Klíšťata zase útočí.  Tento víkend bude podle Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na dvou nejvyšších stupních. Tedy stupni osm 
a devět z deseti, což znamená vůbec nejvyšší riziko, kdy se doporučuje při každém vstupu do zóny klíšťat použití repelentu. Dobré je být také naočkován.

Vůbec nejlepší prevencí je ale  nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách a večer a ráno se pořádně prohlédnout. Na Děčínsku je hned několik lokalit, kterým byste se teď rozhodně měli raději vyhnout. Nakazit se můžete od klíštěte buď encefalitidou (ta je více nebezpečná), nebo boreliózou.

Více nemocných

Každým rokem onemocní 
v Česku klíšťovou encefalitidou stále více lidí, kteří se nakazí nejen od přisátého klíštěte, ale třeba i při jeho odstraňování ze srsti svých domácích mazlíčků. Česká republika je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.

Lidé, kteří nejsou očkovaní, by se měli na Děčínsku vyhnout lokalitám kolem řek Labe a Ploučnice. Právě tady jsou ohniska, kde se mohou nakazit nebezpečnou encefalitidou. Zóna začíná v Těchlovicích a postupuje přes Nebočady směrem na Františkov nad Ploučnicí. Rizikový je také Chmelník.

V Národním parku České Švýcarsko nákaza klíšťovou encefalitidou nehrozí, tady ale zase pozor na boreliózu. Stejně tak na děčínských Maxičkách.

Nakažení lidé z Děčínska musí zajet na ošetření do ústecké Masarykovy nemocnice; nemocnice v Děčíně totiž nemá infekční oddělení.

Necítíte ho

Problém je, že kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.  Pokud se na člověka ale nakažené klíště přisaje, nemusí jej ještě nutně nakazit.

„Když se rychle vytáhne 
a rána se dezinfikuje, nemusí se nákaza dostat do krve," říká děčínská epidemioložka Lenka Šimůnková.

Lidé by se proto měli po návratu z přírody raději prohlédnout a pokud se jim udělá červený, ostře ohraničený flek, měli by spěchat k doktorovi. I nákaza boreliózou je totiž nebezpečná: Pokud pacient přijde k lékaři s boreliózou pozdě, může se dostat do velkých problémů. Hrozí mu totiž chronický zánět orgánů.

Očkujte se

Nejúčinnější prevencí proti nákaze je očkování.

Očkování má podle Lenky Šimůnkové smysl i nyní, když se už sezona klíšťat rozjela.

„Očkovat se dá po celý rok. Jsou to tři dávky. Potom stačí jednou za tři roky jedna injekce," říká s tím, že čím je člověk starší, tím je ohroženější. Dětský imunitní systém se 
s nákazou totiž vyrovná snadněji, než starší člověk. Lidé nad čtyřicet let by proto neměli s očkováním vůbec otálet.

Bránit se můžete i jinak. Na zahradě si můžete například na obranu vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem 
a porostem keřů bariéru z kamínků, štěrku či dlažby.

Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění, které bez obtíží trvá jeden až dva týdny, v některých případech i měsíc.

Po uplynutí inkubační doby příznaky nákazy klíšťovou encefalitidou připomínají lehkou chřipku s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, únavou a zvýšenou teplotou.

Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období 1-2 týdnů bez příznaků.

Pokud se i přes všechna výše zmíněná opatření nakazíte, můžete se samozřejmě uzdravit. U ostatních nastává druhá fáze onemocnění, kdy jsou bolesti hlavy mnohem silnější
a provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Při poškození nervového systému tuhnou svaly na šíji, nastává svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti.

Klinické případy infekcí 
u malých dětí jsou sice méně časté, ale vyskytují se. U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nicméně očkováním lze děti před nákazou chránit vzhledem k jejich častějším aktivitám v přírodě.

Zajímavosti o očkování:

Očkování proti encefalitidě, stejně jako prakticky všechna očkování, má řadu odpůrců. Neexistuje ale důkaz, že by očkování dítěte v raném věku bylo spojeno  s vyšším výskytem nežádoucích reakcí. Malé děti se mohou bez problémů očkovat již od jednoho roku věku.
Očkování se nemusí bát ani lidé trpící chronickými nemocemi cév, srdce, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, kteří mají v případě nákazy vyšší riziko vážných a život ohrožujících komplikací.

Vakcíny jsou bezpečné i pro lidi s poruchami imunity. Jediným problémem by mohlo být, že oslabený imunitní systém nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek.

Nejznámější vakcínou je přípravek FSME-IMMUN ve variantě pro dospělé i pro děti od 1 roku věku. Nejde o žádnou novinku, v sousedním Rakousku se úspěšně používá už více než 30 let a právě Rakousko se může pochlubit největší proočkovaností obyvatel a nejnižším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě.

Očkování nemusí probíhat pouze v chladném období, existuje také letní, tzv. zkrácené schéma, kdy 2. dávka, která poskytuje již vysokou imunitu, je podávána již po 14 dnech od základní dávky.

Očkování zajišťuje bezpečnou a účinnou prevenci proti nebezpečnému onemocnění, proti kterému jinak neexistuje žádná léčba.
Když se klíště zakousne, je již pozdě.