„Nemáme důvod se vzdávat. Ba naopak. Nyní nesmíme ustat,“ uvedl pro Deník Josef Jadrný, který je předsedou nedávno vzniklé místní organizace Strany zelených v Janově Dolu.

Zmatky, které vypukly okolo ministrova rozhodnutí z minulého týdne, podle Jadrného paradoxně přinesly informaci o snaze vyhlásit chráněné ložiskové území v kraji Karolíny Světlé do celé republiky.

„O naši situaci se nyní zajímají lidé z celé země. Nechceme již demonstrovat v Kotli. Naše NE uranu musí být tentokrát skutečně razantní,“ dodal Jadrný.

Páteční dopoledne není termín náhodný. V ten okamžik se budou ministerští úředníci pokoušet přesvědčit místní úřady, že s vyhlášením chráněného ložiskového území uranu musí souhlasit.

Tento krok původně ministerstvo takřka bagatelizovalo. „Případná nedohoda je vlastně v rozporu s obecným zákonem chráněným zájmem na ochraně nerostného bohatství státu a není v souladu s horním zákonem,“ vzkázal loni v říjnu mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Ani po půl roce se to však ministerstvu nepodařilo, což chce tento pátek změnit.

Jak před půl rokem poznamenal mluvčí ministerstva životního prostředí, že nedojde k dohodě, je pouze následkem snížené chápavosti. „Stává se tak v případech, kdy dojde k nepochopení smyslu institutu ochrany nerostného bohatství,“ zdůraznil pouhou formálnost tohoto kroku v říjnu 2007 mluvčí Jakub Kašpar.

Tím, kdo podle něj „nepochopil“ snahu ministerstva, byl místostarosta Českého Dubu Martin Bobek. „Na jednání pochopili starostové Osečné a Janova Dolu, o co jde, a se stanovením chráněného ložiskového území v podstatě souhlasili,“ řekl v říjnu 2007 mluvčí ministerstva. „Vyjímkou byl místostarosta Českého Dubu, který požadoval veřejné projednání. Vyžádal si čas na písemné vyjádření. Kvůli němu se řízení přerušilo do 31. prosince 2007,“ konstatoval.

Paradoxně právě obce Osečná a Janův Důl podávaly takzvaný rozklad k ministrovi a prakticky zatím žádný z dotčených úřadů svůj souhlas nedal a chráněné ložiskové území stále není. Ministerstvo je proto předvolalo na tento pátek do Liberce. Již samo pozvání pak pojmenovalo za účelem dosažení dohody.

Předseda místní organizace Strany zelených Josef Jadrný vidí smysl demonstrace nejen ve vyjádření veřejného odporu k prvnímu kroku směrem k těžbě, ale chce také, aby zástupci místních úřadů a krajského úřadu věděli, že za jejich postojem nedat souhlas stojí lidé z Liberecka a dalších měst. „Kdyby vše bylo jednoduché, jak říkají úředníci, tak už by toto území dávno vyhlásili. Jenže ono to tak jednoduché není. Zákon totiž s variantou, že se obecní úřady postaví proti ministerstvu, nepočítá,“ vysvětlil Josef Jadrný.

Předseda zelených z Podještědí má v této věci pravdu. Takzvaný horní zákon vznikl v roce 1988. V té době se dal souhlas skutečně nařídit, respektive nebyl nikdo, kdo by si dovolil s ÚV KSČ nesouhlasit.

Jakkoliv Ministerstvo životního prostředí tento „povinný“ souhlas prosazuje i nyní v roce 2008. Josef Jadrný tvrdí, že je „povinný souhlas“ v demokratickém systému nesmyslný. „Jelikož horní zákon, na který se ministerstvo odkazuje, hovoří o souhlasu obecních úřadů, v tomtéž zákoně není nikde napsáno, že úřady musí souhlasit a zákon neříká, že by byl nějaký opravný prostředek. Tak se domnívám, že má ministerstvo před sebou nevyřešitelný problém,“ dodal Josef Jadrný.