I několik obcí na Liberecku volilo svého zástupce do senátu. Ačkoliv totiž leží na území libereckého okresu, který v těchto volbách do senátu nevolil, jejich volební okrsky pro senátní volby spadají pod Českou Lípu. „Já jsem do senátu nešla volit. Ani jeden z kandidátů mě nijak neoslovil, neznám je,“ vysvětlila Monika Tichá z Chrastavy.

Právě Chrastava je jednou z obcí, která volí pod Českou Lípou. „I to je možná důvod, proč u nás, jak vím, byla podprůměrná volební účast. Lidé ty českolipské kandidáty neznají,“ dodala Monika Tichá s tím, že pokud by Chrastava spadala pod liberecký volební obvod, určitě by nějakého svého horkého favorita našla.

Zatímco v celém volebním obvodu se účast voličů vyšplhala na téměř šestadvacet procent, v samotné Chrastavě nedosahovala ani dvaceti procent.

Obdobná situace byla i v ostatních obcích na Liberecku, výjimkou se stalo Kryštofovo Údolí, kde osud senátních voleb nenechal lhostejný témě třicet čtyři procent voličů. Mezi další obce, ve kterých se poslední dva víkendy rozhodovalo o křesle v senátu, patří například Osečná, Všelibice, Nová Ves, Zdislava nebo například Hrádek nad Nisou.

Ve druhém kole nedokázal Petr Skokan ve většině volebních okrsků zúročit svůj náskok. Řečí čísel – v prvním kole získal 9 918 hlasů, v kole druhém 10 711 hlasů, to je o 793 více.

Karlu Kapounovi dalo ve druhém kole svůj hlas 15 762 voličů, to znamená, že mu přibylo 7 188 hlasů (v prvním kole získal 8 574 hlasů).

Co se za týden mezi volbami stalo? Na adresu Karla Kapouna můžeme říci, že dělal to, co řekl, že udělá. Pokračoval v kontaktní kampani, podpořit ho přijel bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc. V první reakci na zveřejněné výsledky voleb neskrýval radost: „Jsem strašně potěšený, neuvěřitelné se stalo skutkem,“ řekl Deníku.

Jeho protikandidát své předvolební aktivity doslova vygradoval. Českolipsko bylo polepené stovkami plakátů a billboardů s heslem: „Volte jméno, které znáte.“

Jeho snažení přijel ve čtvrtek podpořit i sám prezident České republiky Václav Klaus. Návštěva byla nejprve ohlášená, pak zrušená, nakonec prezident přijel na údajně soukromou návštěvu. Reakce na prezidentovu návštěvu ale byly spíše negativní. Zdá se, že tady Skokan ztratil první hlasy svých voličů. Agresivní kampaň pak pokračovala.

V pátek se objevily falešné letáky s podpisem českolipské ČSSD, v nichž se omlouvají za kritiku prodeje Českolipské teplárenské.

Právě kontroverzní prodej teplárny dva měsíce před volbami občané České Lípy vnímali jako jasné negativum. ODS se v tomto případě zachovala skutečně nerozvážně a voliči to patřičně ocenili. V České Lípě získal Karel Kapoun 62,51 procent hlasů, Petr Skokan 37,48 procent. Petr Skokan také vydal prohlášení, že se bude zasazovat o referendum k americkému radaru.

Sociolog Ivan Gabal jeho prohlášení ve volebním studiu ČT nazval „brutálním populismem nejhrubšího zrna, na které Petr Skokan do tří dnů zapomene“. Jeho spolustraník Petr Bendl považuje toto vyjádření za předvolební úlet. Tím ale jeho předvolební kampaň zdaleka nekončila. Následovaly nevyžádané emaily a sms zprávy na nejrůznější adresy lidí, kterými Skokan vyzýval, aby jej volili.

Městem jezdil automobil, z jehož reproduktorů zněly stejné výzvy. Vše završily sms zprávy s informací, že v některých hospodách dostanou zadarmo pivo ti, kdo přinesou hlasovací lístek kandidáta Karla Kapouna. (ppt, eva)