Proto Krkonoše svazek měst a obcí připravil materiál o historii pivovarnictví na obou stranách Krkonoš, který je přeložený také do polštiny, němčiny a angličtiny.

Záměrem je informovat o místech, kde se vaření „božského moku" v nejvyšších českých horách dříve věnovali a dnes stále věnují.

Stopy zaniklých pivovarů nalezneme třeba v Rudníku, Žacléři, Hostinném, Jilemnici, Horním Maršově, Vrchlabí i Trutnově. Tam například v 16. století stály pivovary dva. Dolní, v místech dnešního a Horní, v místech Školní ulice. V polovině 16. století oba vyhořely.

„V textech představujeme rodinné krkonošské minipivovary, které svého času vznikaly jako houby po dešti. Jsou obohacením a zpestřením turistického ruchu. Nabízejí kromě konzumace lahodného moku i další zážitky, jako je prohlídka s podrobným výkladem o vaření piva, spojená s ochutnávkou, anebo koupele v pivních lázních," připomíná Dáša Palátková.

Pivovarnictví u polských sousedů nemá tak významnou tradici a historii jako na české straně. Přesto jsou v Polsku místa, kde se pivo vaří a exkurse provádějí. Nedaleko od Jelení Hory, v obci Janowice Wielkie byl postaven moderní minipivovar Miedzianka. Je známý vařením piva Rudawskie, Cycuch Janowicki a Górnik.

Publikaci Krkonošské pivovarnictví naleznete ve formátu Pdf a ve všech čtyřech jazykových mutacích na internetových stránkách www.krkonose.eu.