbala pro drobné mince, které upustila na zem.

Jeden z bratrů Ebenů bude zřejmě patronem svatého Kryštofa

Kryštofovo Údolí - Nejstarší z bratří Ebenů, vědecký pracovník a hráč na dechový nástroj „melonom" Kryštof, by se měl stát patronem sochy svatého Kryštofa, která má spolu s dalšími dvěma světci tvořit sousoší před stejnojmenným kostelem v Kryštofově údolí.

Policisté rozdávali reflexní vesty

Jablonecko – Na Jablonecku si policisté v pondělí posvítili na řidiče při preventivní akci. Zaměřili se i na viditelnosti spolujezdců v případě dopravní nehody. Spolujezdci za to obdrželi reflexní vesty. Akce se konala ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů a BESIPem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies